• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Регион

Деда: Тачи не го разбира значењето на зборовите „корекција на границата“

Деда: Тачи не го разбира значењето на зборовите „корекција на границата“

Приштина, 15 септември 2018 (МИА) - Пратеникот на косовската опозициска партија Алтернатива, Илир Де... повеќе...

 
Вучиќ: Нема договор со Приштина, без сеопфатен пакет за Србија

Вучиќ: Нема договор со Приштина, без сеопфатен пакет за Србија

Белград, 15 септември 2018 (МИА) - Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска нагласи дека не е м... повеќе...

Обвинувања за злоупотреби со личните податоци на гласачите во БиХ

Обвинувања за злоупотреби со личните податоци на гласачите во БиХ

Сараево, 15 септември 2018 (МИА) - Најмалку 150 државјани на Босна и Херцеговина се пожалиле на краж... повеќе...

Албанската опозиција го условува учеството на локалните избори

Албанската опозиција го условува учеството на локалните избори

Тирана, 15 септември 2018 (МИА) - Лидерот на Демохристијанската партија, која е дел од обединетата а... повеќе...

Косово обвини 12 лица за злоупотреба на пензискиот фонд за ветерани

Косово обвини 12 лица за злоупотреба на пензискиот фонд за ветерани

Приштина, 15 септември 2018 (МИА) - Главниот обвинител на Косово, Александар Луземи покрена обвинени... повеќе...

Италијанската полиција заплени два тона марихуана

Италијанската полиција заплени два тона марихуана

Тирана, 15 септември 2018 (МИА) - Италијанската полиција на крајбрежјето кај Виесте заплени моторен ... повеќе...

Прв пробен лет на „Ер Албанија“

Прв пробен лет на „Ер Албанија“

Тирана, 15 септември 2018 (МИА) - Албанскиот национален авиопревозник „Ер Албанија“ денеска го имаше... повеќе...

Речиси за 10 отсто зголемен бројот на туристи во Грција

Речиси за 10 отсто зголемен бројот на туристи во Грција

Атина, 15 септември 2018 (МИА) - Повеќе од 44 милиони патници ги искористија грчките аеродроми во пе... повеќе...

Ѓукановиќ: Ќе ги преиспитаме односите со ЕУ доколку го одложат проширувањето

Ѓукановиќ: Ќе ги преиспитаме односите со ЕУ доколку го одложат проширувањето

Подгорица, 15 септември 2018 (МИА) – Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ изјави дека Црна Гора ќ... повеќе...

Вучиќ именуваше нов Началник на генералштабот на Војската на Србија

Вучиќ именуваше нов Началник на генералштабот на Војската на Србија

Белград, 14 септември 2018 (МИА) - Нов началник на Генералштабот на Армијата на Србија е генерал-мај... повеќе...

Додик: Нема скриено руско влијание

Додик: Нема скриено руско влијание

Бања Лука, 14 септември 2018 (МИА) – Претседателот на Република Српска, Милорад Додик денеска изјави... повеќе...

Претставници на Турција, Русија, Франција и Германија инсистираат на политичко решение за Идлиб

Претставници на Турција, Русија, Франција и Германија инсистираат на политичко решение за Идлиб

Истанбул, 14 септември 2018 (МИА) - Официјални претставници на Турција, Русија, Франција и Германија... повеќе...

Баша го обвинува Рама за екстремна сиромаштија, Рама вели дека има умерена сиромаштија

Баша го обвинува Рама за екстремна сиромаштија, Рама вели дека има умерена сиромаштија

Тирана, 14 септември 2018 (МИА) – Лидерот на најголемата албанска опозициска партија, Демократската,... повеќе...

Европол: За четири дена уапсени 148 лица на Западен Балкан

Европол: За четири дена уапсени 148 лица на Западен Балкан

Хаг, 14 септември 2018 (МИА) - Речиси половина милион лица, автомобили и простории беа проверени мин... повеќе...

Пацоли бара Албанија да се вклучи во дијалогот на Косово и Србија

Пацоли бара Албанија да се вклучи во дијалогот на Косово и Србија

Приштина, 14 септември 2018 (МИА) - Косовскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Беџет Пац... повеќе...

Коцијанчиќ: Прво исполнување на критериуми, па потоа може Србија во ЕУ

Коцијанчиќ: Прво исполнување на критериуми, па потоа може Србија во ЕУ

Белград, 14 септември 2018 (МИА) - Србија за пристапување во Европската унија мора да ги исполни јас... повеќе...

Дачиќ: Србија е против формирањето на косовска војска

Дачиќ: Србија е против формирањето на косовска војска

Белград, 14 септември 2018 (МИА) - Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ порача денеска... повеќе...

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...