• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Мозаик

Уапсен еден од крадците на шведските кралски скапоцености

Уапсен еден од крадците на шведските кралски скапоцености

Стокхолм, 13 септември 2018 (МИА) - Еден од лицата што пред месец и половина украдоа скапоцености од... повеќе...

 
Актерка го снимила Харви Вајнстин како сексуално ја вознемирува

Актерка го снимила Харви Вајнстин како сексуално ја вознемирува

Лос Анџелес, 13 септември 2018 (МИА) - Холивудската актерка Мелиса Томпсон објави видео од продуцент... повеќе...

Сан Франциско ќе отстрани „расистичка“ статуа

Сан Франциско ќе отстрани „расистичка“ статуа

Сан Франциско, 13 септември 2018 (МИА) - Властите во Сан Франциско донесоа одлука за отстранување на... повеќе...

Филм според новооткриена приказна на Марк Твен

Филм според новооткриена приказна на Марк Твен

Лос Анџелес, 13 септември 2018 (МИА) - Продукциската куќа Фокс ги откупи правата за филм заснован на... повеќе...

НАСА лансираше нов топлотен штит наменет за Марс

НАСА лансираше нов топлотен штит наменет за Марс

Хјустон, 13 септември 2018 (МИА) - Американската Национална воздухопловна и вселенска агенција (НАСА... повеќе...

Пилот заспал сред прекуокеански лет, патниците во шок

Пилот заспал сред прекуокеански лет, патниците во шок

Лондон, 12 септември 2018 (МИА) -  Полот на прекуокеанскиот лет од Њу Џерси до Глазгов заспал во б... повеќе...

Босанец продава југо за борба против вонземјани

Босанец продава југо за борба против вонземјани

Сараево, 12 септември 2018 (МИА) – Државјанин на Босна и Херцеговина го привлече вниманието на јав... повеќе...

Американка напишала есеј „Како да го убиеш мажот“, па навистина го убила

Американка напишала есеј „Како да го убиеш мажот“, па навистина го убила

Лос Анџелес, 12 септември 2018 (МИА) - Ненси Кремптон Брофи од Орегон пред неколку години напишала р... повеќе...

Обвинение против турски пејач поради долари во видео спот

Обвинение против турски пејач поради долари во видео спот

Анкара, 12 септември 2018 (МИА) - Турскиот поп пејач Мабел Матиз е засега последната јавна личност п... повеќе...

Заборавањето е корисно за вашиот мозок

Заборавањето е корисно за вашиот мозок

Торонто, 12 септември 2018 (МИА) - Ново истражување на Универзитетот на Торонто оди во прилог на тез... повеќе...

„Звуците на апокалипсата“ чуени над неколку града во светот (видео)

„Звуците на апокалипсата“ чуени над неколку града во светот (видео)

Минхен, 12 септември 2018 (МИА) - Минатиот месец во три различни краишта на светот - над Минхен, Гер... повеќе...

Науката открива зошто на Месечината гледаме лице

Науката открива зошто на Месечината гледаме лице

Њу Џерси, 12 септември 2018 (МИА) - Научници од Универзитетот Рутгерс сметаат дека нашиот привид з... повеќе...

Епл ќе снима сопствени филмови и серии

Епл ќе снима сопствени филмови и серии

Купертино, 11 септември 2018 (МИА) - Епл може да лансира сопствена стриминг услуга за видео содр... повеќе...

Властите во Ханој ги молат жителите да не ги јадат кучињата

Властите во Ханој ги молат жителите да не ги јадат кучињата

Ханој, 11 септември 2018 (МИА)  - Властите во виетнамскиот главен град побараа од жителите да преста... повеќе...

Ентони Бордејн постхумно награден со шест награди „Еми“

Ентони Бордејн постхумно награден со шест награди „Еми“

Лос Анџелес, 11 септември 2018 (МИА) - Познатиот готвач Ентони Бордејн, кој  се прослави известувајќ... повеќе...

Египќанец уапсен оти појадувал со Саудијка

Египќанец уапсен оти појадувал со Саудијка

Ријад, 11 септември 2018 (МИА) - Египќанец кој живее во Саудиска Арабија објавил на Твитер снимка ка... повеќе...

Оливија Њутн-Џон по третпат се бори со ракот

Оливија Њутн-Џон по третпат се бори со ракот

Сиднеј, 11 септември 2018 (МИА) - Ѕвездата од мјузиклот „Брилијантин“ Оливија Њутн-Џон ќе мора по тр... повеќе...

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...