• A-
  • A
  • A+
сабота, 22 септември 2018, 

Европа

ЕУ предлага реформи на Светската трговска организација

ЕУ предлага реформи на Светската трговска организација

Брисел, 18 септември 2018 (МИА) - Европската комисија денеска предложи серија реформи на Светската т... повеќе...

 
Израел жали за уривањето на рускиот авион, но вината ја гледа единствено во Сирија

Израел жали за уривањето на рускиот авион, но вината ја гледа единствено во Сирија

Ерусалим, 18 септември 2018 (МИА) - Израел денеска изрази жалење за уривањето на руски авион Иљушин ... повеќе...

Орбан на разговори за политиката и енергетиката со Путин

Орбан на разговори за политиката и енергетиката со Путин

Москва, 18 септември 2018 (МИА) - Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска во Москва и се заблагодари... повеќе...

Германците гледаат позитивно на соживотот со странците

Германците гледаат позитивно на соживотот со странците

Берлин, 18 септември 2018 (МИА) - Повеќето германски граѓани позитивно гледаат на соживотот со стран... повеќе...

Италија: Поради Легионерската болест, 400 луѓе добија пневмонија

Италија: Поради Легионерската болест, 400 луѓе добија пневмонија

Рим, 18 септември 2018 (МИА) – Официјални лица во северна Италија потврдија денеска дека комерцијалн... повеќе...

Франција: Министерот за внатрешни работи се повлекува

Франција: Министерот за внатрешни работи се повлекува

Париз, 18 септември 2018 (МИА) – Францускиот министер за внатрешни работи Жерар Колом еден од најбли... повеќе...

Европската мрежа на судски совети го суспендира полскиот судски совет

Европската мрежа на судски совети го суспендира полскиот судски совет

Варшава, 18 септември 2018 (МИА) – Европската мрежа на судски совети го суспендираше членството на н... повеќе...

Курц бара самит ЕУ-Африка, Макрон за поинтензивно враќање на илегалните мигранти

Курц бара самит ЕУ-Африка, Макрон за поинтензивно враќање на илегалните мигранти

Париз, 18 септември 2018 (МИА) - Три дена пред европската самит во Салцбург, кој главно ќе биде посв... повеќе...

Меркел сака да го смени директорот на БФВ поради врски со националистите

Меркел сака да го смени директорот на БФВ поради врски со националистите

Берлин, 17 септември 2018 (МИА) - Германската канцеларка Ангела Меркел планира да го разреши директо... повеќе...

Орбан: Унгарија се придржува кон своето право да си ја брани границата

Орбан: Унгарија се придржува кон своето право да си ја брани границата

Будимпешта, 17 септември 2018 (МИА) - Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека Европската унија с... повеќе...

Ники Хејли: Русија ги поткопува санкциите на ОН кон Северна Кореја

Ники Хејли: Русија ги поткопува санкциите на ОН кон Северна Кореја

Њујорк, 17 септември 2018 (МИА) - Американската амбасадорка во ОН, Ники Хејли денеска ја обвини Руси... повеќе...

Меј не се откажува од планот од Чекерс за идните односи со ЕУ

Меј не се откажува од планот од Чекерс за идните односи со ЕУ

Лондон, 17 септември 2018 (МИА) - Британската премиерка Тереза Меј смета дека нејзиниот план, претст... повеќе...

Марош Шефчович се кандидира за претседател на Еврокомисијата

Марош Шефчович се кандидира за претседател на Еврокомисијата

Брисел, 17 септември 2018 (МИА) - Потпретседателот на Европската комисија задолжен за енергетика, Сл... повеќе...

Протести во Киев поради екстрадицијата на исламист во Русија

Протести во Киев поради екстрадицијата на исламист во Русија

Киев, 17 септември 2018 (МИА) - Седум полицајци биле повредени денеска во украинскиот главен град Ки... повеќе...

Шпанскиот премиер ќе инсистира за укинување на имунитетот на пратениците

Шпанскиот премиер ќе инсистира за укинување на имунитетот на пратениците

Мадрид, 17 септември 2018 (МИА) - Шпанскиот премиер Педро Санчез соопшти дека ќе инсистира за укинув... повеќе...

Русија: Ракетата која го собори авионот МХ17 е украинска

Русија: Ракетата која го собори авионот МХ17 е украинска

Москва, 17 септември 2018 (МИА) - Руското Министерство за одбрана денеска објави видео снимка која г... повеќе...

Лагард: Лоши изгледи за британската економија без договор за Брегзит

Лагард: Лоши изгледи за британската економија без договор за Брегзит

Лондон, 17 септември 2018 (МИА) - Британската економија ќе се соочи со „многу полоша" перспектива ак... повеќе...