Европа

Шведскиот парламент утре ќе гласа за доверба на премиерот Стефан Ловен

Шведскиот парламент утре ќе гласа за доверба на премиерот Стефан Ловен

Стокхолм, 24 септември 2018 (МИА) - Шведскиот Парламент утре ќе гласа за доверба на премиерот Стефан... повеќе...

 
Италијанската Влада одобри нов строг закон за азил и враќање мигранти

Италијанската Влада одобри нов строг закон за азил и враќање мигранти

Рим, 24 септември 2018 (МИА) - Италијанската влада на денешната седница усвои декрет со кој се воспо... повеќе...

Се продава модната куќа „Версаче“

Се продава модната куќа „Версаче“

Рим, 24 септември 2018 (МИА) – Италијанскиот весник „Кориере дела сера“ објави денеска дека ќе се пр... повеќе...

На Велика Британија и се заканува тужба од ЕУ поради евтини кинески производи

На Велика Британија и се заканува тужба од ЕУ поради евтини кинески производи

Брисел, 24 септември 2018 (МИА) – Европската комисија ја предупреди Велика Британија дека има два ... повеќе...

Штрахе: Изборите за ЕП одлука за распад или опстанок на ЕУ

Штрахе: Изборите за ЕП одлука за распад или опстанок на ЕУ

Виена, 24 септември 2018 (МИА) - Австрискиот вицеканцелар Хајнц Кристијан Штрахе  оцени денеска, по ... повеќе...

ЕК: Историска стапка на вработеност во ЕУ

ЕК: Историска стапка на вработеност во ЕУ

Брисел, 24 септември 2018 (МИА) – Европската комисија објави дека е постигната стапка на вработено... повеќе...

Суд го суспендираше претседателот на Молдавија

Суд го суспендираше претседателот на Молдавија

Букурешт, 24 септември 2018 (МИА)  - Уставниот суд на Молдавија привремено го суспендира претседател... повеќе...

Италија: Дневен весник и ТВ станици запленети при истрага против мафијата

Италија: Дневен весник и ТВ станици запленети при истрага против мафијата

Рим, 24 септември 2018 (МИА) - Дневен весник и ТВ станици во вредност од над 150 милиони евра, кои п... повеќе...

Меркел: Да престанеме со споровите и да се фатиме со решавање на проблемите

Меркел: Да престанеме со споровите и да се фатиме со решавање на проблемите

Берлин, 24 септември 2018 (МИА) - Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека е време коалициск... повеќе...

„Комкаст“ ја купи британската ТВ куќа „Скај“

„Комкаст“ ја купи британската ТВ куќа „Скај“

Лондон, 24 септември 2018 (МИА) - Американскиот кабелски оператор „Комкаст“ понуди највисока цена на... повеќе...

Фондација на Сорос ја тужи Унгарија поради закони

Фондација на Сорос ја тужи Унгарија поради закони

Будимпешта, 24 септември 2018 (МИА) - Фондацијата Отворено општество, чиј основач е милијардерот Џор... повеќе...

Еврокомисијата поднесе тужба против Полска пред Судот на ЕУ

Еврокомисијата поднесе тужба против Полска пред Судот на ЕУ

Брисел, 24 септември 2018 (МИА) - Европската комисија денеска поднесе тужна против Полска пред Судот... повеќе...

Русија испраќа ракетни системи С-300 во Сирија

Русија испраќа ракетни системи С-300 во Сирија

Москва, 24 септември 2018 (МИА) - Русија во следните две недели на Сирија ќе и предаде современ прот... повеќе...

Раб: Убеден сум дека ќе постигнеме договор со ЕУ

Раб: Убеден сум дека ќе постигнеме договор со ЕУ

Лондон, 24 септември 2018 (МИА) - Британскиот министер задолжен за Брегзит, Доминик Раб денеска изја... повеќе...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Стокхолм, 24 септември 2018 (МИА) - Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алтернативна Нобел... повеќе...

Навални пуштен од затвор и веднаш повторно уапсен

Навални пуштен од затвор и веднаш повторно уапсен

Москва, 24 септември 2018 (МИА) - Рускиот опозициски активист Алексеј Навални денеска беше уапсен во... повеќе...

Расте бројот на православни верници во Австрија

Расте бројот на православни верници во Австрија

Виена, 24 септември 2018 (МИА) - Во Австрија православната е втора по големина верска заедница, иако... повеќе...

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...