Култура

Десетто издание на театарскиот фестивал „Св. Јоаким Осоговски“, признаниеето лауреат го доби Чоревски

Десетто издание на театарскиот фестивал „Св. Јоаким Осоговски“, признаниеето лауреат го доби Чоревски

Крива Паланка, 15 септември 2018 (МИА) - На летната сцена на плоштадот „Карпошово востание“ во Крива... повеќе...

 
Јубилеј 50 години театарска дејност на Ристе Миладинов

Јубилеј 50 години театарска дејност на Ристе Миладинов

Струга, 15 септември 2018 (МИА) – Во Центарот за култура „Браќа Миладиновци“ во Струга вечер ќе бида... повеќе...

Денови на Хиландар во Скопје

Денови на Хиландар во Скопје

Скопје, 15 септември 2018 (МИА) - Со предавање на архимандритот Методије и со изложба на фотографии ... повеќе...

Поетско-сценски и ликовен перформанс „Поетска гравитација“

Поетско-сценски и ликовен перформанс „Поетска гравитација“

Скопје, 15 септември 2018 (МИА) - Здружението за наука и култура од Битола и Друштвото на писателите... повеќе...

Промовирана збирката песни „Суштината на времето“

Промовирана збирката песни „Суштината на времето“

Вевчани, 14 септември 2018 (МИА) – Во црквата „Свети Никола“ во Вевчани вечерва беше промовирана зби... повеќе...

Почнува 10. Меѓународен театарски фестивал „Св.Јоаким Осоговски“

Почнува 10. Меѓународен театарски фестивал „Св.Јоаким Осоговски“

Крива Паланка, 14 септември 2018 (МИА) – Во Крива Паланка вечер ќе биде отворено 10. јубилејно изд... повеќе...

Втор хуманитарен концерт на Павле Камилоски во МОБ

Втор хуманитарен концерт на Павле Камилоски во МОБ

Скопје, 14 септември 2018 (МИА) - На 21 септември Павле Камилоски ќе одржи втор целовечерен концерт ... повеќе...

Проекции на шест македонски филма во девет општини

Проекции на шест македонски филма во девет општини

Скопје, 14 септември 2018 (МИА) - Здружението на филмски продуценти на Македонија (МЗФП) организира ... повеќе...

Во Кавадарци почна „Тиквеш рок фест 2018”

Во Кавадарци почна „Тиквеш рок фест 2018”

Кавадарци, 14 септември 2018 (МИА) - Во Кавадарци синоќа почна тридневната манифестација „Тиквешки р... повеќе...

„Фолклористи“ примени од градоначалникот на Крива Паланка по освоената награда во Бурса

„Фолклористи“ примени од градоначалникот на Крива Паланка по освоената награда во Бурса

Kрива Паланка, 14 септември 2018 (МИА) - Градоначалникот на Крива Паланка Борјанчо Мицевски прими де... повеќе...

Денови на Хиландар во Скопје

Денови на Хиландар во Скопје

Скопје, 14 септември 2018 (МИА) - Со предавање на архимандритот Методије и со изложба на фотографии ... повеќе...

Книжевни настапи на Стефан Марковски во Шпанија

Книжевни настапи на Стефан Марковски во Шпанија

Скопје, 14 септември 2018 (МИА) - Писателот Стефан Марковски имаше книжевни настапи во Шпанија на 10... повеќе...

Изложба на Ангелина Поповска во Куманово

Изложба на Ангелина Поповска во Куманово

Куманово, 14 септември 2018 (МИА) - „Landscapes“ е насловот на изложбата на авторот Ангелина Поповск... повеќе...

Се враќа филмската проекција во Македонска Каменица

Се враќа филмската проекција во Македонска Каменица

Македонска Каменица, 14 септември 2018 (МИА) - По пауза од 13 години синоќа во Македонска Каменица... повеќе...

Промоција на книгата „Суштината на времето“

Промоција на книгата „Суштината на времето“

Вевчани, 14 септември 2018 (МИА) - Во рамки на Вевчанското културно лето - ВЕВКУЛ вечер во црквата „... повеќе...

Изложба на графики од збирката на Музејот на современа уметност

Изложба на графики од збирката на Музејот на современа уметност

Скопје, 14 септември 2018 (МИА) - Музејот на современата уметност (МСУ) вечер од 20 часот ќе отвори ... повеќе...

„Статуафест“ на улица „Македонија“

„Статуафест“ на улица „Македонија“

Скопје, 14 септември 2018 (МИА) - Живи статуи од Шпанија, Бугарија, Србија, Украина и Македонија ќе ... повеќе...

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...