Европа

Франција: Министерот за внатрешни работи се повлекува

Франција: Министерот за внатрешни работи се повлекува

Париз, 18 септември 2018 (МИА) – Францускиот министер за внатрешни работи Жерар Колом еден од најбли... повеќе...

 
Европската мрежа на судски совети го суспендира полскиот судски совет

Европската мрежа на судски совети го суспендира полскиот судски совет

Варшава, 18 септември 2018 (МИА) – Европската мрежа на судски совети го суспендираше членството на н... повеќе...

Курц бара самит ЕУ-Африка, Макрон за поинтензивно враќање на илегалните мигранти

Курц бара самит ЕУ-Африка, Макрон за поинтензивно враќање на илегалните мигранти

Париз, 18 септември 2018 (МИА) - Три дена пред европската самит во Салцбург, кој главно ќе биде посв... повеќе...

Меркел сака да го смени директорот на БФВ поради врски со националистите

Меркел сака да го смени директорот на БФВ поради врски со националистите

Берлин, 17 септември 2018 (МИА) - Германската канцеларка Ангела Меркел планира да го разреши директо... повеќе...

Орбан: Унгарија се придржува кон своето право да си ја брани границата

Орбан: Унгарија се придржува кон своето право да си ја брани границата

Будимпешта, 17 септември 2018 (МИА) - Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека Европската унија с... повеќе...

Ники Хејли: Русија ги поткопува санкциите на ОН кон Северна Кореја

Ники Хејли: Русија ги поткопува санкциите на ОН кон Северна Кореја

Њујорк, 17 септември 2018 (МИА) - Американската амбасадорка во ОН, Ники Хејли денеска ја обвини Руси... повеќе...

Меј не се откажува од планот од Чекерс за идните односи со ЕУ

Меј не се откажува од планот од Чекерс за идните односи со ЕУ

Лондон, 17 септември 2018 (МИА) - Британската премиерка Тереза Меј смета дека нејзиниот план, претст... повеќе...

Марош Шефчович се кандидира за претседател на Еврокомисијата

Марош Шефчович се кандидира за претседател на Еврокомисијата

Брисел, 17 септември 2018 (МИА) - Потпретседателот на Европската комисија задолжен за енергетика, Сл... повеќе...

Протести во Киев поради екстрадицијата на исламист во Русија

Протести во Киев поради екстрадицијата на исламист во Русија

Киев, 17 септември 2018 (МИА) - Седум полицајци биле повредени денеска во украинскиот главен град Ки... повеќе...

Шпанскиот премиер ќе инсистира за укинување на имунитетот на пратениците

Шпанскиот премиер ќе инсистира за укинување на имунитетот на пратениците

Мадрид, 17 септември 2018 (МИА) - Шпанскиот премиер Педро Санчез соопшти дека ќе инсистира за укинув... повеќе...

Русија: Ракетата која го собори авионот МХ17 е украинска

Русија: Ракетата која го собори авионот МХ17 е украинска

Москва, 17 септември 2018 (МИА) - Руското Министерство за одбрана денеска објави видео снимка која г... повеќе...

Лагард: Лоши изгледи за британската економија без договор за Брегзит

Лагард: Лоши изгледи за британската економија без договор за Брегзит

Лондон, 17 септември 2018 (МИА) - Британската економија ќе се соочи со „многу полоша" перспектива ак... повеќе...

Повеќе од половина свештеници во Холандија поврзани со злоставување

Повеќе од половина свештеници во Холандија поврзани со злоставување

Амстердам, 17 септември 2018 (МИА) – Повеќе од половината кардинали и бискупи кои служеле во Холанди... повеќе...

ЕЦБ: Нови банкноти од 100 и 200 евра во промет од следната пролет

ЕЦБ: Нови банкноти од 100 и 200 евра во промет од следната пролет

Брисел, 17 септември 2018 (МИА) - Нови банкноти од 100 и 200 евра треба да бидат во промет од 28 мај... повеќе...

Драматичен недостиг на занаетчии и мајстори во Германија

Драматичен недостиг на занаетчии и мајстори во Германија

Берлин, 17 септември 2018 (МИА) - На Германија итно и треба над 150.000 занаетчии и мајстори, соопшт... повеќе...

Курц и Макрон: ЕУ да направи се Велика Британија да не си оди без договор

Курц и Макрон: ЕУ да направи се Велика Британија да не си оди без договор

Париз, 17 септември 2018 (МИА) -  Австрискиот канцелар, Себастијан Курц изјави денеска дека партнери... повеќе...

Руската православна црква предупредува за крвопролевање за Украинската црква

Руската православна црква предупредува за крвопролевање за Украинската црква

Москва, 17 септември 2018 (МИА) – Давањето автокефалност на Украинската црква може да предизвика нап... повеќе...

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...