• A-
  • A
  • A+
сабота, 21 јули 2018, 

Европа

Салвини нареди депортација на 57 мигранти од Тунис

Салвини нареди депортација на 57 мигранти од Тунис

Рим, 21 јули 2018 (МИА) - Италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Салвини најави дека ќе би... повеќе...

 
Лавров: Бутина е уапсена под „фабрикувани обвиненија“

Лавров: Бутина е уапсена под „фабрикувани обвиненија“

Москва, 21 јули 2018 (МИА) - Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров во телефонскиот разговор со ... повеќе...

Путин и Макрон разговараа за хунитарна акција во Сирија

Путин и Макрон разговараа за хунитарна акција во Сирија

Москва, 21 јули 2018 (МИА) - Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска телефонски разговараше ... повеќе...

ЕУ времено ја запре операцијата за запирање нелегална миграција во Средоземното Море

ЕУ времено ја запре операцијата за запирање нелегална миграција во Средоземното Море

Брисел, 21 јули 2018 (МИА) - Воено-морската операција на ЕУ во Средоземното Море насочена кон запира... повеќе...

Меркел: НАТО ги штити сите свои членки, па и Црна Гора

Меркел: НАТО ги штити сите свои членки, па и Црна Гора

Берлин, 21 јули 2018 (МИА) - Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека политиката на НАТО за ... повеќе...

Пронајдени украдените слики од Реноар и Рубенс, меѓу уапсените и Хрват

Пронајдени украдените слики од Реноар и Рубенс, меѓу уапсените и Хрват

Рим, 21 јули 2018 (МИА) - Италијанската полиција во Монца пронајде две слики, дела на Реноар и Рубен... повеќе...

Шест земји од ЕУ помагаат за справување со шумските пожари во Шведска

Шест земји од ЕУ помагаат за справување со шумските пожари во Шведска

Хелсинки, 21 јули 2018 (МИА) - Шведска се бори со најголемите шумски пожари во последните децении, п... повеќе...

Мажот затруен со „Новичок“ пуштен од болница

Мажот затруен со „Новичок“ пуштен од болница

Лондон, 20 јули 2018 (МИА) - Еден од двајцата Британци затруени со нервен агенс „Новичок“ минатиот м... повеќе...

Европол: Уапсени 15 луѓе поради онлајн измама- штета од околу 18 милиони евра

Европол: Уапсени 15 луѓе поради онлајн измама- штета од околу 18 милиони евра

Хаг, 20 јули 2018 (МИА) - По шестгодишни подготовки и координација во меѓународна операција уапсени ... повеќе...

Осуммина повредени во напад во автобус во германскиот град Либек

Осуммина повредени во напад во автобус во германскиот град Либек

Либек, 20 јули 2018 (МИА) - Германската полиција објави на Твитер дека никој не бил убиен во денешни... повеќе...

ЕУ ја предупреди Велика Британија дека има 13 седмици за успешно завршување на преговорите

ЕУ ја предупреди Велика Британија дека има 13 седмици за успешно завршување на преговорите

Брисел, 20 јули 2018 (МИА) - Главниот преговарач на ЕУ за Брегзит Мишел Барние го предупреди денеска... повеќе...

Германија: Напаѓач со нож повреди најмалку 14 лица во автобус во Либек

Германија: Напаѓач со нож повреди најмалку 14 лица во автобус во Либек

Либек, 20 јули 2018 (МИА) - Најмалку 14 лица се повредени кога маж ги нападнал во автобус во германс... повеќе...

Русија подготвува милијарди за реконструкција на националната инфраструктура

Русија подготвува милијарди за реконструкција на националната инфраструктура

Москва, 20 јули 2018 (МИА) - Русија планира реконструкција на националната инфраструктура што е неоп... повеќе...

ФСБ истражува евентуално одавање на тајни од „Роскосмос“

ФСБ истражува евентуално одавање на тајни од „Роскосмос“

Москва, 20 јули 2018 (МИА) - Руската Федерална безбедносна служба (ФСБ) изврши претрес во истражувач... повеќе...

Службеник во Елисејската палата отпуштен од работа поради физички напад (ВИДЕО)

Службеник во Елисејската палата отпуштен од работа поради физички напад (ВИДЕО)

Париз, 20 јули 2018 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон реши да отпушти од работа припадн... повеќе...

Салвини ја поддржа руската анексија на Крим

Салвини ја поддржа руската анексија на Крим

Рим, 20 јули 2018 (МИА) - Италијанскиот вицепремиер и министер за внатрешни работи Матео Салвини ден... повеќе...

Јункер идната недела на средба со Трамп

Јункер идната недела на средба со Трамп

Вашингтон, 20 јули 2018 (МИА) - Првиот човек на Европската комисија, Жан-Клод Јункер идната недела д... повеќе...