• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Бизнис

ЕУ предлага реформи на Светската трговска организација

ЕУ предлага реформи на Светската трговска организација

Брисел, 18 септември 2018 (МИА) - Европската комисија денеска предложи серија реформи на Светската т... повеќе...

 
Бизнис - жените бараат гаранциски фонд за финансиска поддршка

Бизнис - жените бараат гаранциски фонд за финансиска поддршка

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - И 100.000 евра се доволни за пилот - проект преку кој првично фина... повеќе...

Заев: Се прават напори за реализација на капиталните проекти

Заев: Се прават напори за реализација на капиталните проекти

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Премиерот Зоран Заев вели дека сите задолжувања на државата се за ... повеќе...

Со британски грант до нова стратегија за енергетика

Со британски грант до нова стратегија за енергетика

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Со британски грант од околу 780.000 фунти Македонија ќе изработува... повеќе...

Пререгистрацијата е за подобрување на услугите на УЈП, тврдат Заев и Тевдовски

Пререгистрацијата е за подобрување на услугите на УЈП, тврдат Заев и Тевдовски

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Единствена цел на пререгистрацијата на граѓаните во системот на Уп... повеќе...

Македонски средношколци ќе учат за пазарот на хартии од вредност

Македонски средношколци ќе учат за пазарот на хартии од вредност

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) -  Меѓународната гимназија „Нова“ во Скопје и Комисијата за хартии о... повеќе...

Шапуриќ на бизнис форум во Букурешт

Шапуриќ на бизнис форум во Букурешт

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Со зголемен регионален пристап во областа на патната и железничка ... повеќе...

Конференција: Производниот сектор бара квалификувана работна сила

Конференција: Производниот сектор бара квалификувана работна сила

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Македонската лесна преработувачка индустрија има голем потенцијал ... повеќе...

Црногорците должат 1,2 милијарди евра

Црногорците должат 1,2 милијарди евра

Подгорица, 18 септември 2018 (МИА) - Според податоци на Централната банка на Црна Гора, долгот на гр... повеќе...

САД наскоро можат да воведат нови царини за кинески стоки во вредност од 200 милијарди долари

САД наскоро можат да воведат нови царини за кинески стоки во вредност од 200 милијарди долари

Њујорк, 17 септември 2018 (МИА) – Наскоро може да биде донесена одлука за воведување нови американск... повеќе...

Апелацискиот суд го потврди планот за реорганизација на ТЕ-ТО

Апелацискиот суд го потврди планот за реорганизација на ТЕ-ТО

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) - Апелацискиот суд во Скопје го потврди планот за реорганизација на ... повеќе...

Преполовен извозот на македонски зеленчук во Русија

Преполовен извозот на македонски зеленчук во Русија

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) - Поради нереализираниот пласман на свежата зелка, преполовен е изво... повеќе...

Владата ќе објави тендер за универзален снабдувач со струја за домаќинствата (видео)

Владата ќе објави тендер за универзален снабдувач со струја за домаќинствата (видео)

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) – Тендер за избор на универзален снабдувач со електрична енергија за... повеќе...

Сугарески и Китанов на увид во градежните работи на автопатот Штип - Миладиновци

Сугарески и Китанов на увид во градежните работи на автопатот Штип - Миладиновци

Штип, 17 Септември 2018 (МИА) - Пролонгирано е пуштањето за сообраќај на автопатот Штип - Миладиновц... повеќе...

ЕЦБ: Нови банкноти од 100 и 200 евра во промет од следната пролет

ЕЦБ: Нови банкноти од 100 и 200 евра во промет од следната пролет

Брисел, 17 септември 2018 (МИА) - Нови банкноти од 100 и 200 евра треба да бидат во промет од 28 мај... повеќе...

Интензивна регионална соработка за поголема конкурентност на европскиот пазар

Интензивна регионална соработка за поголема конкурентност на европскиот пазар

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) - За подобро и полесно позиционирање на пазарот, остварување деловни... повеќе...

Горивата поскапуваат од половина до 1,5 денар

Горивата поскапуваат од половина до 1,5 денар

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) - Горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат од половина до денар и п... повеќе...

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...