• A-
  • A
  • A+
петок, 21 септември 2018, 

Регион

Заеднички патроли на Турција и САД во северна Сирија

Заеднички патроли на Турција и САД во северна Сирија

Анкара, 21 септември 2018 (МИА) - Турција и САД речиси ги завршија подготовките во врска со започнув... повеќе...

 
Во Грција од Западнонилска треска починаа 27 лица

Во Грција од Западнонилска треска починаа 27 лица

Атина, 21 септември 2018 (МИА) - Од Западнонилска треска починале  27 лица во Грција, соопшти Национ... повеќе...

Да има моќ Круемади би го разрешила сопругот Мета од претседател на државата

Да има моќ Круемади би го разрешила сопругот Мета од претседател на државата

Тирана, 21 септември 2018 (МИА) - Претседателката на третата по голема албанска политичка партија, Д... повеќе...

Мас: Решение е помирување, а не промена на границите

Мас: Решение е помирување, а не промена на границите

Атина, 21 септември 2018 (МИА) - Единствен добар начин за да се решат прашањата во рамките на дијало... повеќе...

Турција ќе продолжи со прекуграничните операции во Сирија

Турција ќе продолжи со прекуграничните операции во Сирија

Истанбул, 21 септември 2018 (МИА) - Турција ќе продолжи со прекуграничните операции, чија цел е прон... повеќе...

Лавров во посета на БиХ

Лавров во посета на БиХ

Сараево, 21 септември 2018 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров денеска п... повеќе...

Тачи бара одлуките што ќе ги потпише со Вучиќ да не се ратификуваат во Собрание

Тачи бара одлуките што ќе ги потпише со Вучиќ да не се ратификуваат во Собрание

Приштина, 21 септември 2018 (МИА) – Косовскиот претседател Хашим Тачи се обидува да издејствува прав... повеќе...

Германија и Франција ќе му помогнат Западен Балкан во справувањето со нелегалната трговија со оружје

Германија и Франција ќе му помогнат Западен Балкан во справувањето со нелегалната трговија со оружје

Тирана, 20 септември 2018 (МИА) -  Германија и Франција почнаа проект за борба против нелегалната тр... повеќе...

Меркел најави мигрански преговори со Северна Африка по урнек на турскиот договор

Меркел најави мигрански преговори со Северна Африка по урнек на турскиот договор

Салцбург, 20 септември 2018 (МИА) - Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека Европската униј... повеќе...

Турција го казни „Гугл“ со 15 милиони долари

Турција го казни „Гугл“ со 15 милиони долари

Анкара, 20 септември 2018 (МИА) - Турскиот Совет за заштита на конкурентноста го казни глобалниот ин... повеќе...

Косовската Католичка црква против промената на границите

Косовската Католичка црква против промената на границите

Приштина, 20 септември 2018 (МИА) - Поглаварот на Католичката црква на Косово, Дон Љуш Ѓерѓи отвор... повеќе...

Опозициски пратеник бара од Тачи да потпише договор со лидерите од Прешевската Долина

Опозициски пратеник бара од Тачи да потпише договор со лидерите од Прешевската Долина

Приштина, 20 септември 2018 (МИА) - Пратеникот на опозициското Движење Самоопределување (ВВ) Либур... повеќе...

Албанскиот Парламент „пресуди“, ќе се руши Националниот театар

Албанскиот Парламент „пресуди“, ќе се руши Националниот театар

Тирана, 20 септември 2018 (МИА) - Албанскиот Парламент, без присуство на опозицијата, со 75 гласови ... повеќе...

Стејт департмент: Србија напредува во борбата против тероризмот, во Косово растечки закани

Стејт департмент: Србија напредува во борбата против тероризмот, во Косово растечки закани

Вашингтон, 20 септември 2018 (МИА) - Владата во Белград презела чекори да ги подобри капацитетите за... повеќе...

Рама: Опозицијата прави дволичен напор за да го заштити Тиранскиот театар

Рама: Опозицијата прави дволичен напор за да го заштити Тиранскиот театар

Тирана, 20 септември 2018 (МИА) – Албанскиот премиер Еди Рама, од собраниската говорница, денеска ја... повеќе...

Бугарскиот парламент избра тројца нови министри

Бугарскиот парламент избра тројца нови министри

Софија, 20 септември 2018 (МИА) - Бугарскиот Парламент денеска избра тројца нови министри - за внатр... повеќе...

Црна Гора во 2019 воведува доброволно служење воен рок

Црна Гора во 2019 воведува доброволно служење воен рок

Подгорица, 20 септември 2018 (МИА) – Во Црна Гора во 2019 година ќе биде воведено доброволно служење... повеќе...