• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Култура

Изложба за 50 години ликовно творештво на Војко Јаневски

Изложба за 50 години ликовно творештво на Војко Јаневски

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Во Културно-информативниот центар-Скопје вечер ќе биде отворена из... повеќе...

 
Самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих

Самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловен... повеќе...

Македонскиот стрип претставен на 12.  Новосадски стрип-викенд

Македонскиот стрип претставен на 12. Новосадски стрип-викенд

Велес, 17 септември 2018 (МИА) - Стрип-центарот на Македонија (СЦМ) со седиште во Велес изминатиот в... повеќе...

Пет награди за „Тоби“ на Театарот за деца и младинци на фестивал во Подгорица

Пет награди за „Тоби“ на Театарот за деца и младинци на фестивал во Подгорица

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) - Претставата „Тоби“ на Театарот за деца и младинци освои пет наград... повеќе...

„Случај за неискусниот џелат“ ќе ја отвори филмската програма за бунтовната ’68

„Случај за неискусниот џелат“ ќе ја отвори филмската програма за бунтовната ’68

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) - Од денеска до 21 септември во Кинотеката на Македонија ќе бидат пр... повеќе...

Богата понуда на 10. Интернационален театарски фестивал „Св.Јоаким Осоговски“

Богата понуда на 10. Интернационален театарски фестивал „Св.Јоаким Осоговски“

Крива Паланка, 17 септември 2018 (МИА) – Актерската екипа од Општински народен театар „Невена Кокано... повеќе...

Етно групата „Љубојна“ настапи на меѓународниот фестивал „Медитерански култури“ во Португалија

Етно групата „Љубојна“ настапи на меѓународниот фестивал „Медитерански култури“ во Португалија

Битола, 17 септември 2018 (МИА) - Македонската етно група „Љубојна“ успешно настапи на меѓународниот... повеќе...

Промоција на книгата „Липите кај Сарај куќа“ од Дочовска Павловска

Промоција на книгата „Липите кај Сарај куќа“ од Дочовска Павловска

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) - Во просториите на Друштво на писатели на Македонија денеска биде п... повеќе...

Ретроспективна изложба на театарски плакат од Стојанче Величковски

Ретроспективна изложба на театарски плакат од Стојанче Величковски

Крива Паланка,15 септември 2018 (МИА) - Во Националната установа Центар за култура, Крива Паланка бе... повеќе...

Турски театар ќе ја отвори сезоната со „Кралот Лир“ од Шекспир

Турски театар ќе ја отвори сезоната со „Кралот Лир“ од Шекспир

Скопје, 16 септември 2018 (МИА) - Националната установа Турски театар утревечер ќе ја отвори сезонат... повеќе...

Македонска литературна вечер во Москва

Македонска литературна вечер во Москва

Скопје, 15 септември 2018 (МИА) - „Разноликост на културите“ е насловот на литературната вечер што с... повеќе...

Во Гостивар промовирана збирка со детска поезија „Стихувалки“

Во Гостивар промовирана збирка со детска поезија „Стихувалки“

Гостивар, 15 септември 2018 (МИА) - Карванот на поетскиот фестивал „Стихувалки 2018“ денеска го посе... повеќе...

Изложба од циклусот „Жена“ на дела на Саздовска во Прилеп

Изложба од циклусот „Жена“ на дела на Саздовска во Прилеп

Прилеп, 15 септември 2018 (МИА) - Синоќа во во ликовната галерија од Центарот за култура „Марко Цепе... повеќе...

Денови на театарот во Ресен

Денови на театарот во Ресен

Ресен, 15 септември 2018 (МИА) - Со претставата „Принцот Жаба“ на театарот „Крик“ од Скопје, почнаа ... повеќе...

Данило Коцевски: Пишувањето за Скопје дојде природно, како резултат на љубовта

Данило Коцевски: Пишувањето за Скопје дојде природно, како резултат на љубовта

Скопје, 15 септември 2018 (МИА) - Моето пишување за Скопје нема и не може да има крај. А знаете ли з... повеќе...

Десетто издание на театарскиот фестивал „Св. Јоаким Осоговски“, признаниеето лауреат го доби Чоревски

Десетто издание на театарскиот фестивал „Св. Јоаким Осоговски“, признаниеето лауреат го доби Чоревски

Крива Паланка, 15 септември 2018 (МИА) - На летната сцена на плоштадот „Карпошово востание“ во Крива... повеќе...

Јубилеј 50 години театарска дејност на Ристе Миладинов

Јубилеј 50 години театарска дејност на Ристе Миладинов

Струга, 15 септември 2018 (МИА) – Во Центарот за култура „Браќа Миладиновци“ во Струга вечер ќе бида... повеќе...

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...