• A-
  • A
  • A+
сабота, 22 септември 2018, 

Култура

Во Битола премиера на документарниот филм „Војникот од Фронтот –Валентин“

Во Битола премиера на документарниот филм „Војникот од Фронтот –Валентин“

Битола, 4 септември 2018 (МИА) - Документарниот филм „Војникот од Фронтот-Валентин“, инспириран од у... повеќе...

 
Венко Андоновски на Саем на книгата во Москва и на книжевен портрет во Јасна Полјана

Венко Андоновски на Саем на книгата во Москва и на книжевен портрет во Јасна Полјана

Скопје, 4 септември 2018 (МИА) - Македонскиот кандидат за престижната Толстоева награда за книжевнос... повеќе...

Промоција на книгата „Како го читам Конески“

Промоција на книгата „Како го читам Конески“

Скопје, 4 септември 2018 (МИА) - Фондацијата за македонски јазик „Небрегово“ ја издаде четвртата кни... повеќе...

Премиера на „Петтиот чин“ во Струмички театар

Премиера на „Петтиот чин“ во Струмички театар

Струмица, 3 септември 2018 (МИА) - Со претставата „Петтиот чин“ од црногорскиот автор Љубомир Ѓурков... повеќе...

Назначени директори на 22 национални установи

Назначени директори на 22 национални установи

Скопје, 3 септември 2018 (МИА) – Назначени се директори на 22 национални установи во Република Макед... повеќе...

Адеми: Министерството за култура го осудува јазикот на омраза што го поттикнува филмот „Ругање со Христос“

Адеми: Министерството за култура го осудува јазикот на омраза што го поттикнува филмот „Ругање со Христос“

Скопје, 3 септември 2018 (МИА) - Министерството за култура се дистанцира од филмот „Ругање со Христо... повеќе...

Десет стихозбирки во конкуренција за наградата „Антево перо“

Десет стихозбирки во конкуренција за наградата „Антево перо“

Скопје, 3 септември 2018 (МИА) - Стихозбирките „Премин“ на Димитар Арнаудов, „Семки“ на Ристо Маџунк... повеќе...

Во Битола отворено Меѓународното графичко триенале

Во Битола отворено Меѓународното графичко триенале

Битола, 3 септември 2018 (МИА) - Графичкото триенале во Битола не е манифестација нити проект, затоа... повеќе...

Почина режисерот Тихомир Бачовски

Почина режисерот Тихомир Бачовски

Скопје, 3 септември 2018 (МИА) - На 68-годишна возраст денеска во Скопје ненадејно почина режисерот ... повеќе...

Заврши 16-та ликовна колонија „Карпино“

Заврши 16-та ликовна колонија „Карпино“

Куманово, 3 септември 2018 (МИА) - Заврши 16-тата Меѓународната ликовна колонија „Карпино“ на која у... повеќе...

Обраќање на в.д. директорот на Драмски театар Скопје

Обраќање на в.д. директорот на Драмски театар Скопје

Скопје, 3 септември 2018 Има актери и актерки кои никој не ги знае по улогите што ги играле. Тие се... повеќе...

Во Битола промоција на документарецот „Уметникот од фронтот – Валентин“

Во Битола промоција на документарецот „Уметникот од фронтот – Валентин“

Битола, 3 септември 2018 (МИА) - Македонско научно друштво-Битола вечер ќе го промовира документарни... повеќе...

Македонските копродукции „Височините“ и „Скршено“ во Кинотека на Македонија

Македонските копродукции „Височините“ и „Скршено“ во Кинотека на Македонија

Скопје, 3 септември 2018 (МИА) - Две македонски малцински копродукции, бугарско-македонската „Височи... повеќе...

Камерниот оркестар на Македонската филхармонија гостува во Казахстан

Камерниот оркестар на Македонската филхармонија гостува во Казахстан

Скопје, 3 септември 2018 (МИА) - По повод Денот на независноста на Република Македонија, 8 Септември... повеќе...

Заврши „Џез фестивалот“ во Прилеп

Заврши „Џез фестивалот“ во Прилеп

Прилеп, 2 септември 2018 (МИА) - Со синоќешните настапи на македонскиот виртуоз Јаков Дренковски, на... повеќе...

Реакција на Министерството за култура за „Ругање со Христос“

Реакција на Министерството за култура за „Ругање со Христос“

Скопје, 2 септември 2018 (МИА) - Министерството за култура денеска реагира во врска со, како што го ... повеќе...

Весникот „Илинден” достапен во Националните библиотеки на Македонија и Албанија

Весникот „Илинден” достапен во Националните библиотеки на Македонија и Албанија

Дебар, 2 септември 2018 (МИА) - Весникот „Илинден“ единствен печатен медиум на македонски јазик во А... повеќе...