• A-
  • A
  • A+
вторник, 18 септември 2018, 

Европа

ЕЦБ: Нови банкноти од 100 и 200 евра во промет од следната пролет

ЕЦБ: Нови банкноти од 100 и 200 евра во промет од следната пролет

Брисел, 17 септември 2018 (МИА) - Нови банкноти од 100 и 200 евра треба да бидат во промет од 28 мај... повеќе...

 
Драматичен недостиг на занаетчии и мајстори во Германија

Драматичен недостиг на занаетчии и мајстори во Германија

Берлин, 17 септември 2018 (МИА) - На Германија итно и треба над 150.000 занаетчии и мајстори, соопшт... повеќе...

Курц и Макрон: ЕУ да направи се Велика Британија да не си оди без договор

Курц и Макрон: ЕУ да направи се Велика Британија да не си оди без договор

Париз, 17 септември 2018 (МИА) -  Австрискиот канцелар, Себастијан Курц изјави денеска дека партнери... повеќе...

Руската православна црква предупредува за крвопролевање за Украинската црква

Руската православна црква предупредува за крвопролевање за Украинската црква

Москва, 17 септември 2018 (МИА) – Давањето автокефалност на Украинската црква може да предизвика нап... повеќе...

Честички од загаден воздух биле пронајдени кај неродени бебиња

Честички од загаден воздух биле пронајдени кај неродени бебиња

Лондон, 17 септември 2018 (МИА) - Честички од загаден воздух биле пронајдени во плацента, но, сепак,... повеќе...

Германскиот претседател: Никој не е среќен поради односите меѓу Европа и Русија

Германскиот претседател: Никој не е среќен поради односите меѓу Европа и Русија

Хелсинки, 17 септември 2018 (МИА) - Пред Европската унија и Русија  долг е патот пред да се вратат ... повеќе...

Седуммина повредени во масовна тепачка во Лутон

Седуммина повредени во масовна тепачка во Лутон

Лутон, 17 септември 2018 (МИА) – Седум лица се хоспитализирани, од кои едно е во критична здравствен... повеќе...

„Здравствен инцидент“ во Солсбери, исклучена употребата на „новичок“

„Здравствен инцидент“ во Солсбери, исклучена употребата на „новичок“

Лондон, 17 септември 2018 (МИА) - Нервниот агенс „Новичок“ е исклучен како можна причина за „здравст... повеќе...

Протести против Орбан во Унгарија

Протести против Орбан во Унгарија

Будимпешта, 16 септември 2018 (МИА) - Околу 1.000 граѓани протестираат денеска против премиерот на У... повеќе...

Нападнати двајца американски кошаркари во Романија

Нападнати двајца американски кошаркари во Романија

Букурешт, 16 Септември 2018 (МИА) - Двајца Американски кошаркари се здобија со убодни рани во еден к... повеќе...

Путин и Ердоган ќе остварат средба во Сочи

Путин и Ердоган ќе остварат средба во Сочи

Анкара, 16 септември 2018 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган и неговиот руски колега В... повеќе...

Протести во Барселона на противниците и поддржувачите за независност на Каталонија

Протести во Барселона на противниците и поддржувачите за независност на Каталонија

Барселона, 16 септември 2018 (МИА) - Во Барселона денеска истовремено се одржуваат протести и на про... повеќе...

Во Париз и во Брисел денеска „Ден без автомобили“

Во Париз и во Брисел денеска „Ден без автомобили“

Париз, 16 септември 2018 (МИА) - Улиците на Париз и Брисел денеска се затворени за автомобили и мото... повеќе...

Објавени конечните резултати од парламентарните избори во Шведска

Објавени конечните резултати од парламентарните избори во Шведска

Стокхолм, 16 септември 2018 (МИА) - Владејачката шведска Социјалдемократска партија освои најмногу г... повеќе...

Извршен е претрес на автомобилот на Елисејските полиња, не постои опасност

Извршен е претрес на автомобилот на Елисејските полиња, не постои опасност

Париз, 16 септември 2018 (МИА) - Единицата на француската полиција за уништување на бомби изврши пре... повеќе...

Две лица се повредени при напад во Брисел

Две лица се повредени при напад во Брисел

Брисел, 16 септември 2018 (МИА) - Две лица се повредени со огнено оружје утрово во Брисел, соопшти б... повеќе...

Сомнително возило на Елисејските полиња

Сомнително возило на Елисејските полиња

Париз, 16 септември 2018 (МИА) - На Елисејските полиња денеска е забележано сомнително возило, порад... повеќе...