Македонија

Поенти референдум: Јазикот и културното наследство се македонски и тоа е потврдено со договорот

Поенти референдум: Јазикот и културното наследство се македонски и тоа е потврдено со договорот

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - Нашиот јазик и нашето културно наследство се македонски. Тоа го по... повеќе...

 
Иванов: На 30 септември нема да излезам да гласам

Иванов: На 30 септември нема да излезам да гласам

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - Два пати ја добив довербата на граѓаните за да не дозволам проме... повеќе...

Само две свињарски фарми со најсовремени биосигурносни мерки

Само две свињарски фарми со најсовремени биосигурносни мерки

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - Од 1 јануари 2020 година Македонија ќе ја прекине вакцинацијата пр... повеќе...

 Во Скопје трка на бизнис секторот

Во Скопје трка на бизнис секторот

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - Во Скопје денеска ќе се одржи Business Run 2018, штафетна трка за ... повеќе...

Изложба на уметникот Перица Георгиев - Пепси во Демир Хисар

Изложба на уметникот Перица Георгиев - Пепси во Демир Хисар

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - Во рамки на манифестацијата „Демир Хисар - град на култура 2018“ в... повеќе...

Нова група американски волонтери пристигнува во Македонија

Нова група американски волонтери пристигнува во Македонија

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - Нова група од 55 американски граѓани во Македонија кои ќе работат ... повеќе...

Османи и Маричиќ ќе информираат за активностите за пристапување кон ЕУ

Османи и Маричиќ ќе информираат за активностите за пристапување кон ЕУ

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - Вицепремиерот за европски прашања, главен политички преговарач и ш... повеќе...

Почнува есента

Почнува есента

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - Во Македонија и на северната хемисфера денеска во 03:54 часот почн... повеќе...

Сончево со умерена облачност

Сончево со умерена облачност

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и топло со умерена о... повеќе...

Се интензивираат кампањата и подготовките за референдумот на 30 септември

Се интензивираат кампањата и подготовките за референдумот на 30 септември

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - Државната изборна комисија (ДИК) ги продолжува подготовките за пре... повеќе...

Француска поддршка за европска Македонија

Француска поддршка за европска Македонија

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - Франција преку пораките на претседателот Емануел Макрон, почесниот... повеќе...

Заев од Радовиш: Никогаш повеќе ФИРОМ

Заев од Радовиш: Никогаш повеќе ФИРОМ

Радовиш, 22 септември 2018 (МИА) - Конечно никој повеќе во светот нема да не спори, нема да не навре... повеќе...

Во Битола почна ИФФК „Браќа Манаки“

Во Битола почна ИФФК „Браќа Манаки“

Битола,  22 септември 2018 (МИА) - Со доделување на посебни фестивалски награди и признанија „Златна... повеќе...

Заев: Убеден сум дека на 30 септември ќе ја утврдиме европската иднина

Заев: Убеден сум дека на 30 септември ќе ја утврдиме европската иднина

Богданци, 22 септември 2018 (МИА) - Целиот свет ни дава максимална поддршка и затоа сега е моментот ... повеќе...

Промовирано видео за соживотот во Струга

Промовирано видео за соживотот во Струга

Струга, 22 септември 2018 (МИА) - Во Струга има добар соживот, но понекогаш имало тенденции за преди... повеќе...

Ахмети: Граѓаните да гласаат на референдумот, Македонија нема друга алтернатива

Ахмети: Граѓаните да гласаат на референдумот, Македонија нема друга алтернатива

Куманово, 22 септември 2018 (МИА) - Нема план „Б“, потребна е поддршка на референдумот со кој се при... повеќе...

Се одржа првиот турнир „Крива Паланка-Ранковце опен“

Се одржа првиот турнир „Крива Паланка-Ранковце опен“

Крива Паланка, 22 септември 2018 (МИА) - На тениските терени во општина Крива Паланка и општина Ра... повеќе...

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...