Култура

Објавена книгата „Утехи“ од Сенека

Објавена книгата „Утехи“ од Сенека

Скопје, 26 септември 2018 (МИА) - Книгоиздателството „ВиГ Зеница“ од Скопје ја објави книгата „Утехи... повеќе...

 
„Флора VS Фауна“ - изложба на современ накит

„Флора VS Фауна“ - изложба на современ накит

Скопје, 26 септември 2018 (МИА) - Групна изложба на современ накит „Флора VS Фауна“ ќе биде поставен... повеќе...

На МОТ вечер претстави од Норвешка и Турција

На МОТ вечер претстави од Норвешка и Турција

Скопје, 26 септември 2018 (МИА) - Фестивалот „Млад отворен театар“ денеска на програмата ќе има две ... повеќе...

Објавување на добитниците на наградата за најдобар млад преведувач  „Вавилон“

Објавување на добитниците на наградата за најдобар млад преведувач „Вавилон“

Скопје, 26 септември 2018 (МИА) - По повод Европскиот ден на јазиците 2018 година, денеска во Скопје... повеќе...

Во Прилеп отворена изложбата „Изгубениот свет на сефардските Евреи од Западен Балкан“

Во Прилеп отворена изложбата „Изгубениот свет на сефардските Евреи од Западен Балкан“

Прилеп, 25 септември 2018 (МИА) - Во изложбениот салон на Центарот за култура „Марко Цепенков“ денес... повеќе...

Клаудија Кардинале одушевена од убавините на Охрид

Клаудија Кардинале одушевена од убавините на Охрид

Битола, 25 септември 2018 (МИА) - Италијанската актерска ѕвезда Клаудија Кардинале и нејзината екипа... повеќе...

Балканска конференција на ИМАГО во Битола

Балканска конференција на ИМАГО во Битола

Битола, 25 септември 2018 (МИА) - Битола е идеално место да се дискутира за заедничките проблеми, а ... повеќе...

„Музика, не мобилни!“ - кампања на Македонската филхармонија

„Музика, не мобилни!“ - кампања на Македонската филхармонија

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - „Музика, не мобилни - исклучи го телефонот, вклучи ги сетилата!“ е... повеќе...

„Театар за сите“ - тримесечен курс за актерство, режија и драматургија

„Театар за сите“ - тримесечен курс за актерство, режија и драматургија

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Училиштето за театар „Театар за сите“  - тримесечен курс по театар... повеќе...

Адеми: Ја олеснуваме културната соработка со НР Кина и земјите од ЦИЕ

Адеми: Ја олеснуваме културната соработка со НР Кина и земјите од ЦИЕ

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Република Македонија во 2019 година ќе биде домаќин на министерски... повеќе...

„Преспанскиот јаболкобер“ почнува со „13 песни за 13 величествени“

„Преспанскиот јаболкобер“ почнува со „13 песни за 13 величествени“

Ресен, 25 септември 2018 (МИА) - Со манифестацијата „13 песни за 13 величествени“ и отворање на изло... повеќе...

Во Кичево изложба на керамички изработки

Во Кичево изложба на керамички изработки

Кичево, 25 септември 2018 (МИА) - Изложба од Младинската керамичка работилница вечер ќе биде отворен... повеќе...

Ретроспектива на филмови од Бергман по повод 100 години од неговото раѓање

Ретроспектива на филмови од Бергман по повод 100 години од неговото раѓање

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Филмски циклус посветен на 100 години од раѓањето на Ингмар Бергма... повеќе...

Изложба „Изгубениот свет на сефардските Евреи од Западниот Балкан“

Изложба „Изгубениот свет на сефардските Евреи од Западниот Балкан“

Прилеп, 25 септември 2018 (МИА) - Во Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп денеска напладне... повеќе...

„Ајде уште по една за роденденот“ пред струшката публика

„Ајде уште по една за роденденот“ пред струшката публика

Струга, 25 септември 2018 (МИА) - Во Центарот за култура „Браќа Миладиновци“ вечер премиерно пред ст... повеќе...

Гостување на Битолски театар и две соло-претстави вечер на МОТ

Гостување на Битолски театар и две соло-претстави вечер на МОТ

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Битолскиот театар вечер пред скопската публика од 20 часот во Маке... повеќе...

Промоција на книгата „Везеница“ на Стојан Тарапуза

Промоција на книгата „Везеница“ на Стојан Тарапуза

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Во мултимедијалниот културен центар „Матица ексклузив“ од Скопје д... повеќе...

Мозаик

Мел Гибсон снима преработка на „Дивата орда“

Познатиот глумец и режисер Мел Гибсон ја подготвув...

Почина уште еден актер од серијата „Синови на анархијата“, втор во три месеци

Глумецот Пол Џон Васкез, кој е познат по улогата в...

Вили на Босфорот се продаваат за цени и до 100 милиони долари

Шеесет луксузни вили на Босфорот, т.е. во Истанбул...

Со масло за јадење бркале зли духови од музеј

Суд во Атина осуди две бугарски државјанки на чети...

Меган Маркл во живанши-тоалета од 2.510 фунти

На традиционалната средба со припадници на маорска...