Култура

Во Битола почна ИФФК „Браќа Манаки“

Во Битола почна ИФФК „Браќа Манаки“

Битола,  22 септември 2018 (МИА) - Со доделување на посебни фестивалски награди и признанија „Златна... повеќе...

 
Силви Бенд со мјузиклот „Песни од Коштана“ на културно лето во општина Ѓорче Петров

Силви Бенд со мјузиклот „Песни од Коштана“ на културно лето во општина Ѓорче Петров

Скопје, 22 септември 2018 (МИА) - Во рамки на културното лето „Звуците на културата“ во општина Ѓорч... повеќе...

Италијанската актерка Клаудија Кардинале пристигна во Битола

Италијанската актерка Клаудија Кардинале пристигна во Битола

Битола, 22 септември 2018 (МИА) - Во пресрет на вечерашното свеченото отворање на 39. Интернационале... повеќе...

Во Гостивар промовирана збирката раскази „Чист херион“ на Дејан Крстески

Во Гостивар промовирана збирката раскази „Чист херион“ на Дејан Крстески

Гостивар, 22 септември 2018 (МИА) - Најновото дело на Дејан Крстески, збирката раскази „Чист херион“... повеќе...

Данило Коцевски: Скопје е помудро од нас

Данило Коцевски: Скопје е помудро од нас

Скопје, 22 септември 2018 (МИА) - Скопје бележи се во својата меморија, и доброто и лошото, тоа не м... повеќе...

Четири претстави викендов на МОТ и презентација на проектот Гледај.мк

Четири претстави викендов на МОТ и презентација на проектот Гледај.мк

Скопје, 22 септември 2018 (МИА) - Новосадско позориште вечер ќе гостува на фестивалот 43. Млад отвор... повеќе...

Почнува ИФФК „Браќа Манаки“, 12 филма во трка за наградите „Камера 300“

Почнува ИФФК „Браќа Манаки“, 12 филма во трка за наградите „Камера 300“

Скопје,  22 септември 2018 (МИА) - Во Битола вечер свечено ќе биде отворен 39. Интернационален фести... повеќе...

Промовирана книгата поезија „Динамични слики“ од Билјана Ѓорѓиева Зринк

Промовирана книгата поезија „Динамични слики“ од Билјана Ѓорѓиева Зринк

Струмица, 22 септември 2018 (МИА) - Во НУЦК „Антон Панов“ синоќа беше промовирана книгата „Динамични... повеќе...

Изложба од ликовниот камп „Вангел Коџоман-2018“

Изложба од ликовниот камп „Вангел Коџоман-2018“

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Во Детскиот ликовен центар на библиотека „Другарче“ во Кинотеката ... повеќе...

Пијанистката Мимоза Ќека одржа целовечерен солистички концерт во Рим

Пијанистката Мимоза Ќека одржа целовечерен солистички концерт во Рим

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Македонската пијанистката Мимоза Ќека одржа целовечерен солистички... повеќе...

Легендарата Клаудија Кардинале и оскаровецот Роџер Дикинс пристигнаа во Македонија

Легендарата Клаудија Кардинале и оскаровецот Роџер Дикинс пристигнаа во Македонија

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) -  Големата италијанска и светска актерка Клаудија Кардинале, како и... повеќе...

Делегација од Управата за заштита на културното наследство на богослужба во манастирот во Матејче

Делегација од Управата за заштита на културното наследство на богослужба во манастирот во Матејче

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Делегација од Управата за заштита на културното наследство, предво... повеќе...

 „Флора VS Фауна“ - изложба на современ накит

„Флора VS Фауна“ - изложба на современ накит

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Групна изложба на современ накит „Флора VS Фауна“ ќе биде поставен... повеќе...

Државниот балет на мраз од Санкт Петербург ќе гостува со „Заспаната убавица“

Државниот балет на мраз од Санкт Петербург ќе гостува со „Заспаната убавица“

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Државниот балет на мраз од Санкт Петербург со претставата „Заспана... повеќе...

Македонскиот „Кросроуд блуз-бенд“ ќе го отвори  22. Блуз и соул фестивал

Македонскиот „Кросроуд блуз-бенд“ ќе го отвори 22. Блуз и соул фестивал

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Со настап на македонскиот блуз-бенд „Кросроуд блуз-бенд“ (Crossroa... повеќе...

Изложба „Сценографии 35“ и две претстави на МОТ

Изложба „Сценографии 35“ и две претстави на МОТ

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Со две претстави и изложба во Младинскиот културен центар вечер пр... повеќе...

Познати изведувачите и песните за фестивалот „Макфест 2018“

Познати изведувачите и песните за фестивалот „Макфест 2018“

Штип, 20 септември 2018 (МИА) - Покрај подготовките за штипската „Пастрмалијада 2018“, во тек се и ф... повеќе...