Регион

Ердоган: Во Турција нема економска криза

Ердоган: Во Турција нема економска криза

Анкара, 19 септември 2018 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека во Ту... повеќе...

 
Земјотрес во Албанија, почувствуван и во Дебар и Струга

Земјотрес во Албанија, почувствуван и во Дебар и Струга

Дебар,19 септември 2018 (МИА) – Земјотрес со јачина од 3,6 степени според Рихтер регистриран е попол... повеќе...

Во соработка со македонската царина во пристаништето во Белград запленети 53 тони нафта

Во соработка со македонската царина во пристаништето во Белград запленети 53 тони нафта

Белград, 19 септември 2018 (МИА) - Царината на Србија, во соработка со македонски царински службениц... повеќе...

Косовските полицајци повеќе не смеат да одат во џамии, цркви и кафеани додека се на служба

Косовските полицајци повеќе не смеат да одат во џамии, цркви и кафеани додека се на служба

Приштина, 19 септември 2018 (МИА) - Претставници на Советот за заштита на човековите права и слободи... повеќе...

Нова демократија најави бојкот на грчката државна телевизија ЕРТ

Нова демократија најави бојкот на грчката државна телевизија ЕРТ

Атина, 19 септември 2018 (МИА) - Поради коментар на новинар на грчката државна телевизија ЕРТ, кој л... повеќе...

Мета - Милард: Позитивниот резултат од референдумот во Македонија од големо значење за европската иднина на регионот

Мета - Милард: Позитивниот резултат од референдумот во Македонија од големо значење за европската иднина на регионот

Тирана, 19 септември 2018 (МИА) - Албанскиот претседател Илир Мета и Елизабет Милард, заменик-помошн... повеќе...

Солзавец активиран на аеродромот во Подгорица

Солзавец активиран на аеродромот во Подгорица

Подгорица, 19 септември 2018 (МИА) - На влезот во зградата со терминали на аеродромот во Подгорица д... повеќе...

Отворена делницата на автопатот од Коридорот 10 кај Бујановац

Отворена делницата на автопатот од Коридорот 10 кај Бујановац

Белград, 19 септември 2018 (МИА) - Кај српскиот град Бујановац, во близина на македонската граница, ... повеќе...

Мас: Албанија треба да продолжи со реформите

Мас: Албанија треба да продолжи со реформите

Тирана, 19 септември 2018 (МИА) - Отпочнувањето на преговорите на Албанија за членство во ЕУ наидува... повеќе...

Германија е скептична во врска со идејата за коригирање на косовско-српската граница

Германија е скептична во врска со идејата за коригирање на косовско-српската граница

Тирана, 19 септември 2018 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Германија Хајко Мас изјави дека... повеќе...

На сите автопатишта во Албанија ќе се наплатува патарина

На сите автопатишта во Албанија ќе се наплатува патарина

Тирана, 19 септември 2018 (МИА) -  Во Албанија на сите патни правци што поседуваат стандарди на авто... повеќе...

Дачиќ: Решение за Косово не е на маса

Дачиќ: Решение за Косово не е на маса

Белград, 19 септември 2018 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ, на Форумот... повеќе...

Албанија со најголем број затвореници во регионот

Албанија со најголем број затвореници во регионот

Тирана,19 септември 2018 (МИА) - Според бројот на жители, Албанија има најголем број затвореници во ... повеќе...

Грчки танкер со илјада тони мазут утрово заринка кај островот Милош

Грчки танкер со илјада тони мазут утрово заринка кај островот Милош

Атина, 19 септември 2018 (МИА) - Грчки танкер со илјада тони мазут утрово заринка во близина на прис... повеќе...

Вучиќ - Кечијанг: Србија и Кина вечни пријатели

Вучиќ - Кечијанг: Србија и Кина вечни пријатели

Пекинг, 19 септември 2018 (МИА) - Кина очекува и во иднина да ја гледа Србија како независна, самост... повеќе...

Скат: Три предизвици за регионот на Западен Балкан

Скат: Три предизвици за регионот на Западен Балкан

Белград, 19 септември 2018 (МИА) - Американскиот амбасадор во Србија Кајл Скат изјави дека земјите о... повеќе...

Мас од Тирана побара резултати зашто нема членство по автоматизам

Мас од Тирана побара резултати зашто нема членство по автоматизам

Тирана,19 септември 2018 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Германија, Хајко Мас и порача на... повеќе...