• A-
  • A
  • A+
вторник, 18 септември 2018, 

Регион

Европскиот парламент одбри визна либерализација за Косово

Европскиот парламент одбри визна либерализација за Косово

Брисел/Приштина, 13 септември 2018 (МИА) - Европскиот парламент денеска со 420 гласа „за“, 186 „прот... повеќе...

 
Вајгл за МИА со критики и сомнеж за изјавата на Пахор за проширувањето

Вајгл за МИА со критики и сомнеж за изјавата на Пахор за проширувањето

Брисел, 13 септември 2018 (МИА) - Словенечкиот европратеник и известувач за Македонија во Европскиот... повеќе...

Косовската Влада усвои Нацрт-закон за трансформација на ФСК во војска на Косово

Косовската Влада усвои Нацрт-закон за трансформација на ФСК во војска на Косово

Приштина, 13 септември 2018 (МИА) - Косовската Влада на денешната седница го усвои Нацрт-законот за ... повеќе...

Се урна беспилотен авион во Грција

Се урна беспилотен авион во Грција

Комотини, 13 септември 2018 (МИА) - Беспилотен авион од типот „Сагем Спервер“ на грчката армија прет... повеќе...

Тачи: Ќе направиме корекција на границата за да обезбедиме признавање од Србија

Тачи: Ќе направиме корекција на границата за да обезбедиме признавање од Србија

Приштина, 13 септември 2018 (МИА) - Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска ги повтори неговите за... повеќе...

Албанска екстремистичка група бара „запирање на трговијата со територии“

Албанска екстремистичка група бара „запирање на трговијата со територии“

Тирана, 13 септември 2018 (МИА) - Вооружена екстремистичка група, која себеси се претставува како Ал... повеќе...

Потрага по чамец со бегалци и мигранти во близина на Пелопонез

Потрага по чамец со бегалци и мигранти во близина на Пелопонез

Атина, 13 септември 2018 (МИА) - Три бродови на грчката крајбрежна служба, авион на Фронтекс и бродо... повеќе...

Нов обид на опозицијата да го спречи Тачи да преговара за размена на територии

Нов обид на опозицијата да го спречи Тачи да преговара за размена на територии

Приштина, 13 септември 2018 (МИА) - Косовската опозиција денеска повторно ќе се обиде да обезбеди мн... повеќе...

Електрични такси возила во Солун

Електрични такси возила во Солун

Солун, 13 септември 2018 (МИА) - Такси компанија „Таксивеј“ од Солун, во соработка со Институтот за ... повеќе...

Пејчиновиќ Буриќ: Хрватска е против размена на територии на Балканот

Пејчиновиќ Буриќ: Хрватска е против размена на територии на Балканот

Вашингтон, 13 септември 2018 (МИА) - Хрватската министерка за надворешни работи Марија Пејчиновиќ Бу... повеќе...

Словенечкиот Парламент ќе гласа за избор на Владата на Шарец

Словенечкиот Парламент ќе гласа за избор на Владата на Шарец

Љубљана, 13 септември 2018 (МИА) - Словенечкиот Парламент денеска треба да се изјасни за избор на ма... повеќе...

Курти: По низата неуспеси, Тачи може да посегне по инциденти, тензии и дестабилизација

Курти: По низата неуспеси, Тачи може да посегне по инциденти, тензии и дестабилизација

Приштина, 13 септември 2018 (МИА) - Лидерот на опозициското Движење Самоопределување (ВВ), Албин Кур... повеќе...

Харадинај очекува добри вести од Европарламентот за визната либерализација

Харадинај очекува добри вести од Европарламентот за визната либерализација

Приштина, 13 септември 2018 (МИА) - Косовскиот премиер Рамуш Храдинај изјави дека очекува Европскиот... повеќе...

Палмер: САД се посветени на евроатлантските аспирации на Западен Балкан

Палмер: САД се посветени на евроатлантските аспирации на Западен Балкан

Белград, 13 септември 2018 (МИА) - Политиката на САД кон Западен Балкан е фокусирана и посветена на ... повеќе...

Албанија внимателно следи се околу дијалогот Косово-Србија, ветува помош

Албанија внимателно следи се околу дијалогот Косово-Србија, ветува помош

Тирана,12 септември 2018 (МИА) - Албанија внимателно следи се што е во врска со дијалогот Белград-Пр... повеќе...

Средба на претставници на царинските управи на Македонија и на Србија

Средба на претставници на царинските управи на Македонија и на Србија

Белград, 12 септември 2018 (МИА) - Можностите за поголем развој на воспоставената соработка и функци... повеќе...

Јункер за единствен став на ЕУ за приклучувањето на Западен Балкан

Јункер за единствен став на ЕУ за приклучувањето на Западен Балкан

Брисел, 12 септември 2018 (МИА) - Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер ја повика ЕУ ... повеќе...