Регион

Албанскиот претседател утре во посета на Ватикан

Албанскиот претседател утре во посета на Ватикан

Тирана,16 септември 2018 (МИА) – Шефот на албанската држава, Илир Мета, утре ќе оствари официјална п... повеќе...

 
Партијата на Чамите и официјално дел од обединетата албанска опозиција

Партијата на Чамите и официјално дел од обединетата албанска опозиција

Тирана,16 септември 2018 (МИА) - Партијата за правда, интеграција и единство на Шпетим Идризи или по... повеќе...

Брнабиќ на Парадата на гордоста во Белград

Брнабиќ на Парадата на гордоста во Белград

Белград, 16 септември 2018 (МИА) - Во Белград денеска се одржува геј парадата-Парада на гордоста, ко... повеќе...

Александар Вучиќ во посета на Кина

Александар Вучиќ во посета на Кина

Белград, 16 септември 2018 (МИА) - Српскиот претседател Александар Вучиќ од денеска, па до 19 септем... повеќе...

Стар воен брод предизвика спор меѓу Хрватска и Црна Гора

Стар воен брод предизвика спор меѓу Хрватска и Црна Гора

Подгорица, 16 септември 2018 (МИА) - Бродот „Јадран“, стар 85 години, кој бил изграден за потребите ... повеќе...

Вучиќ: За Србија е најкорисно Србите и Албанците да постигнат договор

Вучиќ: За Србија е најкорисно Србите и Албанците да постигнат договор

Белград, 16 септември 2018 (МИА) - За Србија би било најкорисно доколку Србите и Албанците постигнат... повеќе...

„Дагсависен“: Хрватска стана „проблематичното дете“ на ЕУ

„Дагсависен“: Хрватска стана „проблематичното дете“ на ЕУ

Осло, 16 септември 2018 (МИА) - Со подемот на национализмот и обидите за проусташки ревизионизам, Хр... повеќе...

Албанската и нигериската мафија доминираат во Италија

Албанската и нигериската мафија доминираат во Италија

Рим, 15 септември 2018 (МИА) - Албанската и нигериската мафија  доминираат меѓу странските криминалн... повеќе...

Мета: Демократијата треба да се чува и унапредува

Мета: Демократијата треба да се чува и унапредува

Тирана, 15 септември 2018 (МИА) - Албанскиот претседател,Илир Мета по повод Меѓународниот ден на дем... повеќе...

Партијата на Харадинај: Косово мора под итно да формира војска

Партијата на Харадинај: Косово мора под итно да формира војска

Приштина, 15 септември 2018 (МИА) - Одделот за одбранебени и безбедносни политики (ДПМС) при владеја... повеќе...

Деда: Тачи не го разбира значењето на зборовите „корекција на границата“

Деда: Тачи не го разбира значењето на зборовите „корекција на границата“

Приштина, 15 септември 2018 (МИА) - Пратеникот на косовската опозициска партија Алтернатива, Илир Де... повеќе...

Вучиќ: Нема договор со Приштина, без сеопфатен пакет за Србија

Вучиќ: Нема договор со Приштина, без сеопфатен пакет за Србија

Белград, 15 септември 2018 (МИА) - Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска нагласи дека не е м... повеќе...

Обвинувања за злоупотреби со личните податоци на гласачите во БиХ

Обвинувања за злоупотреби со личните податоци на гласачите во БиХ

Сараево, 15 септември 2018 (МИА) - Најмалку 150 државјани на Босна и Херцеговина се пожалиле на краж... повеќе...

Албанската опозиција го условува учеството на локалните избори

Албанската опозиција го условува учеството на локалните избори

Тирана, 15 септември 2018 (МИА) - Лидерот на Демохристијанската партија, која е дел од обединетата а... повеќе...

Косово обвини 12 лица за злоупотреба на пензискиот фонд за ветерани

Косово обвини 12 лица за злоупотреба на пензискиот фонд за ветерани

Приштина, 15 септември 2018 (МИА) - Главниот обвинител на Косово, Александар Луземи покрена обвинени... повеќе...

Италијанската полиција заплени два тона марихуана

Италијанската полиција заплени два тона марихуана

Тирана, 15 септември 2018 (МИА) - Италијанската полиција на крајбрежјето кај Виесте заплени моторен ... повеќе...

Прв пробен лет на „Ер Албанија“

Прв пробен лет на „Ер Албанија“

Тирана, 15 септември 2018 (МИА) - Албанскиот национален авиопревозник „Ер Албанија“ денеска го имаше... повеќе...