• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Регион

Дачиќ: Србија ќе дозволи влез на Косово во ОН „кога врбата ќе роди грозје“

Дачиќ: Србија ќе дозволи влез на Косово во ОН „кога врбата ќе роди грозје“

Белград, 17 септември 2018 (МИА) - Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ денеска изјави... повеќе...

 
Албанија: Почна наплатата на патарина на „Патот на нацијата“

Албанија: Почна наплатата на патарина на „Патот на нацијата“

Тирана,17 септември 2018 (МИА) – Од денеска почна наплатата на патарина на автопатот Тирана - Кукс- ... повеќе...

Во Албанија почна новата учебна година со помал број ученици од минатата

Во Албанија почна новата учебна година со помал број ученици од минатата

Тирана,17 септември 2018 (МИА) – Во Албанија за 480 илјади основци и средношколци денеска почна нова... повеќе...

Хоџај: Годинава приоритет треба да биде дијалогот со Србија, не предвремени избори

Хоџај: Годинава приоритет треба да биде дијалогот со Србија, не предвремени избори

Приштина, 17 септември 2018 (МИА) – Косовскиот вицепремиер Енвер Хоџај тврди дека во Косово момент... повеќе...

Косово очекува укинување на визите до крајот на годинава

Косово очекува укинување на визите до крајот на годинава

Приштина, 17 септември 2018 (МИА) – Министерската за европски интеграции на Косово Дурата Хоџа оче... повеќе...

Српската царина заплени хероин и марихуана од возила што доаѓале од Македонија

Српската царина заплени хероин и марихуана од возила што доаѓале од Македонија

Белград, 17 септември 2018 (МИА) - Цариници во соработка со гранична полиција, на влезната страна на... повеќе...

Србија: Потпишан договор со Кина вреден речиси милијарда долари

Србија: Потпишан договор со Кина вреден речиси милијарда долари

Пекинг, 17 септември 2018 (МИА) - Српскито министер за финансии Синиша Мали потпиша денеска договор ... повеќе...

Путин и Ердоган ќе разговараат за ситуацијата во сириски Идлиб

Путин и Ердоган ќе разговараат за ситуацијата во сириски Идлиб

Москва, 17 септември 2018 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин се очекува денеска да биде дома... повеќе...

Тачи тврди дека Западот не може да ја убеди Србија да го признае Косово

Тачи тврди дека Западот не може да ја убеди Србија да го признае Косово

Приштина, 17 септември 2018 (МИА) – Претседателот на Косово Хашим Тачи нагласи дека западните сојузн... повеќе...

„Новости“: Од Кина за Србија стигнуваат шест дронови

„Новости“: Од Кина за Србија стигнуваат шест дронови

Белград, 17 септември 2018 (МИА) – Србија ќе набави од Кина шест беспилотни летала од новата генерац... повеќе...

Романски судии излегоа на протест за да ја заштитат независноста на судскиот систем

Романски судии излегоа на протест за да ја заштитат независноста на судскиот систем

Букурешт, 17 септември 2018 (МИА) - Неколку десетици романски судии се собраа синоќа на протест пред... повеќе...

Албанскиот претседател во посета на Ватикан

Албанскиот претседател во посета на Ватикан

Тирана,17 септември 2018 (МИА) – Шефот на албанската држава, Илир Мета, денеска ќе оствари официјалн... повеќе...

Во Србија приведени 220 лица осомничени за оштетување на државниот буџет

Во Србија приведени 220 лица осомничени за оштетување на државниот буџет

Белград, 16 септември 2018 (МИА) - Министерството за внатрешни работи на Србија задржа 220 лица во т... повеќе...

Путин и Ердоган ќе остварат средба во Сочи

Путин и Ердоган ќе остварат средба во Сочи

Анкара, 16 септември 2018 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган и неговиот руски колега В... повеќе...

Албанскиот претседател утре во посета на Ватикан

Албанскиот претседател утре во посета на Ватикан

Тирана,16 септември 2018 (МИА) – Шефот на албанската држава, Илир Мета, утре ќе оствари официјална п... повеќе...

Партијата на Чамите и официјално дел од обединетата албанска опозиција

Партијата на Чамите и официјално дел од обединетата албанска опозиција

Тирана,16 септември 2018 (МИА) - Партијата за правда, интеграција и единство на Шпетим Идризи или по... повеќе...

Брнабиќ на Парадата на гордоста во Белград

Брнабиќ на Парадата на гордоста во Белград

Белград, 16 септември 2018 (МИА) - Во Белград денеска се одржува геј парадата-Парада на гордоста, ко... повеќе...