• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Бизнис

Планирано исклучување на Блок 1 во РЕК Битола

Планирано исклучување на Блок 1 во РЕК Битола

Скопје, 12 септември 2018 (МИА) - Во текот на денот ќе се изврши планирано исклучување на Блок 1 пор... повеќе...

 
Комисијата за категоризација во посета на хотелот „Александар II“

Комисијата за категоризација во посета на хотелот „Александар II“

Скопје, 12 септември 2018 (МИА) - Тринаесетчлена комисија од различни институции предводена од минис... повеќе...

Сите што остваруваат приход да се регистрираат во е-системот на УЈП за персонален данок

Сите што остваруваат приход да се регистрираат во е-системот на УЈП за персонален данок

Скопје, 12 септември 2018 (МИА) – Сите физички лица што во текот на 2018 година имаат остварено прих... повеќе...

НБРМ: Монетарната политика соодветна на економските и финансиските услови

НБРМ: Монетарната политика соодветна на економските и финансиските услови

Скопје, 12 септември 2018 (МИА) - Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка на Р... повеќе...

Јункер: Еврото да стане глобална трговска валута

Јункер: Еврото да стане глобална трговска валута

Стразбур, 12 септември 2018 (МИА) - Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер денеска во... повеќе...

До крајот на годината граѓаните со еден клик ќе имаат увид во сите расходи на Владата

До крајот на годината граѓаните со еден клик ќе имаат увид во сите расходи на Владата

Скопје, 12 септември 2018 (МИА) - До крајот на годината само неколку клика ќе ги делат граѓаните од ... повеќе...

Во јули издадени 276 одобренија за градење

Во јули издадени 276 одобренија за градење

Скопје, 12 септември 2018 (МИА) - Во јули годинава во Македонија се издадени 276 одобренија за граде... повеќе...

Зајакнување на биосигурносните мерки во свињарството

Зајакнување на биосигурносните мерки во свињарството

Скопје, 12 септември 2018 (МИА) - Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), Зоран Ата... повеќе...

Бизнис самит „Водење бизнис и податоци“

Бизнис самит „Водење бизнис и податоци“

Скопје, 12 септември 2018 (МИА) - Меѓународен бизнис самит на тема „Водење бизнис и податоци“ ќе се ... повеќе...

Тевдовски во посета на „Пекабеско“: Интерес од компаниите за 100  милиони евра од ЕИБ

Тевдовски во посета на „Пекабеско“: Интерес од компаниите за 100 милиони евра од ЕИБ

Скопје, 11 септември 2018 (МИА) - Новите 100 милиони евра од евтината кредитна линија од Европската ... повеќе...

Нова планска и проектна документација за електроцентрали од обновливи извори

Нова планска и проектна документација за електроцентрали од обновливи извори

Скопје, 11 септември 2018 (МИА) - За потребите на Министерството за економија за изградба на електро... повеќе...

Македонците пушат најевтини цигари во регионот

Македонците пушат најевтини цигари во регионот

Белград, 11 септември 2018 (МИА) - Методологијата на Светската здравствена организација (СЗО) за цен... повеќе...

Николовски: Влезот во ЕУ и во НАТО ќе отвори пазар од 500 милиони потрошувачи

Николовски: Влезот во ЕУ и во НАТО ќе отвори пазар од 500 милиони потрошувачи

Демир Капија, 11 септември 2018 (МИА) - Влезот во НАТО и во ЕУ значи повисоки откупни цени, сигурен ... повеќе...

Бектеши во „Даути комерц“: Компаниите ги поздравуваат економските мерки за поддршка на нивниот бизнис

Бектеши во „Даути комерц“: Компаниите ги поздравуваат економските мерки за поддршка на нивниот бизнис

Скопје, 11 септември 2018 (МИА) - Министерот за економија Крешник Бектеши денеска беше во работна по... повеќе...

Над 100 милиони евра за водоводна и канализациска мрежа најави Сугарески

Над 100 милиони евра за водоводна и канализациска мрежа најави Сугарески

Скопје, 11 септември 2018 (МИА) - Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, кој денеска беше ... повеќе...

Кампања на ДЗИС „Месец на индустриска сопственост“ во Битола (ПВТ)

Кампања на ДЗИС „Месец на индустриска сопственост“ во Битола (ПВТ)

Битола, 11 септември 2018 (МИА) - Државниот завод за индустриска сопственост-ДЗИС денеска во Битола ... повеќе...

Нема потврда од науката дека ГМО се штетни

Нема потврда од науката дека ГМО се штетни

Скопје, 11 септември 2018 (МИА) - Од генетски модифицираните организми (ГМО) регистрирани во светски... повеќе...

Мозаик

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...

Мајкл Џордан донираше два милиона долари за Северна Каролина

Поранешната НБА ѕвезда Мајкл Џордан донираше два м...

Најбогатиот фудбалер во светот игра за резервите на Лестер

Фудбалот е шанса за огромно мнозинство на човештво...

Берт Рејнолдс и оставил се на својата внука

Актерот Берт Рејнолдс, кој неодамна почина во Флор...