• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Регион

Трилатерална средба на МНР на Грција, Кипар и Израел

Трилатерална средба на МНР на Грција, Кипар и Израел

Ерусалим, 14 септември 2018 (МИА)  - Проширувањето на соработката со акцент врз енергетиката била гл... повеќе...

 
Нови американски амбасадори во Косово и Црна Гора

Нови американски амбасадори во Косово и Црна Гора

Вашингтон, 14 септември 2018 (МИА) - Стејт департментот најави промени на амбасадорите во американск... повеќе...

Словенија доби нова, малцинска влада

Словенија доби нова, малцинска влада

Љубљана, 14 септември 2018 (МИА) - Пратениците во словенечкиот парламент синоќа изгласаа нова, малци... повеќе...

Весели: Нема да има промена на граници, ниту размена на територии

Весели: Нема да има промена на граници, ниту размена на територии

Приштина, 13 септември 2018 (МИА) - Претседателот на косовскиот Парламент Кадри Весели изјави дека н... повеќе...

Словенија доби нова, малцинска Влада

Словенија доби нова, малцинска Влада

Љубљана, 13 септември 2018 (МИА) - Пратениците во словенечкиот парламент вечерва изгласаа нова, малц... повеќе...

Амбасада на САД: Не бевме консултирани за законите за формирање војска на Косово

Амбасада на САД: Не бевме консултирани за законите за формирање војска на Косово

Приштина, 13 спетември 2018 (МИА) – Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Приштина соопш... повеќе...

Српската листа против трансформацијата на ФСК во војска на Kосово

Српската листа против трансформацијата на ФСК во војска на Kосово

Приштина, 13 спетември 2018 (МИА) – Потпретседателот на Српската листа и пратеник во косовското Собр... повеќе...

Вучиќ: Гаранциите за членство во ЕУ да бидат дел од договорот со Приштина

Вучиќ: Гаранциите за членство во ЕУ да бидат дел од договорот со Приштина

Белград, 13 септември 2018 (МИА) - Ако некогаш постигнеме каков било договор со Приштина, Србија би ... повеќе...

Вулин: Формирањето косовска војска е напад на мировните напори на Вучиќ

Вулин: Формирањето косовска војска е напад на мировните напори на Вучиќ

Белград, 13 септември 2018 (МИА) - Српскиот министер за одбрана Александар Вулин изјави денеска дека... повеќе...

Вкупно седум лица се полесно повредени по лизгањето на земјиште на плажа на Закинтос

Вкупно седум лица се полесно повредени по лизгањето на земјиште на плажа на Закинтос

Атина, 13 септември 2018 (МИА) - Вкупно седум лица се полесно повредени по лизгањето на земјиштето н... повеќе...

„Честитки Косово“, напиша албанскиот претседател Мета

„Честитки Косово“, напиша албанскиот претседател Мета

Тирана,13 септември 2018(МИА) - Шефот на албанска држава Илир Мета ја поздрави одлуката на Европскио... повеќе...

Шефови на дипломатии на Бенелукс: Западен Балкан по референдумот во Македонија ќе добие важен позитивен сигнал

Шефови на дипломатии на Бенелукс: Западен Балкан по референдумот во Македонија ќе добие важен позитивен сигнал

Сараево, 13 септември 2018 (МИА) – Министрите за надворешни работи на Бенелукс денеска во Сараево по... повеќе...

„Коха“: Србија се плаши дека Косово во Интерпол ќе бара апсење на нејзините воени злосторници

„Коха“: Србија се плаши дека Косово во Интерпол ќе бара апсење на нејзините воени злосторници

Приштина, 13 септември 2018 (МИА) – Причина за категоричното противење на Белград на приемот на Косо... повеќе...

Судот го одби барањето музејот Аја Софија повторно да стане џамија

Судот го одби барањето музејот Аја Софија повторно да стане џамија

Анкара, 13 септември 2018 (МИА) - Највисокиот турски суд го отфрли денеска барањето истанбулскиот об... повеќе...

Рама ја поздрави одлуката на ЕП за визна либерализација за Косово (РПТ)

Рама ја поздрави одлуката на ЕП за визна либерализација за Косово (РПТ)

Тирана,13 септември 2018 (МИА) - Албанскиот премиер Еди Рама ја поздрави одлуката на Европскиот парл... повеќе...

Вучиќ: Ќе ги продолжиме разговорите со Приштина

Вучиќ: Ќе ги продолжиме разговорите со Приштина

Белград, 13 септември 2018 (МИА) - Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека Белград... повеќе...

Кикл: ЕУ и Западен Балкан продолжуваат со разговори за центри за прием на бегалци во регионот

Кикл: ЕУ и Западен Балкан продолжуваат со разговори за центри за прием на бегалци во регионот

Виена, 13 септември 2018 (МИА) - Австрискиот министер за внатрешни работи, Херберт Кикл, рече дека и... повеќе...