• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Бизнис

Тевдовски во Штип: Повеќекратни економски бенефити од членството во НАТО и ЕУ

Тевдовски во Штип: Повеќекратни економски бенефити од членството во НАТО и ЕУ

Штип, 7 септември 2018 (МИА) - Министерот за финансии Драган Тевдовски при денешната посета на Штип ... повеќе...

 
Османи: Делегација од Македонија на крајот на септември во Брисел на консултации за скринингот (видео)

Османи: Делегација од Македонија на крајот на септември во Брисел на консултации за скринингот (видео)

Тетово, 7 септември 2018 (МИА) - Делегација од над 40 лица од Македонија на 27 септември за првпат о... повеќе...

Во Струмица стартуваа активностите за „Месецот на индустриска сопственост“

Во Струмица стартуваа активностите за „Месецот на индустриска сопственост“

Струмица, 7 септември 2018 (МИА) - Пред стопанственици и граѓани во Струмица денеска беа промовирани... повеќе...

Катар ќе вложи десет милијарди евра во Германија

Катар ќе вложи десет милијарди евра во Германија

Берлин, 7 септември 2018 (МИА) - Катарскиот емир Тамим бин Хамад ал Тани најави 10 милијарди евра... повеќе...

За Тевдовски проектираниот раст остварлив,  за гувернерката зависи од последните два квартала

За Тевдовски проектираниот раст остварлив, за гувернерката зависи од последните два квартала

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Македонија има капацитет да го достигне проектираниот раст од 3,2 п... повеќе...

Тевдовски: Во август направен поврат на ДДВ од 44 милиони евра

Тевдовски: Во август направен поврат на ДДВ од 44 милиони евра

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Преку 15,3 милијарди денари или 250 милиони евра се инјектирани во ... повеќе...

„Еуромакс Ресоурцес“: Добиваме поддршка за „Иловица“ во последниот период

„Еуромакс Ресоурцес“: Добиваме поддршка за „Иловица“ во последниот период

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Менаџментот на „Еуромакс Ресурцес“, компанијата концесионер на рудн... повеќе...

Седница на Комитетот за финансиска стабилност

Седница на Комитетот за финансиска стабилност

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Комитетот за финансиска стабилност денеска ќе ја одржи шестата седн... повеќе...

Лукаревска и Танасоски на средба со бизнис заедницата од Велес

Лукаревска и Танасоски на средба со бизнис заедницата од Велес

Велес, 6 септември 2018 (МИА) - На проширена седница со дебата на Локалниот економски совет денеска ... повеќе...

Иселеник во Америка гради фабрика во ТИРЗ Струга

Иселеник во Америка гради фабрика во ТИРЗ Струга

Струга, 6 септември 2018 (МИА) - Американската компанија „Reci&Sons Enterprise“ денеска почна со изг... повеќе...

Машиновозачите бараат враќање на поранешниот начин на пензионирање

Машиновозачите бараат враќање на поранешниот начин на пензионирање

Скопје, 6 септември 2018 (МИА) - Независниот синдикат на машинскиот персонал на Македонија при МЖ Тр... повеќе...

Јавен повик на АПРЗ за учество во подобрување на земјоделските стопанства во Македонија

Јавен повик на АПРЗ за учество во подобрување на земјоделските стопанства во Македонија

Битола, 6 септември 2018 (МИА) - Агенцијата за поттикнување на развојот на земјоделството-АПРЗ со се... повеќе...

Во октомври ќе се соопшти новата цена на чинење на автопатот Кичево-Охрид

Во октомври ќе се соопшти новата цена на чинење на автопатот Кичево-Охрид

Скопје, 6 септември 2018 (МИА) - Дополнителни 152 милиони евра бара кинески „Синохидро“ за изградба ... повеќе...

„Православни светци“ - нова серија ковани пари за колекционерски цели на НБРМ

„Православни светци“ - нова серија ковани пари за колекционерски цели на НБРМ

Скопје, 6 септември 2018 (МИА) - Народната банка на Република Македонија издаде и пушти во оптек нов... повеќе...

Полска се заканува со блокада на докапитализацијата на ЕИБ после Брегзит

Полска се заканува со блокада на докапитализацијата на ЕИБ после Брегзит

Лондон, 6 септември 2018 (МИА) – Полска се закани со блокада на планираната докапитализација на Евро... повеќе...

Барбери нема да ја пали непродадената облека

Барбери нема да ја пали непродадената облека

Лондон, 6 август 2018 (МИА) - Британскиот луксузен моден бренд „Барбери“ денеска соопшти дека нема п... повеќе...

Британски Теско продава поскапи банани по парче, наместо во килажа

Британски Теско продава поскапи банани по парче, наместо во килажа

Лондон, 6 септември 2018 (МИА) - Британскиот синџир супермаркети „Теско“ во продавниците во центарот... повеќе...

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...