• A-
  • A
  • A+
понеделник, 23 април 2018, 

Европа

Ерменија: Канцеларијата на јавниот обвинител соопшти дека е уапсен лидерот на опозиција

Ерменија: Канцеларијата на јавниот обвинител соопшти дека е уапсен лидерот на опозиција

Ереван, 22 април 2018 (МИА)- Лидерот на антивладините протести во Ерменија Никол Пашинјан беше уапсе... повеќе...

 
Екстремен туризам: Влегле во забраната зона на Чернобил, полицијата ги уапси

Екстремен туризам: Влегле во забраната зона на Чернобил, полицијата ги уапси

Киев, 22 април 2018 (МИА) - Украинската погранична служба и полицијата уапсија група млади луѓе кои,... повеќе...

Германските социјалдемократи првпат избраа жена, Андреа Налас, за претседател на партијата

Германските социјалдемократи првпат избраа жена, Андреа Налас, за претседател на партијата

Берлин, 22 април 2018 (МИА) - Германската социјалдемократска партија ја избра поранешната министерка... повеќе...

Евакуиран францускиот остров Мон Сен Мишел

Евакуиран францускиот остров Мон Сен Мишел

Париз, 22 април 2018 (МИА) - Островот во Ламанш, Мон Сен Мишел, денеска е евакуиран поради закана ко... повеќе...

Ван Ромпој: Без влез во ЕУ можна е граѓанска војна на територија на поранешна Југославија

Ван Ромпој: Без влез во ЕУ можна е граѓанска војна на територија на поранешна Југославија

Брисел, 22 април 2018 (МИА) - Поранешниот претседател на Европскиот совет, Херман Ван Ромпој во емис... повеќе...

Руско МНР: Инспектори на ОПЦВ пристигнаа во Дума

Руско МНР: Инспектори на ОПЦВ пристигнаа во Дума

Дамаск, 21 април 2018 (МИА) - Инспектори на Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ) го по... повеќе...

Германија: Одлуката на Пјонгјанг е правилна, но мора да ја разоткрие нуклеарната програма

Германија: Одлуката на Пјонгјанг е правилна, но мора да ја разоткрие нуклеарната програма

Берлин, 21 април 2018 (МИА) - Одлуката на Северна Кореја веднаш да ги прекине нуклеарните и ракетни ... повеќе...

ЕУ и Британија ја поздравија одлуката на Северна Кореја за прекин на нуклеарните проби

ЕУ и Британија ја поздравија одлуката на Северна Кореја за прекин на нуклеарните проби

Брисел, 21 април 2018 (МИА) - Европската унија ја поздрави денеска одлуката на севернокорејскиот лид... повеќе...

Тинејџер осуден за упад во телефони и имејлови на американски официјални лица

Тинејџер осуден за упад во телефони и имејлови на американски официјални лица

Лондон, 21 април 2018 (МИА)- Британскиот тинејџер Кајн Гембл (18) е осуден на две години казна во по... повеќе...

„Дејли Телеграф“: Идентификувани главните осомничени за труењето на Скрипал

„Дејли Телеграф“: Идентификувани главните осомничени за труењето на Скрипал

Лондон, 21 април 2018 (МИА)- Полицијата и разузнавачките служби ги идентификувале осомничените за на... повеќе...

Путин му ја честита победата на новиот претседател на Куба

Путин му ја честита победата на новиот претседател на Куба

Москва, 21 април 2018 (МИА) - Кремљ соопшти дека рускиот претседател Владимир Путин имал телефонски ... повеќе...

Лавров: САД му наштетија на мировниот процес со нападите во Сирија

Лавров: САД му наштетија на мировниот процес со нападите во Сирија

Москва, 20 април 2018 (МИА) - Со нападите што САД ги изведоа во Сирија во саботата заедно со Велика ... повеќе...

Италијански мафијаши и поранешни функционери осудени на повеќегодишни затворски казни

Италијански мафијаши и поранешни функционери осудени на повеќегодишни затворски казни

Рим, 20 април 2018 (МИА) - Суд во италијанскиот град Палермо денеска на повеќегодишни затворски казн... повеќе...

Ле Дријан: Русија го попречува пристапот на инспекторите на ОПЦВ до Дума

Ле Дријан: Русија го попречува пристапот на инспекторите на ОПЦВ до Дума

Париз, 20 април 2018 (МИА) - Русија го попречува пристапот на меѓународните инспектори за хемиско ор... повеќе...

Чешките социјалдемократи се согласија на нови преговори за коалиција со Бабиш

Чешките социјалдемократи се согласија на нови преговори за коалиција со Бабиш

Прага, 20 април 2018 (МИА) - Чешката социјалдемократска партија (ЧССД) денеска соопшти дека се согла... повеќе...

Мистура: Инспекторите во Дума да ја завршат својата работа

Мистура: Инспекторите во Дума да ја завршат својата работа

Москва, 20 април 2018 (МИА) - Пратеникот на Обединетите нации за Сирија, Стафан де Мистура денеска в... повеќе...

Русија и САД можно е да останат без директни летови

Русија и САД можно е да останат без директни летови

Москва, 20 април 2018 (МИА) - Русија и САД можно е да останат без директни летови поради проблемите ... повеќе...