• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Бизнис

Зајакнување на биосигурносните мерки во свињарството

Зајакнување на биосигурносните мерки во свињарството

Скопје, 12 септември 2018 (МИА) - Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), Зоран Ата... повеќе...

 
Бизнис самит „Водење бизнис и податоци“

Бизнис самит „Водење бизнис и податоци“

Скопје, 12 септември 2018 (МИА) - Меѓународен бизнис самит на тема „Водење бизнис и податоци“ ќе се ... повеќе...

Тевдовски во посета на „Пекабеско“: Интерес од компаниите за 100  милиони евра од ЕИБ

Тевдовски во посета на „Пекабеско“: Интерес од компаниите за 100 милиони евра од ЕИБ

Скопје, 11 септември 2018 (МИА) - Новите 100 милиони евра од евтината кредитна линија од Европската ... повеќе...

Нова планска и проектна документација за електроцентрали од обновливи извори

Нова планска и проектна документација за електроцентрали од обновливи извори

Скопје, 11 септември 2018 (МИА) - За потребите на Министерството за економија за изградба на електро... повеќе...

Македонците пушат најевтини цигари во регионот

Македонците пушат најевтини цигари во регионот

Белград, 11 септември 2018 (МИА) - Методологијата на Светската здравствена организација (СЗО) за цен... повеќе...

Николовски: Влезот во ЕУ и во НАТО ќе отвори пазар од 500 милиони потрошувачи

Николовски: Влезот во ЕУ и во НАТО ќе отвори пазар од 500 милиони потрошувачи

Демир Капија, 11 септември 2018 (МИА) - Влезот во НАТО и во ЕУ значи повисоки откупни цени, сигурен ... повеќе...

Бектеши во „Даути комерц“: Компаниите ги поздравуваат економските мерки за поддршка на нивниот бизнис

Бектеши во „Даути комерц“: Компаниите ги поздравуваат економските мерки за поддршка на нивниот бизнис

Скопје, 11 септември 2018 (МИА) - Министерот за економија Крешник Бектеши денеска беше во работна по... повеќе...

Над 100 милиони евра за водоводна и канализациска мрежа најави Сугарески

Над 100 милиони евра за водоводна и канализациска мрежа најави Сугарески

Скопје, 11 септември 2018 (МИА) - Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, кој денеска беше ... повеќе...

Кампања на ДЗИС „Месец на индустриска сопственост“ во Битола (ПВТ)

Кампања на ДЗИС „Месец на индустриска сопственост“ во Битола (ПВТ)

Битола, 11 септември 2018 (МИА) - Државниот завод за индустриска сопственост-ДЗИС денеска во Битола ... повеќе...

Нема потврда од науката дека ГМО се штетни

Нема потврда од науката дека ГМО се штетни

Скопје, 11 септември 2018 (МИА) - Од генетски модифицираните организми (ГМО) регистрирани во светски... повеќе...

„Боинг“ очекува Кина да купи 7.690  авиони во следните 20 години

„Боинг“ очекува Кина да купи 7.690 авиони во следните 20 години

Пекинг, 11 септември 2018 (МИА) - Кинеските авиокомпании ќе купат 7.690 нови авиони во вредност од 1... повеќе...

Аеродромот во Атланта најпрометен во светот

Аеродромот во Атланта најпрометен во светот

Лондон, 11 септември 2018 (МИА) - Најпрометен аеродром во светот е Хартсфилд-Џексон во Атланта, со 1... повеќе...

Европарламентот го поздрави излегувањето на Грција од програмите за спас

Европарламентот го поздрави излегувањето на Грција од програмите за спас

Стразбур, 11 септември 2018 (МИА) - Европските пратеници на денешната пленарна дебата во Стразбур на... повеќе...

ЕБРД очекува зголемување на инвестициите во Македонија и во Грција

ЕБРД очекува зголемување на инвестициите во Македонија и во Грција

Љубљана, 11 септември 2018 (МИА) - Европската банка за обнова и развој (ЕБРД) очекува значително зго... повеќе...

Микро и малите фирми помалку ги имплементираат практиките за општествена одговорност

Микро и малите фирми помалку ги имплементираат практиките за општествена одговорност

Скопје, 11 септември 2018 (МИА) - Средните и големите компании се главно оние кои имплементираат пра... повеќе...

Кредитите од ЕИБ за МСП со камата до 3,5 проценти (ДПЛ)

Кредитите од ЕИБ за МСП со камата до 3,5 проценти (ДПЛ)

Скопје, 11 септември 2018 (МИА) – На македонските мали и средни компании од денеска им е достапна по... повеќе...

Апостолска: Со членство во ЕУ пред домашните компании се отвора пазар од 500 милиони потрошувачи

Апостолска: Со членство во ЕУ пред домашните компании се отвора пазар од 500 милиони потрошувачи

Скопје, 11 септември 2018 (МИА) - Министерката без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Ап... повеќе...

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...