• A-
  • A
  • A+
вторник, 22 мај 2018, 

Македонија

Седница на Советот за следење на имплементацијата на Стратегијата за реформи во правосудниот сектор

Седница на Советот за следење на имплементацијата на Стратегијата за реформи во правосудниот сектор

Скопје, 21 мај 2018 (МИА) - Советот за следење на имплементацијата на Стратегијата за реформи во пра... повеќе...

 
УКИМ го одбележа патронатот со свечена академија

УКИМ го одбележа патронатот со свечена академија

Скопје, 21 мај 2018 (МИА) - Ќе го помагаме и поттикнуваме развојот на унвиерзитетската дејност на си... повеќе...

Османи: Албанската верзија на предлогот за името и фонетички и граматички звучи албански

Османи: Албанската верзија на предлогот за името и фонетички и граматички звучи албански

Скопје, 21 мај 2018 (МИА) - За вицепремиерот задолжен за евроинтеграции Бујар Османи Република Илинд... повеќе...

Адеми во Белград со македонското малцинство -Македонија ќе ве поддржи доколку сте сложни

Адеми во Белград со македонското малцинство -Македонија ќе ве поддржи доколку сте сложни

Белград, 21 мај 2018 (МИА) - Министерот без ресор задолжен за дијаспората Едмонд Адеми посетата на Б... повеќе...

Османи: Предлогот за името магична формула, со која се вклопуваат сите коцки во успешен мозаик

Османи: Предлогот за името магична формула, со која се вклопуваат сите коцки во успешен мозаик

Скопје, 21 мај 2018 (МИА) - Предлогот Република Илинденска Македонија е магична формула, која во себ... повеќе...

Во касарната „Чеде Филопоски -Даме“ во Кичево се одбележа Денот на единицата

Во касарната „Чеде Филопоски -Даме“ во Кичево се одбележа Денот на единицата

Кичево, 21 мај 2018 (МИА) - Во касарната „Чеде Филопоски -Даме“ во Кичево се одбележа Денот на едини... повеќе...

Назначен нов директор на прилепски „Еурокомпозит“

Назначен нов директор на прилепски „Еурокомпозит“

Прилеп, 21 мај 2018 (МИА) - Дипломираниот машински инженер од Прилеп Златко Граороски е нов директор... повеќе...

Сообраќајот се одвива по наместа влажни коловози

Сообраќајот се одвива по наместа влажни коловози

Скопје, 21 мај 2018 (МИА) - Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози, с... повеќе...

Министерот Филипче учествува на 71. Собрание на Светската здравствена организација

Министерот Филипче учествува на 71. Собрание на Светската здравствена организација

Скопје, 21 мај 2018 (МИА) - Делегација на Министерството за здравство предводена од министерот Венко... повеќе...

Собранието го донесе Законот за енергетика

Собранието го донесе Законот за енергетика

Скопје, 21 мај 2018 (МИА) - Собранието попладнево го донесе Законот за енергетика во целина, откако ... повеќе...

Гевгелискиот градоначалник го честиташе Денот на пожарникарите

Гевгелискиот градоначалник го честиташе Денот на пожарникарите

Гевгелија, 21 мај 2018 (МИА) - Во работна посета на територијалната противпожарна единица во Гевгели... повеќе...

Нора Алити избрана за претседател на КХВ, за заменикот Делиџакова ќе се гласа дополнително

Нора Алити избрана за претседател на КХВ, за заменикот Делиџакова ќе се гласа дополнително

Скопје, 21 мај 2018 (МИА) - Собранието попладнево ја изгласа Нора Алити за претседател на Комисијата... повеќе...

Расправата за „Титаник“ продолжува на 28 мај

Расправата за „Титаник“ продолжува на 28 мај

Скопје, 21 мај 2018 (МИА) - Со воведни говори на останатите адвокати на одбраната на обвинетите во п... повеќе...

Одбележани 25 години дипломатски односи меѓу Македонија и Полска

Одбележани 25 години дипломатски односи меѓу Македонија и Полска

Варшава, 21 мај 2018 (МИА) - Дваесет и пет годишнина од дипломатските односи меѓу Македонија и Полск... повеќе...

Само седум отсто од прилозите на вестите оригинални теми на самите редакции

Само седум отсто од прилозите на вестите оригинални теми на самите редакции

Скопје, 21 мај 2018 (МИА) - За разлика од периодот од пред една година, разноликост во известувањето... повеќе...

Османи и Димитров едногласни: Заслужуваме датум за преговори со ЕУ и покана за НАТО

Османи и Димитров едногласни: Заслужуваме датум за преговори со ЕУ и покана за НАТО

Скопје, 22 мај 2018 (МИА) - Политичките состојби околу евроинтегративните процеси во Република Макед... повеќе...

Во Неготино одбележан Денот на пожарникарите

Во Неготино одбележан Денот на пожарникарите

Неготино, 21 мај 2018 (МИА) - По повод Денот на пожарникарите, денеска секретарот на општина Неготин... повеќе...

Мозаик

Барак и Мишел Обама ќе бидат продуценти на „Нетфликс“

Поранешниот претседател на САД, Барак Обама, и нег...

На „Ибеј“ се продаваат подароци од кралската свадба

Десет торбички со подароци кои се делеле на венчав...

Вечниот ерген Хју Грант се жени на 57 години

Актерот Хју Грант, кого го сметаа за еден од вечни...

Џенет Џексон ја поздрави кампањата #MeToo

На говорот по повод добивањето на Наградата за муз...

Британија не му издава виза на Роман Абрамович

Сопственикот на англискиот фудбалски клуб Челзи, р...