• A-
  • A
  • A+
сабота, 22 септември 2018, 

Европа

Европарламентот утре ќе гласа за измените на законот за авторски права

Европарламентот утре ќе гласа за измените на законот за авторски права

Стразбур, 11 септември 2018 (МИА)  - Пратениците во Европскиот парламент, после две години дебати, у... повеќе...

 
Орбан со остри напади кон Европскиот парламент за извештајот „Саргентини“

Орбан со остри напади кон Европскиот парламент за извештајот „Саргентини“

Стразбур, 11 септември 2018 (МИА) – Ден пред клучно гласање на Европскиот Парламент за суспензија ... повеќе...

Меј: Средбата на врвот на ЕУ на 20 септември - важна фаза во преговорите за Брегзит

Меј: Средбата на врвот на ЕУ на 20 септември - важна фаза во преговорите за Брегзит

Лондон, 11 септември 2018 (МИА) - Британската премиерка Тереза ​​Меј ја оквалификува неофицијалната ... повеќе...

Полски весници излегоа од печат со празна насловна страница

Полски весници излегоа од печат со празна насловна страница

Варшава, 11 септември 2018 (МИА) – Полски дневни весници објавија денеска отворено писмо до Европски... повеќе...

ЕРС: ЕУ не се бори доволно против загадувањето на воздухот

ЕРС: ЕУ не се бори доволно против загадувањето на воздухот

Брисел, 11 септември 2018 (МИА) - ЕУ не го штити доволно здравјето на своите граѓани, се наведува во... повеќе...

Италија протестира поради „неправедни“ критики на ОН за третман на мигранти

Италија протестира поради „неправедни“ критики на ОН за третман на мигранти

Рим, 11 септември 2018 (МИА) - Да се каже дека Италија има проблем со расизмот е „несоодветно, неосн... повеќе...

Средба Путин - Си на економскиот форум во Владивосток

Средба Путин - Си на економскиот форум во Владивосток

Владивосток, 11 септември 2018 (МИА) - Во пристанишниот град Владивосток, на Далечниот Исток на Руси... повеќе...

Евроскептиците од Конзервативната партија не постигнаа согласност за алтернативен план за Брегзит

Евроскептиците од Конзервативната партија не постигнаа согласност за алтернативен план за Брегзит

Лондон, 11 септември 2018 (МИА) - Евроскептици од британската Конзервативна партија не постигнаа сог... повеќе...

Штрахе го повика Орбан да формираат заедничка група во Европарламентот

Штрахе го повика Орбан да формираат заедничка група во Европарламентот

Виена, 11 септември 2018 (МИА) - Лидерот на австриската десничарска Партија на слободата (ФПО), Ханс... повеќе...

Русија ги почна најголемите воени вежби по Студената војна

Русија ги почна најголемите воени вежби по Студената војна

Москва, 11 септември 2018 (МИА) - Во рускиот Источен воен округ почнаа најголемите воени вежби во ис... повеќе...

Наркошверцери уапсени во Италија, Германија и во Албанија

Наркошверцери уапсени во Италија, Германија и во Албанија

Тирана, 11 септември 2018 (МИА) - Во голема заедничка акција на италијанската, германската и на алба... повеќе...

Барние очекува крај на преговорите за Брегзит во ноември

Барние очекува крај на преговорите за Брегзит во ноември

Блед, 10 септември 2018 (МИА) - Мишел Барние, европскиот преговарач за Брегзит, изјави дека очекува ... повеќе...

ЕУ планира погранична служба со 10.000 припадници

ЕУ планира погранична служба со 10.000 припадници

Брисел, 10 септември 2018 (МИА) - Европската унија планира до 2020 година да формира погранични одбр... повеќе...

Инцидент на аеродромот во Лион

Инцидент на аеродромот во Лион

Париз, 10 септември 2018 (МИА) – На аеродромот во Лион откажани се слетувања и полетувања на авиони ... повеќе...

Руска НВО соопшти дека за време на вчерашните антивладини протести се уапсени повеќе од 1.000 лица

Руска НВО соопшти дека за време на вчерашните антивладини протести се уапсени повеќе од 1.000 лица

Москва, 10 септември 2018 (МИА) - Руската организација за заштита на човекови права ОВД-Инфо соопшти... повеќе...

Миграцијата во фокусот на годишното обраќање на Јункер пред ЕП

Миграцијата во фокусот на годишното обраќање на Јункер пред ЕП

Брисел, 10 септември 2018 (МИА) - Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, в среда ќе ... повеќе...

Бабиш смета дека мигрантите кои пристигнуваат по море се „илегални“

Бабиш смета дека мигрантите кои пристигнуваат по море се „илегални“

Берлин, 10 септември 2018 (МИА) - Чешкиот премиер Андреј Бабиш изрази сомневање дали Европа треба да... повеќе...