Европа

Меркел: Сакаме добри врски со Велика Британија, но тоа зависи од Лондон

Меркел: Сакаме добри врски со Велика Британија, но тоа зависи од Лондон

Вилнус, 14 септември 2018 (МИА) - Германската канцеларка Ангела Меркел денеска се заложи за блиски о... повеќе...

 
Кремљ Лондон има право да побара да ги испраша осомничените за труењето во Велика Британија

Кремљ Лондон има право да побара да ги испраша осомничените за труењето во Велика Британија

Москва, 14 септември 2018 (МИА) - Русија е подготвена да го разгледа барањето од британските истражн... повеќе...

Раб: Преговарачите на Велика Британија и ЕУ се приближуваат до решение

Раб: Преговарачите на Велика Британија и ЕУ се приближуваат до решение

Лондон, 14 септември 2018 (МИА) - Преговарачите на Велика Британија и Европската унија „се приближув... повеќе...

Орбан: Гласањето на Европскиот парламент нема да ја загрози Унгарија

Орбан: Гласањето на Европскиот парламент нема да ја загрози Унгарија

Будимпешта, 14 септември 2018 (МИА) - Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави денеска дека гласањето ... повеќе...

Руски агенти се обиделе да шпионираат швајцарска хемиска лабораторија

Руски агенти се обиделе да шпионираат швајцарска хемиска лабораторија

Цирих, 14 септември 2018 (МИА) - Двајца руски агенти биле уапсени оваа пролет во Холандија поради со... повеќе...

Германија размислува да ги направи дизел-возилата еколошки почисти

Германија размислува да ги направи дизел-возилата еколошки почисти

Берлин, 14 септември 2018 (МИА) - Германското Министерство за транспорт денеска претстави план, чија... повеќе...

Фронтекс: Удвоен бројот на мигранти кои влегуваат во Шпанија

Фронтекс: Удвоен бројот на мигранти кои влегуваат во Шпанија

Варшава, 14 септември 2018 (МИА) – Агенцијата за гранична и крајбрежна стража на ЕУ (Фронтекс) денес... повеќе...

Двајца повредени кога возило удри во група луѓе во Ним

Двајца повредени кога возило удри во група луѓе во Ним

Париз, 14 септември 2018 (МИА) - Две лица се полесни повредени кога возило влетало меѓу група луѓе к... повеќе...

Орбан:Во понеделник одлука на унгарската Влада за правни чекори

Орбан:Во понеделник одлука на унгарската Влада за правни чекори

Будимпешта, 14 септември 2018 (МИА) – Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека унгарската... повеќе...

Хант го оквалификува како измама интервјуто на двајцата осомничени Руси за труењето во Солсбери

Хант го оквалификува како измама интервјуто на двајцата осомничени Руси за труењето во Солсбери

Лондон, 13 септември 2018 (МИА) - Британскиот министер за надворешни работи Џереми Хант изјави дека ... повеќе...

Захарова: Вашингтон го води светот кон работ на бездната

Захарова: Вашингтон го води светот кон работ на бездната

Москва, 13 септември 2018 (МИА) - Постапките на САД во Сирија го водат светот до работ на бездната, ... повеќе...

САД: Можни се санкции за Северен поток 2

САД: Можни се санкции за Северен поток 2

Москва, 13 септември 2018 (МИА) - САД би можеле да воведат санкции за руско-германскиот гасовод „Сев... повеќе...

Шпанскиот Парламент го одобри преместувањето на посмртните останки на диктаторот Франко

Шпанскиот Парламент го одобри преместувањето на посмртните останки на диктаторот Франко

Мадрид, 13 септември 2018 (МИА) - Шпанскиот Парламент денеска го одобри преместувањето на посмртните... повеќе...

Европејците живеат подолго, но се подебели и премногу пијат и пушат

Европејците живеат подолго, но се подебели и премногу пијат и пушат

Копенхаген, 13 септември 2018 (МИА) - Жителите на Европа живеат подолго, се наведува во извештајот н... повеќе...

Макрон го претстави планот за борба против сиромаштијата

Макрон го претстави планот за борба против сиромаштијата

Париз, 13 септември 2018 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон го претстави долгоочекуванио... повеќе...

Британија: Рекореден број осудени за тероризам

Британија: Рекореден број осудени за тероризам

Лондон, 13 септември 2018 (МИА) - Бројот на осудени лица за тероризам во Велика Британија достигна н... повеќе...

Аврамопулос: Центри за спасување на имигранти во Северна Африка „се невозможни“

Аврамопулос: Центри за спасување на имигранти во Северна Африка „се невозможни“

Виена, 13 септември 2018 (МИА) - Европскиот комесар за имиграција Димитрис Аврамопулос изјави дека р... повеќе...

Мозаик

Олег Сенцов стана почесен граѓанин на Париз

Украинскиот филмски режисер осуден на 20 години за...

Британски математичар тврди дека пронашол решение за проблем стар 160 години

Еден од најистакнатите британски математичари, Мај...

Познатиот професионален убиец на ТВ екраните стана модна икона

Ѕвездата од новата ТВ серија „Убиствената Ив“, ист...

Премиерката на Нов Зеланд и нејзиното бебе - хит во ОН

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, која ов...

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...