• A-
  • A
  • A+
вторник, 22 мај 2018, 

Регион

Анкета: Жителите на Косово се плашат од повратниците од ИД

Анкета: Жителите на Косово се плашат од повратниците од ИД

Приштина, 21 мај 2018 (МИА) – Граѓаните на Косово се уверени дека насилниот верски екстремизам ост... повеќе...

 
Над 120 деца се отруле од храна во училиште во Романија

Над 120 деца се отруле од храна во училиште во Романија

Букурешт, 21 мај 2018 (МИА) - Над 120 деца се хоспитализирани откако им се појавиле симптоми на труе... повеќе...

Во Србија од 1 јули ќе следува надомест за трето и четврто дете

Во Србија од 1 јули ќе следува надомест за трето и четврто дете

Белград, 21 мај 2018 (МИА) - Од 1 јули родителите во Србија за трето дете ќе добиваат месечно по 12.... повеќе...

Кина минатата година со повеќе инвестиции во Србија од Русија

Кина минатата година со повеќе инвестиции во Србија од Русија

Белград, 21 мај 2018 (МИА) - Директорот за развој на научни истражувања на Економскиот институт на С... повеќе...

Ципрас ја претстави стратегијата за економски раст на Грција

Ципрас ја претстави стратегијата за економски раст на Грција

Атина, 21 мај 2018 (МИА) - Грчката владина стратегија за економски раст по излегувањето на земјата о... повеќе...

Харадинај отпатува за Ватикан, ќе се сретне со папата

Харадинај отпатува за Ватикан, ќе се сретне со папата

Приштина, 21 мај 2018 (МИА) - Косовскиот премиер Рамуш Харадинај попладнево отпатува во официјална п... повеќе...

Во среда во Белград Конференција на началници на ГШ на Балакнот

Во среда во Белград Конференција на началници на ГШ на Балакнот

Белград, 21 мај 2018 (МИА) - Конференција на началници на Генералштабови на балкански држави ќе биде... повеќе...

Косовските Црногорци бараат нивниот ден да биде државен празник

Косовските Црногорци бараат нивниот ден да биде државен празник

Приштина, 21 мај 2018 (МИА) – Црногорската заедница која живее во Косово бара 21-ви мај, денот кога ... повеќе...

Турски суд осуди стотици обвинети за обидот за пуч во Турција

Турски суд осуди стотици обвинети за обидот за пуч во Турција

Анкара, 21 мај 2018 (МИА) - Суд во турскиот град Измир осуди на доживотен затвор вкупно 104 луѓе обв... повеќе...

Јилдирим: Тензиите ќе запрат кога Атина ќе престане да мисли дека цело Егејско Море е нејзино

Јилдирим: Тензиите ќе запрат кога Атина ќе престане да мисли дека цело Егејско Море е нејзино

Атина, 21 мај 2018 (МИА) - Турскиот премиер Бинали Јилдирим во интервју за неделното издание на грчк... повеќе...

Харадинај: Визите за Косовците ќе бидат укинат до крајот на годинава

Харадинај: Визите за Косовците ќе бидат укинат до крајот на годинава

Приштина, 21 мај 2018 (МИА) - Косовскиот премиер Рамуш Харадинај е уверен дека до крајот на годинава... повеќе...

Патот Приштина-Скопје преку Качаник ќе биде пуштен на 1 јуни

Патот Приштина-Скопје преку Качаник ќе биде пуштен на 1 јуни

Приштина, 21 мај 2018 (МИА) - Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска информира дека патот Пришти... повеќе...

Приштина не успева да изработи платформа за дијалогот со Белград

Приштина не успева да изработи платформа за дијалогот со Белград

Приштина, 21 мај 2018 (МИА) - Владата на Косово е во очекување на платформата за дијалогот со Србија... повеќе...

Црна Гора размислува за изградба на ограда долж границата со Албанија

Црна Гора размислува за изградба на ограда долж границата со Албанија

Подгорица, 21 мај 2018 (МИА) - Црна Гора ја разгледува можноста да постави ограда долж границата со ... повеќе...

Уапсени четири лица за нападот врз солунскиот градоначалник

Уапсени четири лица за нападот врз солунскиот градоначалник

Солун, 21 мај 2018 (МИА) - За нападот на градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис, грчката полиција д... повеќе...

Ердоган од Сараево побара поддршка од дијаспората за негов реизбор

Ердоган од Сараево побара поддршка од дијаспората за негов реизбор

Сараево, 21 мај 2018 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган синоќа на предизборен собир во... повеќе...

Кукан: Не се прашува само Макрон за проширувањето на ЕУ

Кукан: Не се прашува само Макрон за проширувањето на ЕУ

Белград, 21 мај 2018 (МИА) - Европската унија нема да биде целосна, ниту обединета без така важен ре... повеќе...

Мозаик

Барак и Мишел Обама ќе бидат продуценти на „Нетфликс“

Поранешниот претседател на САД, Барак Обама, и нег...

На „Ибеј“ се продаваат подароци од кралската свадба

Десет торбички со подароци кои се делеле на венчав...

Вечниот ерген Хју Грант се жени на 57 години

Актерот Хју Грант, кого го сметаа за еден од вечни...

Џенет Џексон ја поздрави кампањата #MeToo

На говорот по повод добивањето на Наградата за муз...

Британија не му издава виза на Роман Абрамович

Сопственикот на англискиот фудбалски клуб Челзи, р...