• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Бизнис

Македонците пушат најевтини цигари во регионот

Македонците пушат најевтини цигари во регионот

Белград, 11 септември 2018 (МИА) - Методологијата на Светската здравствена организација (СЗО) за цен... повеќе...

 
Николовски: Влезот во ЕУ и во НАТО ќе отвори пазар од 500 милиони потрошувачи

Николовски: Влезот во ЕУ и во НАТО ќе отвори пазар од 500 милиони потрошувачи

Демир Капија, 11 септември 2018 (МИА) - Влезот во НАТО и во ЕУ значи повисоки откупни цени, сигурен ... повеќе...

Бектеши во „Даути комерц“: Компаниите ги поздравуваат економските мерки за поддршка на нивниот бизнис

Бектеши во „Даути комерц“: Компаниите ги поздравуваат економските мерки за поддршка на нивниот бизнис

Скопје, 11 септември 2018 (МИА) - Министерот за економија Крешник Бектеши денеска беше во работна по... повеќе...

Над 100 милиони евра за водоводна и канализациска мрежа најави Сугарески

Над 100 милиони евра за водоводна и канализациска мрежа најави Сугарески

Скопје, 11 септември 2018 (МИА) - Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, кој денеска беше ... повеќе...

Кампања на ДЗИС „Месец на индустриска сопственост“ во Битола (ПВТ)

Кампања на ДЗИС „Месец на индустриска сопственост“ во Битола (ПВТ)

Битола, 11 септември 2018 (МИА) - Државниот завод за индустриска сопственост-ДЗИС денеска во Битола ... повеќе...

Нема потврда од науката дека ГМО се штетни

Нема потврда од науката дека ГМО се штетни

Скопје, 11 септември 2018 (МИА) - Од генетски модифицираните организми (ГМО) регистрирани во светски... повеќе...

„Боинг“ очекува Кина да купи 7.690  авиони во следните 20 години

„Боинг“ очекува Кина да купи 7.690 авиони во следните 20 години

Пекинг, 11 септември 2018 (МИА) - Кинеските авиокомпании ќе купат 7.690 нови авиони во вредност од 1... повеќе...

Аеродромот во Атланта најпрометен во светот

Аеродромот во Атланта најпрометен во светот

Лондон, 11 септември 2018 (МИА) - Најпрометен аеродром во светот е Хартсфилд-Џексон во Атланта, со 1... повеќе...

Европарламентот го поздрави излегувањето на Грција од програмите за спас

Европарламентот го поздрави излегувањето на Грција од програмите за спас

Стразбур, 11 септември 2018 (МИА) - Европските пратеници на денешната пленарна дебата во Стразбур на... повеќе...

ЕБРД очекува зголемување на инвестициите во Македонија и во Грција

ЕБРД очекува зголемување на инвестициите во Македонија и во Грција

Љубљана, 11 септември 2018 (МИА) - Европската банка за обнова и развој (ЕБРД) очекува значително зго... повеќе...

Микро и малите фирми помалку ги имплементираат практиките за општествена одговорност

Микро и малите фирми помалку ги имплементираат практиките за општествена одговорност

Скопје, 11 септември 2018 (МИА) - Средните и големите компании се главно оние кои имплементираат пра... повеќе...

Кредитите од ЕИБ за МСП со камата до 3,5 проценти (ДПЛ)

Кредитите од ЕИБ за МСП со камата до 3,5 проценти (ДПЛ)

Скопје, 11 септември 2018 (МИА) – На македонските мали и средни компании од денеска им е достапна по... повеќе...

Апостолска: Со членство во ЕУ пред домашните компании се отвора пазар од 500 милиони потрошувачи

Апостолска: Со членство во ЕУ пред домашните компании се отвора пазар од 500 милиони потрошувачи

Скопје, 11 септември 2018 (МИА) - Министерката без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Ап... повеќе...

Средба Путин - Си на економскиот форум во Владивосток

Средба Путин - Си на економскиот форум во Владивосток

Владивосток, 11 септември 2018 (МИА) - Во пристанишниот град Владивосток, на Далечниот Исток на Руси... повеќе...

Кредитите од ЕИБ за МСП со камата до 3,5 проценти

Кредитите од ЕИБ за МСП со камата до 3,5 проценти

Скопје, 11 септември 2018 (МИА) – На македонските мали и средни компании од денеска им е достапна по... повеќе...

Продолжува трендот на раст на осигурителниот пазар - најсилни автоодговорноста, каското, но и здравственото

Продолжува трендот на раст на осигурителниот пазар - најсилни автоодговорноста, каското, но и здравственото

Скопје, 11 септември 2018 (МИА) - Во првата половина од годината осигурителниот пазар бележи пораст ... повеќе...

Калифорнија ќе ги затвори сите термоцентрали до 2045 година

Калифорнија ќе ги затвори сите термоцентрали до 2045 година

Сакраменто, 11 септември 2018 (МИА) - Гувернерот на американската сојузна држава Калифорнија, Џери Б... повеќе...