• A-
  • A
  • A+
вторник, 18 септември 2018, 

Европа

Москва бара објаснувања од Берн и Хаг за обвинувањата за „руска шпионажа“

Москва бара објаснувања од Берн и Хаг за обвинувањата за „руска шпионажа“

Москва, 18 септември 2018 (МИА) - Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека денеска го ... повеќе...

 
Разрешен шефот на германската разузнавачка служба БФВ

Разрешен шефот на германската разузнавачка служба БФВ

Берлин, 18 септември 2018 (МИА) - Германската Влада денеска реши да го разреши шефот на домашната ра... повеќе...

ЕУ не донесе одлука за продолжување на постапката против Полска

ЕУ не донесе одлука за продолжување на постапката против Полска

Брисел, 18 септември 2018 (МИА) - Советот на ЕУ денеска ниту разгледуваше, ниту донесе одлука за пон... повеќе...

Путин: Проблемот со мигрантите треба да се реши по политички пат

Путин: Проблемот со мигрантите треба да се реши по политички пат

Москва, 18 септември 2018 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин оцени дека мигрантскиот бран шт... повеќе...

Путин: Уривањето на рускиот Иљушин е резултат на низа трагични настани

Путин: Уривањето на рускиот Иљушин е резултат на низа трагични настани

Москва, 18 септември 2018 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека низа „траги... повеќе...

Легионерската болест во Италија предизвикана од цистерни за ладење

Легионерската болест во Италија предизвикана од цистерни за ладење

Рим, 18 септември 2018 (МИА) - Италијанските власти денеска соопштија дека заболувањето на 400 лица ... повеќе...

ЕУ предлага реформи на Светската трговска организација

ЕУ предлага реформи на Светската трговска организација

Брисел, 18 септември 2018 (МИА) - Европската комисија денеска предложи серија реформи на Светската т... повеќе...

Израел жали за уривањето на рускиот авион, но вината ја гледа единствено во Сирија

Израел жали за уривањето на рускиот авион, но вината ја гледа единствено во Сирија

Ерусалим, 18 септември 2018 (МИА) - Израел денеска изрази жалење за уривањето на руски авион Иљушин ... повеќе...

Орбан на разговори за политиката и енергетиката со Путин

Орбан на разговори за политиката и енергетиката со Путин

Москва, 18 септември 2018 (МИА) - Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска во Москва и се заблагодари... повеќе...

Германците гледаат позитивно на соживотот со странците

Германците гледаат позитивно на соживотот со странците

Берлин, 18 септември 2018 (МИА) - Повеќето германски граѓани позитивно гледаат на соживотот со стран... повеќе...

Италија: Поради Легионерската болест, 400 луѓе добија пневмонија

Италија: Поради Легионерската болест, 400 луѓе добија пневмонија

Рим, 18 септември 2018 (МИА) – Официјални лица во северна Италија потврдија денеска дека комерцијалн... повеќе...

Франција: Министерот за внатрешни работи се повлекува

Франција: Министерот за внатрешни работи се повлекува

Париз, 18 септември 2018 (МИА) – Францускиот министер за внатрешни работи Жерар Колом еден од најбли... повеќе...

Европската мрежа на судски совети го суспендира полскиот судски совет

Европската мрежа на судски совети го суспендира полскиот судски совет

Варшава, 18 септември 2018 (МИА) – Европската мрежа на судски совети го суспендираше членството на н... повеќе...

Курц бара самит ЕУ-Африка, Макрон за поинтензивно враќање на илегалните мигранти

Курц бара самит ЕУ-Африка, Макрон за поинтензивно враќање на илегалните мигранти

Париз, 18 септември 2018 (МИА) - Три дена пред европската самит во Салцбург, кој главно ќе биде посв... повеќе...

Меркел сака да го смени директорот на БФВ поради врски со националистите

Меркел сака да го смени директорот на БФВ поради врски со националистите

Берлин, 17 септември 2018 (МИА) - Германската канцеларка Ангела Меркел планира да го разреши директо... повеќе...

Орбан: Унгарија се придржува кон своето право да си ја брани границата

Орбан: Унгарија се придржува кон своето право да си ја брани границата

Будимпешта, 17 септември 2018 (МИА) - Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека Европската унија с... повеќе...

Ники Хејли: Русија ги поткопува санкциите на ОН кон Северна Кореја

Ники Хејли: Русија ги поткопува санкциите на ОН кон Северна Кореја

Њујорк, 17 септември 2018 (МИА) - Американската амбасадорка во ОН, Ники Хејли денеска ја обвини Руси... повеќе...