Македонија

Веселинович: МИА треба да ја зачува позицијата на угледна медиумска куќа

Веселинович: МИА треба да ја зачува позицијата на угледна медиумска куќа

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Директорот на словенечката новинска агенција СТА, Бојан Веселинови... повеќе...

 
Кичевец загина во собраќајна несреќа

Кичевец загина во собраќајна несреќа

Кичево, 25 септември 2018 (МИА) - К.П. (54) од кичевското село Козица го загуби животот во сообраќај... повеќе...

„Преспанскиот јаболкобер“ почнува со „13 песни за 13 величествени“

„Преспанскиот јаболкобер“ почнува со „13 песни за 13 величествени“

Ресен, 25 септември 2018 (МИА) - Со манифестацијата „13 песни за 13 величествени“ и отворање на изло... повеќе...

Пендаровски: Време е за одлука, да изградиме држава по европски стандарди

Пендаровски: Време е за одлука, да изградиме држава по европски стандарди

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Време е за одлука, да изградиме држава по европски стандарди, пора... повеќе...

Владата ќе ја разгледа информацијата за програмата и приоритетите на австриското претседателство

Владата ќе ја разгледа информацијата за програмата и приоритетите на австриското претседателство

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Владата на Република Македонија денеска ќе одржи редовна седница н... повеќе...

Прекин во водоснабдувањето во дел од населба Ѓорче Петров

Прекин во водоснабдувањето во дел од населба Ѓорче Петров

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Поради промена на затварачи од  Ф 80 мм и Ф 100 мм на ул.„Вера Цир... повеќе...

Во Кичево изложба на керамички изработки

Во Кичево изложба на керамички изработки

Кичево, 25 септември 2018 (МИА) - Изложба од Младинската керамичка работилница вечер ќе биде отворен... повеќе...

Потпишани договори за национално-кофинансирање на ИПА проекти во општина Неготино

Потпишани договори за национално-кофинансирање на ИПА проекти во општина Неготино

Неготино, 25 септември 2018 (МИА) - Градоначалникот на Неготино Тони Делков, потпиша  договори за на... повеќе...

Повредено дете, му паднала тенда врз глава

Повредено дете, му паднала тенда врз глава

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Едно тринаесетгодишно дете е повредено откако вчера попладнето од ... повеќе...

Ретроспектива на филмови од Бергман по повод 100 години од неговото раѓање

Ретроспектива на филмови од Бергман по повод 100 години од неговото раѓање

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Филмски циклус посветен на 100 години од раѓањето на Ингмар Бергма... повеќе...

Едно лице загина, а две се повредени во сообраќајка во Скопје

Едно лице загина, а две се повредени во сообраќајка во Скопје

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Осумнаесетгодишен скопјанец загина, а две лица се повредени во соо... повеќе...

Делови од Карпош, Ѓорче Петров, Сарај и Студеничани утре без струја

Делови од Карпош, Ѓорче Петров, Сарај и Студеничани утре без струја

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Дел од корисниците од улиците „Есперанто“ и „Мраморец“ утре од 9 д... повеќе...

Македонските извозници на „лажни вести“ сега се насочени кон домашнaтa публика

Македонските извозници на „лажни вести“ сега се насочени кон домашнaтa публика

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Како што 1,8 милиони жители на Македонија со право на глас размисл... повеќе...

МВР Билтен

МВР Билтен

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Вчера во 15:15 часот на регионалниот пат Кичево - Битола, кај село... повеќе...

Се гради улицата ,,Димитрие Туцовиќ “ во Берово

Се гради улицата ,,Димитрие Туцовиќ “ во Берово

Берово, 25 септември 2018 (МИА) -  Со средства во висина од еден  милион и 773 илјади денари во Беро... повеќе...

Десетина интервенции на кумановските пожарникари во текот на вчерашниот ден

Десетина интервенции на кумановските пожарникари во текот на вчерашниот ден

Куманово, 25 септември 2018 (МИА) - Силниот ветер што вчера го зафати Кумановско предизивка повеќе п... повеќе...

Папатанасиу: Договорот од Преспа е најдоброто нешто што можеше да се постигне

Папатанасиу: Договорот од Преспа е најдоброто нешто што можеше да се постигне

Атина, 25 септември 2018 (МИА) - Договорот од Преспа е добар и за двете страни, па дури и политичари... повеќе...

Мозаик

Тинејџерка преживеала 49 дена на отворено море пиејќи цедена морска вода

Индонезиска тинејџерка минала 49 дена на отворено ...

Олег Сенцов стана почесен граѓанин на Париз

Украинскиот филмски режисер осуден на 20 години за...

Британски математичар тврди дека пронашол решение за проблем стар 160 години

Еден од најистакнатите британски математичари, Мај...

Познатиот професионален убиец на ТВ-екраните стана модна икона

Ѕвездата од новата ТВ-серија „Убиствената Ив“, ист...

Премиерката на Нов Зеланд и нејзиното бебе - хит во ОН

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, која ов...