• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Регион

Додик: Нема скриено руско влијание

Додик: Нема скриено руско влијание

Бања Лука, 14 септември 2018 (МИА) – Претседателот на Република Српска, Милорад Додик денеска изјави... повеќе...

 
Претставници на Турција, Русија, Франција и Германија инсистираат на политичко решение за Идлиб

Претставници на Турција, Русија, Франција и Германија инсистираат на политичко решение за Идлиб

Истанбул, 14 септември 2018 (МИА) - Официјални претставници на Турција, Русија, Франција и Германија... повеќе...

Баша го обвинува Рама за екстремна сиромаштија, Рама вели дека има умерена сиромаштија

Баша го обвинува Рама за екстремна сиромаштија, Рама вели дека има умерена сиромаштија

Тирана, 14 септември 2018 (МИА) – Лидерот на најголемата албанска опозициска партија, Демократската,... повеќе...

Европол: За четири дена уапсени 148 лица на Западен Балкан

Европол: За четири дена уапсени 148 лица на Западен Балкан

Хаг, 14 септември 2018 (МИА) - Речиси половина милион лица, автомобили и простории беа проверени мин... повеќе...

Пацоли бара Албанија да се вклучи во дијалогот на Косово и Србија

Пацоли бара Албанија да се вклучи во дијалогот на Косово и Србија

Приштина, 14 септември 2018 (МИА) - Косовскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Беџет Пац... повеќе...

Коцијанчиќ: Прво исполнување на критериуми, па потоа може Србија во ЕУ

Коцијанчиќ: Прво исполнување на критериуми, па потоа може Србија во ЕУ

Белград, 14 септември 2018 (МИА) - Србија за пристапување во Европската унија мора да ги исполни јас... повеќе...

Дачиќ: Србија е против формирањето на косовска војска

Дачиќ: Србија е против формирањето на косовска војска

Белград, 14 септември 2018 (МИА) - Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ порача денеска... повеќе...

Рама: Идејата за корекција на границите е играње со судбината на албанската нација

Рама: Идејата за корекција на границите е играње со судбината на албанската нација

Тирана, 14 септември 2018 (МИА) - Идејата за корекција на границите е многу деликатна и претставува ... повеќе...

Сали Бериша: Идејата за корекција на границите е проект на Белград

Сали Бериша: Идејата за корекција на границите е проект на Белград

Тирана, 14 септември 2018 (МИА) - Поранешниот албански претседател и премиер Сали Бериша верува дека... повеќе...

Конгрес на САД: Русија може да го попречи патот на Србија кон ЕУ

Конгрес на САД: Русија може да го попречи патот на Србија кон ЕУ

Белград, 14 септември 2018 (МИА) - Русија би можела да го попречи патот на Србија кон европските инт... повеќе...

Турски сезимолог: Расте ризикот од силен земјотрес во Истанбул

Турски сезимолог: Расте ризикот од силен земјотрес во Истанбул

Истанбул, 14 септември 2018 (МИА) - Зголемен е ризикот реонот на Истанбул да биде погоден од силен з... повеќе...

Шеикот на Катар му подари скапоцен приватен авион на Ердоган

Шеикот на Катар му подари скапоцен приватен авион на Ердоган

Истанбул, 14 септември 2018 (МИА) - Шеикот на Катар, Тамим бин Хамад ал Тани му подари авион „Боинг ... повеќе...

Уште четири жртви на Западнонилска треска во Романија

Уште четири жртви на Западнонилска треска во Романија

Букурешт, 14 септември 2018 (МИА) – Вкупно четири лица починале од Западнонилска треска изминатава н... повеќе...

Ердоган: Турција се соочува со „ниски економски удари“

Ердоган: Турција се соочува со „ниски економски удари“

Анкара, 14 септември 2018 (МИА) - Турција е изложена на „ниски економски удари“, оцени денеска турск... повеќе...

Турција бара прекин на огнот во Идлиб, Ердоган ќе се сретне со Путин

Турција бара прекин на огнот во Идлиб, Ердоган ќе се сретне со Путин

Анкара, 14 септември 2018 (МИА) - Турскиот министер за надворешани работи Мевљут Чавушоглу денеска и... повеќе...

Седум тони хашиш запленети од курдски герилци во Турција

Седум тони хашиш запленети од курдски герилци во Турција

Анкара, 14 септември 2018 (МИА) - Турските безбедносни сили заплениле над седум тони хашиш, произвед... повеќе...

Видеото на албанската екстремистичка група која бара „запирање на трговијата со територии“ било старо

Видеото на албанската екстремистичка група која бара „запирање на трговијата со територии“ било старо

Тирана, 13 септември 2018 (МИА) - Холандскиот новинар со албанско потекло Винсент Триест, кој на ... повеќе...