• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Регион

Состанок во грчкото МНР за формирање Совет за национална безбедност

Состанок во грчкото МНР за формирање Совет за национална безбедност

Атина, 12 септември 2018 (МИА) - На денешниот состанок на Совет за надворешна политика во грчкото МН... повеќе...

 
Курти: Вучиќ во Митровица покажа јасно дека Србија не е за добрососедски односи

Курти: Вучиќ во Митровица покажа јасно дека Србија не е за добрососедски односи

Приштина, 12 септември 2018 (МИА) – Лидерот на опозициското Движење Самоопределиување (ВВ) Албин К... повеќе...

Албански медиуми: Грција бара промена на границите со Албанија

Албански медиуми: Грција бара промена на границите со Албанија

Тирана,12 септември 2018 (МИА) - Освен заканата за промена на границите што му се заканува на Косово... повеќе...

Црна Гора: За три месеци одземени половина тон лажен мед

Црна Гора: За три месеци одземени половина тон лажен мед

Подгорица, 12 септември 2018 (МИА) - Црногорската Управа за безбедност на храна, ветерина и фитосани... повеќе...

Во Србија секое петто дете има вишок килограми

Во Србија секое петто дете има вишок килограми

Белград, 12 септември 2018 (МИА) – Во Србија речиси секое петто дете има вишок килограми, осум отсто... повеќе...

Турција ќе ги зголеми каматните стапки

Турција ќе ги зголеми каматните стапки

Анкара, 12 септември 2018 (МИА) - Се очекува турската Централна банка утре да ги зголеми каматните с... повеќе...

Ручи повика ба единство на косовските политички сили

Ручи повика ба единство на косовските политички сили

Тирана, 12 септември 2018 (МИА) - Претседателот на албанскиот Парламент, Грамоз Ручи упати апел до к... повеќе...

Австрија: Балканските земји да ги утврдат границите пред влезот во ЕУ

Австрија: Балканските земји да ги утврдат границите пред влезот во ЕУ

Сараево, 12 септември 2018 (МИА) - Австрија е фустрирана поради граничните спорови меѓу некои членки... повеќе...

„Партијата на Чамите“ ја напушти Владата на Рама

„Партијата на Чамите“ ја напушти Владата на Рама

Тирана, 12 септември 2018 (МИА) - Партијата за правда, интеграција и единство (ПДИУ) на Шпетим Идриз... повеќе...

Лимај: Нема Албанец кој би сакал да разговара со Вучиќ и Дачиќ, но тие се избрани од нивниот народ

Лимај: Нема Албанец кој би сакал да разговара со Вучиќ и Дачиќ, но тие се избрани од нивниот народ

Приштина, 12 септември 2018 (МИА) - Лидерот на владејачката партија Иницијатива за Косово (Нисма) и ... повеќе...

Белградскиот аеродром отворен за сообраќај

Белградскиот аеродром отворен за сообраќај

Белград, 12 септември 2018 (МИА) - Белградскиот аеродром „Никола Тесла“ денеска околу 11 часот е отв... повеќе...

Пахор: Слаба  ЕУ нема да се прошири кон Западен Балкан

Пахор: Слаба ЕУ нема да се прошири кон Западен Балкан

Блед, 12 септември 2018 (МИА) - Слаба ЕУ нема да се прошири кон Западен Балкан, изјави словенечкиот ... повеќе...

Јункер: ЕУ да дефинира „неотповиклив“ став за проширувањето кон Балканот

Јункер: ЕУ да дефинира „неотповиклив“ став за проширувањето кон Балканот

Стразбур, 12 септември 2018 (МИА) - Во своето годишно обраќање пред Европскиот парламент за „Состојб... повеќе...

По Харадинај, и Тачи го одликува амбасадорот на САД Грег Делави

По Харадинај, и Тачи го одликува амбасадорот на САД Грег Делави

Приштина, 12 септември 2018 (МИА) – Косовскиот претседател Хашим Тачи утрово го одликува амбасадорот... повеќе...

Австриски новинар уапсен во Турција

Австриски новинар уапсен во Турција

Анкара, 12 септември 2018 (МИА) - Припадници на турските антитерористички служби го уапсија австриск... повеќе...

Нов земјотрес во реонот на Анталија

Нов земјотрес во реонот на Анталија

Анкара, 12 септември 2018 (МИА) - Земјотрес со интензитет од 5,2 степени според Рихтеровата скала де... повеќе...

Се зголеми бројот на жртви од катастрофалните пожари во Атика

Се зголеми бројот на жртви од катастрофалните пожари во Атика

Атина, 12 септември 2018 (МИА) - Бројот на загинати во катастрофалните пожари од 23 јули во источнио... повеќе...

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...