Култура

„Златен лав“ за филмот „Рома“ на Алфонсо Куарон

„Златен лав“ за филмот „Рома“ на Алфонсо Куарон

Венеција, 9 септември 2018 (МИА) – Мексиканскиот режисер Алфонсо Куарон ја доби наградата „Златен ла... повеќе...

 
Почна Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“

Почна Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“

Струмица, 9 септември 2018 (МИА) - Во Струмица синоќа беше отворено 26. издание на Фестивалот на кам... повеќе...

Книжевен разговор со писателката Тања Ступар-Трифуновиќ

Книжевен разговор со писателката Тања Ступар-Трифуновиќ

Скопје, 9 септември 2018 (МИА) - Книжевен разговор со писателката Тања Ступар-Трифуновиќ ќе се одржи... повеќе...

Министерот за култура Адеми во работна посета на Албанија

Министерот за култура Адеми во работна посета на Албанија

Скопје, 8 септември 2018 (МИА) - Министерот за култура Асаф Адеми во рамки на работна посета на Репу... повеќе...

Во Небрегово промовирана книгата „Како го читам Конески“

Во Небрегово промовирана книгата „Како го читам Конески“

Прилеп, 8 септември 2018 (МИА) - Блаже Конески е великан на македонската граматика, на правописот на... повеќе...

Прв Фестивал на различностите во Струга

Прв Фестивал на различностите во Струга

Струга, 8 септември 2018 (МИА) – Млади од повеќе етнички заедници од Струга, Дебар и Кичево денеска ... повеќе...

Во Кавадарци промовирана фотомонографијата „Ризница на ликовни дела“

Во Кавадарци промовирана фотомонографијата „Ризница на ликовни дела“

Кавадарци, 8 септември 2018 (МИА) - Во рамки на манифестацијата „Тиквешки гроздобер“ во Музеј галери... повеќе...

Претставен проектот „Анатомија на векот“ на уметникот Наневски во Прилеп

Претставен проектот „Анатомија на векот“ на уметникот Наневски во Прилеп

Прилеп, 8 септември 2018 (МИА) - Видео проектот „Анатомија на векот“ од уметникот Гоце Наневски сино... повеќе...

Во Велес концерт на староградски песни по повод Денот на независноста

Во Велес концерт на староградски песни по повод Денот на независноста

Велес, 8 септември 2018 (МИА) - Во организација на општина Велес синоќа во амфитеатарот на Младински... повеќе...

Почнува фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“

Почнува фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“

Струмица, 8 септември 2018 (МИА) - Со претставата „Клетници“ од Виктор Иго, во режија на Мартин Кочо... повеќе...

Концерт на италијански канцони во Делчево

Концерт на италијански канцони во Делчево

Делчево, 8 септември 2018 (МИА) - Делчевчани синоќа по подолго време имаа можност да присуствуваат н... повеќе...

Ликовна изложба „Магијата на Монмартр“ за Денот на независноста

Ликовна изложба „Магијата на Монмартр“ за Денот на независноста

Битола, 8 септември 2018 (МИА) - Детското ликовно студио „Св.Кирил и Методиј“ од Битола синоќа во пр... повеќе...

Во МАНУ отворена изложбата „Лицата на војната“

Во МАНУ отворена изложбата „Лицата на војната“

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Мирот и помирувањето се наша политичка определба. Да продолжиме да ... повеќе...

„Викенд на шпански филм од вечерва во Крива Паланка

„Викенд на шпански филм од вечерва во Крива Паланка

Крива Паланка, 7 септември 2018 (МИА) - Општина Крива Паланка во соработка со Амбасадата на Кралство... повеќе...

Следната недела ќе биде доделена наградата „Антево перо“

Следната недела ќе биде доделена наградата „Антево перо“

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Жири комисијата за доделување на наградата „Антево перо“ во текот н... повеќе...

Изложба „Лицата на војната: Македонија и Македонците во Големата војна (1914 - 1918)“

Изложба „Лицата на војната: Македонија и Македонците во Големата војна (1914 - 1918)“

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Изложбата „Лицата на војната: Македонија и Македонците во Големата ... повеќе...

„Звуци на чаршијата“ по 12. пат

„Звуци на чаршијата“ по 12. пат

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Во старото градско јадро на Скопската чаршија денеска и утре ќе се ... повеќе...