• A-
  • A
  • A+
недела, 22 јули 2018, 

Регион

Кочијанчич: Дијалогот Белград - Приштина продолжува во септември

Кочијанчич: Дијалогот Белград - Приштина продолжува во септември

Брисел, 21 јули 2018 (МИА) - Портпаролката на Европска унија, Маја Коцијанчич изјави дека дијалогот ... повеќе...

 
РТС: На Пацоли не му дозволена посетата на Нови Пазар

РТС: На Пацоли не му дозволена посетата на Нови Пазар

Белград, 21 јули 2018 (МИА) - Србија не го одобри барањето за посета на Нови Пазар на министерот за ... повеќе...

Меркел: НАТО ги штити сите свои членки, па и Црна Гора

Меркел: НАТО ги штити сите свои членки, па и Црна Гора

Берлин, 21 јули 2018 (МИА) - Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека политиката на НАТО за ... повеќе...

Брнабиќ и Дачиќ од 23 до 26 јули во посета на САД

Брнабиќ и Дачиќ од 23 до 26 јули во посета на САД

Белград, 21 јули 2018 (МИА) - Српската премиерка Ана Брнабиќ ќе престојува во посета на САД од 23-26... повеќе...

„Ноје Циршер Цајтунг“: Поделба на Косово е можна, но според правилата на ЕУ

„Ноје Циршер Цајтунг“: Поделба на Косово е можна, но според правилата на ЕУ

Берн, 21 јули 2018 (МИА) - Угледниот швајцарски дневен весник „Ноје Циршер Цајтунг“ наведува дека Ко... повеќе...

Турција има нови докази за поврзаноста на Ѓулен со државниот удар

Турција има нови докази за поврзаноста на Ѓулен со државниот удар

Анкара, 20 јули 2018 (МИА) - Турција има нови докази кои ги поврзуваат следбениците на исламскиот пр... повеќе...

ЕК: Косовските царини имаат негативен ефект врз регионалната трговија (ДПЛ)

ЕК: Косовските царини имаат негативен ефект врз регионалната трговија (ДПЛ)

Брисел, 20 јули 2018 (МИА) – Европската Комисија бара итни појаснувања од косовската влада за воведу... повеќе...

ЕК: Косовските царини имаат негативен ефект врз регионалната трговија

ЕК: Косовските царини имаат негативен ефект врз регионалната трговија

Брисел, 20 јули 2018 (МИА) – Европската Комисија бара итни појаснувања од косовската влада за воведу... повеќе...

Бугарската Влада не смее да потпишува билатерални договори за мигранти

Бугарската Влада не смее да потпишува билатерални договори за мигранти

Софија, 20 јули 2018 (МИА) - Бугарскиот Парламент денеска усвои Резолуција со која на Владата и се з... повеќе...

Вучиќ: Сакаме економски да напредуваме, не ни се потребни браќа туку пријатели

Вучиќ: Сакаме економски да напредуваме, не ни се потребни браќа туку пријатели

Белград, 20 јули 2018 (МИА) – Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денска дека на Србија не ... повеќе...

Грчкиот амбасадор во Москва повикан на разговор поради антируски изјави

Грчкиот амбасадор во Москва повикан на разговор поради антируски изјави

Москва, 20 јули 2018 (МИА) - Руската влада го повика на разговор грчкиот амбасадор во знак на протес... повеќе...

Во 2017 година од Хрватска се иселиле 47.000 луѓе

Во 2017 година од Хрватска се иселиле 47.000 луѓе

Загреб, 20 јули 2018 (МИА) - Хрватска минатата година поради миграција на населението остана без реч... повеќе...

Чизов: Протерувањето на дипломати од Грција е под влијание однадвор

Чизов: Протерувањето на дипломати од Грција е под влијание однадвор

Москва, 20 јули 2018 (МИА) - Постојаниот претставник на Русија во Европската унија, Владимир Чизов и... повеќе...

„Индепендент“: ИД и Ал Каеда во Сирија се борат со оружје од БиХ

„Индепендент“: ИД и Ал Каеда во Сирија се борат со оружје од БиХ

Лондон, 20 јули 2018 (МИА) - Оружјето произведено во босанската фабрика БНТ-ТМиХ, кое е продадено на... повеќе...

Велиај и го предаде клучот на Тирана  на хрватската претседателка

Велиај и го предаде клучот на Тирана на хрватската претседателка

Тирана, 20 јули 2018 (МИА) - Градоначалникот на Тирана, Ерион Велиај, во знак на пријателство и го п... повеќе...

Министри од регионот в среда ќе ја разгледаат одуката на Приштина за заштитна царина на овошје и зеленчук

Министри од регионот в среда ќе ја разгледаат одуката на Приштина за заштитна царина на овошје и зеленчук

Белград, 20 јули 2018 (МИА) - Министрите задолжени за трговија, земјоделие и економија од четири држ... повеќе...

Вучиќ: Се надевам нема да има војна, туку решение на косовското прашање

Вучиќ: Се надевам нема да има војна, туку решение на косовското прашање

Белград, 20 јули 2018 (МИА) - Српскиот претседател Александар Вучиќ, по повод изјавата на косовскиот... повеќе...