• A-
  • A
  • A+
сабота, 22 септември 2018, 

Европа

Вајгл за МИА со критики и сомнеж за изјавата на Пахор за проширувањето

Вајгл за МИА со критики и сомнеж за изјавата на Пахор за проширувањето

Брисел, 13 септември 2018 (МИА) - Словенечкиот европратеник и известувач за Македонија во Европскиот... повеќе...

 
Германија го финализира договорот со Италија за враќање на мигрантите

Германија го финализира договорот со Италија за враќање на мигрантите

Берлин, 13 септември 2018 (МИА) - Германскиот министер за внатрешни работи Хорст Зехофер денеска соо... повеќе...

Путин: Русија ќе продолжи да ја јакне својата армија

Путин: Русија ќе продолжи да ја јакне својата армија

Москва, 13 септември 2018 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин најави дека Русија ќе продолжи ... повеќе...

ЕУ ги продолжи санкциите против руски компании поради Украина

ЕУ ги продолжи санкциите против руски компании поради Украина

Брисел, 13 септември 2018 (МИА) - Европската унија денеска ги продолжи санкциите за 44 компании и 15... повеќе...

Лавров: Русија во ЕУ не гледа непријател

Лавров: Русија во ЕУ не гледа непријател

Москва, 13 септември 2018 (МИА) - Русија во ЕУ не гледа непријател, туку пред сѐ значаен сосед и пар... повеќе...

Полска најави дека ќе ги блокира санкциите на ЕУ кон Унгарија

Полска најави дека ќе ги блокира санкциите на ЕУ кон Унгарија

Брисел, 13 септември 2018 (МИА) - Полското Министерство за надворешни работи најави дека ќе застане ... повеќе...

Папата нареди финансиска истрага на хорот на Систинската капела

Папата нареди финансиска истрага на хорот на Систинската капела

Ватикан, 13 септември 2018 (МИА) - Папата Франциско нареди да се спроведе истрага за финансиски малв... повеќе...

Чешка планира својата Амбасада во Израел да ја премести во Ерусалим

Чешка планира својата Амбасада во Израел да ја премести во Ерусалим

Прага, 13 септември 2018 (МИА) - Чешка планира својата Амбасада во Израел да ја премести од Тел Авив... повеќе...

Барател на азил во Германија скокна од третиот кат на центар за мигранти

Барател на азил во Германија скокна од третиот кат на центар за мигранти

Берлин, 13 септември 2018 (МИА) – Барател на азил од Нигерија, кој требало да биде депортиран од Гер... повеќе...

Ришар Феран нов спикер на француското Национално собрание

Ришар Феран нов спикер на француското Национално собрание

Париз, 13 септември 2018 (МИА) - Француското Национално собрание го избра Ришар Феран за свој нов пр... повеќе...

Јункер за единствен став на ЕУ за приклучувањето на Западен Балкан

Јункер за единствен став на ЕУ за приклучувањето на Западен Балкан

Брисел, 12 септември 2018 (МИА) - Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер ја повика ЕУ ... повеќе...

Меркел: Германија треба да реагира ако некој користи хемиско оружје

Меркел: Германија треба да реагира ако некој користи хемиско оружје

Берлин, 12 септември 2018 (МИА) - Германската канцеларка Ангела Меркел изјави пред Бундестагот дека ... повеќе...

Брисел: Терористичките содржини да се бришат во рок од еден час

Брисел: Терористичките содржини да се бришат во рок од еден час

Брисел, 12 септември 2018 (МИА) – Европската комисија денеска предложи нови правила за отстранувањ... повеќе...

ЕК го поздрави гласањето во ЕП за реформата на авторските права на интернет

ЕК го поздрави гласањето во ЕП за реформата на авторските права на интернет

Брисел, 12 септември 2018 (МИА) - Европската Комисија го поздрави гласањето на Европскиот парламент ... повеќе...

Папата свика состанок со националните црковни поглавари поради скандалите со сексуално злоставување

Папата свика состанок со националните црковни поглавари поради скандалите со сексуално злоставување

Ватикан, 12 септември 2018 (МИА) - Папата Франциско ќе се сретне со националните водачи на Католичка... повеќе...

ЕК предлага крај за сезонското поместување на стрелките на часовникот

ЕК предлага крај за сезонското поместување на стрелките на часовникот

Брисел, 12 септември 2018 (МИА) – Европската Комисија денеска го стави на маса предлогот за укинув... повеќе...

Повеќе од 1.670 германски свештеници злоставувале деца

Повеќе од 1.670 германски свештеници злоставувале деца

Берлин, 12 септември 2018 (МИА) - Најмалку 1.670 католички свештеници биле вмешани во 3.677 случаи н... повеќе...