• A-
  • A
  • A+
сабота, 22 септември 2018, 

Европа

Лондон: Автомобил удри двајца пешаци пред џамија, не е тероризам

Лондон: Автомобил удри двајца пешаци пред џамија, не е тероризам

Лондон, 19 септември 2018 (МИА) - Британската полиција соопшти дека синоќешниот инцидентот во кој ав... повеќе...

 
Во западна Украина се забрануваат „руски културни производи“

Во западна Украина се забрануваат „руски културни производи“

Киев, 19 септември 2018 (МИА) - Окружниот совет на Лавов наложи да се забрани јавно користење на „ру... повеќе...

Русија покрена кривична истрага за соборувањето на Иљушин

Русија покрена кривична истрага за соборувањето на Иљушин

Москва, 19 септември 2018 (МИА) - Руски истражен комитет денеска покрена кривична истрага за соборув... повеќе...

Меј пред самитот во Салцбург: Блику сме до договор со ЕУ за Брегзит

Меј пред самитот во Салцбург: Блику сме до договор со ЕУ за Брегзит

Лондон, 19 септември 2018 (МИА) - Велика Британија и ЕУ се блиску до договор за уредување на Брегзит... повеќе...

Автомобил удрил во пешаци пред џамија во Лондон

Автомобил удрил во пешаци пред џамија во Лондон

Лондон, 19 септември 2018 (МИА) - Британската полиција утрово соопшти дека две лица се повредени и п... повеќе...

Дуда: Трамп може да го стопира гасоводот Северен поток 2

Дуда: Трамп може да го стопира гасоводот Северен поток 2

Варшава, 19 септември 2018 (МИА) - Полскиот претседател Анджеј Дуда изјави дека претседателот Доналд... повеќе...

Мадрид: На градилиште на хотелот Риц загина работник, 11 се повредени

Мадрид: На градилиште на хотелот Риц загина работник, 11 се повредени

Мадрид, 19 септември 2018 (МИА) - На градилиште на луксузен хотел во центарот на Мадрид вчера загина... повеќе...

Русија: Четворица загинаа, а 20 се повредени во судир на два автобуса

Русија: Четворица загинаа, а 20 се повредени во судир на два автобуса

Москва, 19 декември 2018 (МИА) - Четворица загинаа, а 20 лица се повредени при судир на два автобуса... повеќе...

Скотланд Јард: Неделниот инцидент во Солзбери не е сомнителен

Скотланд Јард: Неделниот инцидент во Солзбери не е сомнителен

Лондон, 18 септември 2018 (МИА) - Случајот со мажот и жената на кои во неделата им се слоши во еден ... повеќе...

Москва бара објаснувања од Берн и Хаг за обвинувањата за „руска шпионажа“

Москва бара објаснувања од Берн и Хаг за обвинувањата за „руска шпионажа“

Москва, 18 септември 2018 (МИА) - Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека денеска го ... повеќе...

Разрешен шефот на германската разузнавачка служба БФВ

Разрешен шефот на германската разузнавачка служба БФВ

Берлин, 18 септември 2018 (МИА) - Германската Влада денеска реши да го разреши шефот на домашната ра... повеќе...

ЕУ не донесе одлука за продолжување на постапката против Полска

ЕУ не донесе одлука за продолжување на постапката против Полска

Брисел, 18 септември 2018 (МИА) - Советот на ЕУ денеска ниту разгледуваше, ниту донесе одлука за пон... повеќе...

Путин: Проблемот со мигрантите треба да се реши по политички пат

Путин: Проблемот со мигрантите треба да се реши по политички пат

Москва, 18 септември 2018 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин оцени дека мигрантскиот бран шт... повеќе...

Путин: Уривањето на рускиот Иљушин е резултат на низа трагични настани

Путин: Уривањето на рускиот Иљушин е резултат на низа трагични настани

Москва, 18 септември 2018 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека низа „траги... повеќе...

Легионерската болест во Италија предизвикана од цистерни за ладење

Легионерската болест во Италија предизвикана од цистерни за ладење

Рим, 18 септември 2018 (МИА) - Италијанските власти денеска соопштија дека заболувањето на 400 лица ... повеќе...

ЕУ предлага реформи на Светската трговска организација

ЕУ предлага реформи на Светската трговска организација

Брисел, 18 септември 2018 (МИА) - Европската комисија денеска предложи серија реформи на Светската т... повеќе...

Израел жали за уривањето на рускиот авион, но вината ја гледа единствено во Сирија

Израел жали за уривањето на рускиот авион, но вината ја гледа единствено во Сирија

Ерусалим, 18 септември 2018 (МИА) - Израел денеска изрази жалење за уривањето на руски авион Иљушин ... повеќе...