• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Култура

Реакција на Министерството за култура за „Ругање со Христос“

Реакција на Министерството за култура за „Ругање со Христос“

Скопје, 2 септември 2018 (МИА) - Министерството за култура денеска реагира во врска со, како што го ... повеќе...

 
Весникот „Илинден” достапен во Националните библиотеки на Македонија и Албанија

Весникот „Илинден” достапен во Националните библиотеки на Македонија и Албанија

Дебар, 2 септември 2018 (МИА) - Весникот „Илинден“ единствен печатен медиум на македонски јазик во А... повеќе...

„Со љубов“ на Цветковски победник на Филмскиот фестивал во Нанси

„Со љубов“ на Цветковски победник на Филмскиот фестивал во Нанси

Нанси, 2 септември 2018 (МИА) - Документарниот филм „Со љубов“ на Илија Цветковски е подедник во нат... повеќе...

Ева Богоевска ќе одржи солистички концерт во Американската катедрала во Париз

Ева Богоевска ќе одржи солистички концерт во Американската катедрала во Париз

Скопје, 2 септември 2018 (МИА) - Македонската виолинистка Ева Богоевска денеска ќе одржи солистички ... повеќе...

Импресивна втора вечер на „Џез фестивалот“ во Прилеп

Импресивна втора вечер на „Џез фестивалот“ во Прилеп

Прилеп, 1 септември 2018 (МИА) - Втората вечер, синоќа, на годинашниов седми по ред „Џез Фестивал“ в... повеќе...

Јубилејна 30. изложба на Роберт Цветковски во „Galerry MC" во Њујорк

Јубилејна 30. изложба на Роберт Цветковски во „Galerry MC" во Њујорк

Крива Паланка, 1 септември 2018 (МИА) - Јубилејната 30-та самостојна изложба на реномираниот академс... повеќе...

„Здраво млади“ во МКЦ

„Здраво млади“ во МКЦ

Скопје, 1 септември 2018 (МИА) - „Палиндром“, Репетитор“, „Cigarettes after sex“ и Wooden Shjips се ... повеќе...

Плакети за двајца археолози за откривањето на теракотните икони во Виница

Плакети за двајца археолози за откривањето на теракотните икони во Виница

Кочани, 31 август 2018 (МИА) - Археолозите Коста Балабанов и Цоне Крстевски добија плакети од општин... повеќе...

Благоја Чоревски - лауреат на 10. Меѓународен театарски фестивал „Св. Јоаким Осоговски“

Благоја Чоревски - лауреат на 10. Меѓународен театарски фестивал „Св. Јоаким Осоговски“

Крива Паланка, 31 август 2018 (МИА) - Истакнатиот македонски актер, Благоја Чоревски е годинашен лау... повеќе...

Објавен романот „Шумата на обесените“ од романскиот писател Ливиу Ребреану

Објавен романот „Шумата на обесените“ од романскиот писател Ливиу Ребреану

Скопје, 31 август (МИА) - Романот „Шумата на обесените“ од романскиот писател Ливиу Ребреану, во пре... повеќе...

Во Прилеп почна 7. „Џез викенд фестивал“

Во Прилеп почна 7. „Џез викенд фестивал“

Прилеп, 31 август 2018 (МИА)  - Со настапот на „Кеко Форнарели Трио“ од Италија синоќа на камерната ... повеќе...

Излoжба на Александар Џинго во Прилеп

Излoжба на Александар Џинго во Прилеп

Прилеп, 31 август 2018 (МИА) - Изложбата на дела од прилепскиот уметник Александар Џинго вечер ќе би... повеќе...

Познати добитниците на наградата „7 Септември”

Познати добитниците на наградата „7 Септември”

Кавадарци, 30 август 2018 (МИА) - Советот на општина Кавадарци денеска донесе одлука со која тројца ... повеќе...

Концерт на пијанистките Грговска и Мијоре во Центарот за култура во Куманово

Концерт на пијанистките Грговска и Мијоре во Центарот за култура во Куманово

Куманово , 30 август 2018 (МИА) - Пијанистките Анастасија Грговска од Македонија и Бриџида Мијоре од... повеќе...

Солистички концерт на Ева Богоевска во Американската катедрала во Париз

Солистички концерт на Ева Богоевска во Американската катедрала во Париз

Скопје, 30 август 2018 (МИА) - Македонската виолинистка Ева Богоевска на 2 септември ќе одржи солист... повеќе...

Отворено 75. издание на Меѓународен филмски фестивал во Венеција

Отворено 75. издание на Меѓународен филмски фестивал во Венеција

Венеција, 30 август 2018 (МИА) - Во Венеција синоќа беше отворено 75-то издание на наjстариoт филмск... повеќе...

„Пофалба на Демир Хисар“ низ објективот на девет чешки фотографи

„Пофалба на Демир Хисар“ низ објективот на девет чешки фотографи

Скопје, 30 август 2018 (МИА) - Девет професори и студенти од реномираната школа за фотографии од Либ... повеќе...

Мозаик

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...

Мајкл Џордан донираше два милиона долари за Северна Каролина

Поранешната НБА ѕвезда Мајкл Џордан донираше два м...

Најбогатиот фудбалер во светот игра за резервите на Лестер

Фудбалот е шанса за огромно мнозинство на човештво...