Македонија

Бејли: Македонија е на крстосница, одлуката на референдумот е многу важна

Бејли: Македонија е на крстосница, одлуката на референдумот е многу важна

Куманово, 24 септември 2018 (МИА) - Американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли смета дека одлук... повеќе...

 
Конференција за управување со сметот во Полошко

Конференција за управување со сметот во Полошко

Тетово 24 септември 2018 (МИА) - Станадардизирање на регионалната депонија Русино со цел таму соглас... повеќе...

Обезбедени средства за стручните звања во заштитата на културното наследство

Обезбедени средства за стручните звања во заштитата на културното наследство

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Министерството за култура соопшти дека преку Министерството за фин... повеќе...

Во Штип трибина за придобивките од ЕУ ориентираното земјоделство

Во Штип трибина за придобивките од ЕУ ориентираното земјоделство

Штип, 24 септември 2018 (МИА) - Огромен пазар и извесна аграрна политика дефинирана седум години одн... повеќе...

На велосипед од Велес до Брисел против ракот и за успешен референдум

На велосипед од Велес до Брисел против ракот и за успешен референдум

Брисел, 24 септември 2018 (МИА) – Педесет и седумгодишниот Ване Михајловски на 5 септември замина од... повеќе...

Ветер со брзина од над 95 километри во Скопје и источните делови на земјата

Ветер со брзина од над 95 километри во Скопје и источните делови на земјата

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Ветер со брзина над 95 километри на час го зафати скопскиот, но и ... повеќе...

Поднесено обвинение против поранешниот директор на СОЗР ​

Поднесено обвинение против поранешниот директор на СОЗР ​

Скопје, 24 септември 2018 (MIA) - Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и ... повеќе...

Сугарески: Сериозна е поддршката што ја добиваме од Европската Унија и НАТО

Сугарески: Сериозна е поддршката што ја добиваме од Европската Унија и НАТО

Кавадарци, 24 септември 2018 (МИА) - Сериозна е поддршката што ја добиваме од Европската Унија и НАТ... повеќе...

Обуки за намалување на мајчината и новореденечката смртност

Обуки за намалување на мајчината и новореденечката смртност

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - На Универзитетска клиника за гинекологија и акушерство денеска поч... повеќе...

Заев: Политиките на пријателство даваат резултати

Заев: Политиките на пријателство даваат резултати

Битола, 24 септември 2018 (МИА) - Политиките на градење пријателство даваат резултати. Со Република ... повеќе...

Општина Аеродром: Постапката за извршување е одложена по барање на сопственикот на Силбо

Општина Аеродром: Постапката за извршување е одложена по барање на сопственикот на Силбо

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Постапката за извршување на решението за отстранување на недостато... повеќе...

Јанакиески: Нашите гласаа како војска уште од сабајле

Јанакиески: Нашите гласаа како војска уште од сабајле

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) – Со слушање на „бомби" денеска во Кривичниот суд во Скопје продолжи... повеќе...

„Кармина Бурана“ за отворање на новата сезона на МОБ

„Кармина Бурана“ за отворање на новата сезона на МОБ

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Македонската опера и балет в петок ќе ја почне новата сезона 2018/... повеќе...

Одбележан Меѓународниот ден на заболените од хронична миелоична леукемија

Одбележан Меѓународниот ден на заболените од хронична миелоична леукемија

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Повеќе лекови што се признати во светот се обезбедени за пациентит... повеќе...

Сеќавање за Томе Арсовски и Димитар Солев во НУБ

Сеќавање за Томе Арсовски и Димитар Солев во НУБ

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“-Ск... повеќе...

Почна аплицирањето за спортски стипендии во Крива Паланка

Почна аплицирањето за спортски стипендии во Крива Паланка

Крива Паланка, 24 септември 2018 (МИА) – Од денеска до 5 октомври е отворен повикот за аплицирање ... повеќе...

Ќе се доуредува коритото на реката Луда Мара во Кавадарци

Ќе се доуредува коритото на реката Луда Мара во Кавадарци

Кавадарци, 24 септември (МИА) - Ќе се доуредува коритото на реката Луда Мара во Кавадарци, на потего... повеќе...

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...