Регион

Средба Ердоган - Ципрас во Њујорк

Средба Ердоган - Ципрас во Њујорк

Њујорк, 26 септември 2018 (МИА) - Средбата помеѓу претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган и гр... повеќе...

 
Србија ги проверува границите за случаи на „мајмунски сипаници“

Србија ги проверува границите за случаи на „мајмунски сипаници“

Белград, 26 септември 2018 (МИА) - Србија воведе засилени контроли на граничните премини поради поја... повеќе...

Најмалку две лица загинаа при бомбашкиот напад во турскиот округ Шарнак

Најмалку две лица загинаа при бомбашкиот напад во турскиот округ Шарнак

Анкара, 26 септември 2018 (МИА) - Двајца припадници на локалните безбедносни сили загинаа, а двајца ... повеќе...

ЕУ почна истрага за евентуална злоупотреба на еврофондови во Грција (ДПЛ)

ЕУ почна истрага за евентуална злоупотреба на еврофондови во Грција (ДПЛ)

Брисел/Атина, 26 септември 2018 (МИА) - Европската канцеларија за борба против измами (ОЛАФ) почна и... повеќе...

Наредено апсење на 71 „ѓуленист“ во Турција

Наредено апсење на 71 „ѓуленист“ во Турција

Анкара, 26 септември 2018 (МИА) - Турското Јавно обвинителство нареди апсење на 71 лице, од кои 61 о... повеќе...

Бомбашки напад во турскиот округ Шарнак

Бомбашки напад во турскиот округ Шарнак

Анкара, 26 септември 2018 (МИА) - Рачно изработена бомба утрово експлодира во турскиот округ Шарнак.... повеќе...

Почна истрага за евентуална злоупотреба на средства за бегалци во Грција

Почна истрага за евентуална злоупотреба на средства за бегалци во Грција

Атина, 16 септември 2018 (МИА) - Европската служба за борба против измами (ОЛАФ) почна истрага во Гр... повеќе...

Запрено ширењето на пожарот на Пељешац

Запрено ширењето на пожарот на Пељешац

Загреб, 26 септември 2018 (МИА) - На Пељешац во текот на ноќта е запрено ширењето на пожарот и момен... повеќе...

Состојбата со пожарите на Пељешац се уште критична

Состојбата со пожарите на Пељешац се уште критична

Сплит, 26 септември 2018 (МИА) – Состојбата на Пељешац, каде горат пожари кои ги гасат стотици пожар... повеќе...

Управа на хотелот Хилтон во Белград: Хотелот работи, гостите се безбедни

Управа на хотелот Хилтон во Белград: Хотелот работи, гостите се безбедни

Белград, 25 септември 2018 (МИА) – Сите гости се безбедни и хотелот продолжува непречено да работи, ... повеќе...

Албанија и понатаму со најголем број баратели на азил во земјите на ЕУ

Албанија и понатаму со најголем број баратели на азил во земјите на ЕУ

Тирана,25 септември 2018 (МИА) – Албанија и понатаму останува европска земја со највиок број на бара... повеќе...

Белград забранува пластични кеси од 2020 година

Белград забранува пластични кеси од 2020 година

Белград, 25 септември 2018 (МИА) - Употребата на пластични кеси ќе биде забранета во Белград од 1 ја... повеќе...

Аларм за пожар во Хилтон во Белград, спроведена евакуација

Аларм за пожар во Хилтон во Белград, спроведена евакуација

Белград, 25 септември 2018 (МИА) - Во хотелот Хилтон во Белград попладнево, околу 18 часот, се оглас... повеќе...

Ердоган повика на реформа на Советот за безбедност на ОН

Ердоган повика на реформа на Советот за безбедност на ОН

Анкара, 25 септември 2018 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган повика на реформа  на Сов... повеќе...

Паника во Бурел,ИД се обидела да грабне деца,полицијата смирува нема такво нешто

Паника во Бурел,ИД се обидела да грабне деца,полицијата смирува нема такво нешто

Тирана,25 септември 2018 (МИА) – Паника и загриженост владее  меѓу жителите на албанското гратче Бур... повеќе...

Ердоган ја напушти салата кога во ОН почна со говор Трамп (ДПЛ)

Ердоган ја напушти салата кога во ОН почна со говор Трамп (ДПЛ)

Њујорк, 25 септември 2018 (МИА) – Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја напушти салата на Гене... повеќе...

Курти и Мустафа се договорија да работат на обединување на опозицијата

Курти и Мустафа се договорија да работат на обединување на опозицијата

Приштина, 25 септември 2018 (МИА) –Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти вели дека ... повеќе...

Мозаик

Со масло за јадење бркале зли духови од музеј

Суд во Атина осуди две бугарски државјанки на чети...

Меган Маркл во живанши-тоалета од 2.510 фунти

На традиционалната средба со припадници на маорска...

Ѕвездата од „Бубалици“ во уште една хит хумористична серија

Еден од главните актери во комедијата „Бубалици“, ...

Тинејџерка преживеала 49 дена на отворено море пиејќи цедена морска вода

Индонезиска тинејџерка минала 49 дена на отворено ...

Олег Сенцов стана почесен граѓанин на Париз

Украинскиот филмски режисер осуден на 20 години за...