• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Бизнис

Глобал Тајмс: Кина нема да „игра само одбрана“ во трговската војна

Глобал Тајмс: Кина нема да „игра само одбрана“ во трговската војна

Пекинг, 17 септември 2018 (МИА) - Кинеското Министерство за надворешни работи соопшти денеска дека В... повеќе...

 
Поповолна состојбата во преработувачката индустрија, сметаат раководителите на фирмите

Поповолна состојбата во преработувачката индустрија, сметаат раководителите на фирмите

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) - Раководителите на фирмите од преработувачката индустрија оцениле д... повеќе...

Марк Бениоф - нов сопственик на весникот „Тајм“

Марк Бениоф - нов сопственик на весникот „Тајм“

Њујорк, 17 септември 2018 (МИА) - Коосновачот на Salesforce,com Марк Бениоф и неговата сопруга го ку... повеќе...

Работилница за проекција на паричните текови и управувањето со парични средства

Работилница за проекција на паричните текови и управувањето со парични средства

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) - Со поддршка на Светска банка, за кусо време успеавме да напредувам... повеќе...

Шиф: Големите банки пред ризик поголем од кога и да е

Шиф: Големите банки пред ризик поголем од кога и да е

Вашингтон, 17 септември 2018 (МИА) - Светот се соочува со нова економска криза, која ќе биде поголем... повеќе...

До 2025 роботите ќе извршуваат повеќе од работите наместо луѓето

До 2025 роботите ќе извршуваат повеќе од работите наместо луѓето

Женева, 17 септември 2018 (МИА) - Најдоцна до 2025 година, роботите ќе извршуваат 52 проценти од пос... повеќе...

Амазон истражува дали вработените продаваат доверливи податоци

Амазон истражува дали вработените продаваат доверливи податоци

Вашингтон, 17 септември 2018 (МИА) - Светскиот гигант за продажба на стоки преку интернет и нивна ис... повеќе...

Денеска нова цена на горивата

Денеска нова цена на горивата

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) - Регулаторната комисија за енергетика на денешната седница треба да... повеќе...

Нова мерка на Владата за преквалификација на невработените според потребите на компаниите

Нова мерка на Владата за преквалификација на невработените според потребите на компаниите

Скопје, 16 септември 2018 (МИА) - Нова мерка „Шанса за сите“ која опфаќа преквалификација на неврабо... повеќе...

„Волстрит Џурнал“: Трамп ќе воведе нови царини кон Кина

„Волстрит Џурнал“: Трамп ќе воведе нови царини кон Кина

Вашингтон, 16 септември 2018 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп планира најдоцна до утре... повеќе...

Членството во ЕУ и НАТО нова перспектива за македонската економија

Членството во ЕУ и НАТО нова перспектива за македонската економија

Скопје, 16 септември 2018 (МИА) - Бизнис заедницата е едногласна во ставот дека на македонската екон... повеќе...

Побрза постапка за надомест на штета во случај на сообраќајка и во Германија

Побрза постапка за надомест на штета во случај на сообраќајка и во Германија

Скопје, 16 септември 2018 (МИА) - Македонските возачи во Германија во случај на сообраќајна несреќа ... повеќе...

Дополнителна ликвидност од 130 милиони евра за малите и средни претпријатија

Дополнителна ликвидност од 130 милиони евра за малите и средни претпријатија

Скопје, 16 септември 2018 (МИА) – Сто триесет милиони евра евтини кредити од ЕИБ и ЕБОР им стојат на... повеќе...

Анѓушев-Николовски:Олеснетите царински бариери ја спасија месната индустрија од колапс (видео)

Анѓушев-Николовски:Олеснетите царински бариери ја спасија месната индустрија од колапс (видео)

Скопје, 15 септември 2018 (МИА) - Времената мерка за ослободување на царинската давачка за увоз на с... повеќе...

Прв пробен лет на „Ер Албанија“

Прв пробен лет на „Ер Албанија“

Тирана, 15 септември 2018 (МИА) - Албанскиот национален авиопревозник „Ер Албанија“ денеска го имаше... повеќе...

Почна изградба на регионален водоснабдителен систем во Липково

Почна изградба на регионален водоснабдителен систем во Липково

Липково 15 септември 2018 (МИА) - Започна изградбата на пречистителна станица за вода за пиење з... повеќе...

Домашна компанија за производство на храна инвестира 1,5 милион евра во нов капацитет

Домашна компанија за производство на храна инвестира 1,5 милион евра во нов капацитет

Скопје, 15 септември 2018 (МИА) - Домашната компанија Индустри сервис денеска почна со реализација н... повеќе...

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...