Македонија

Сончево и свежо со мала до умерена локална облачност

Сончево и свежо со мала до умерена локална облачност

Скопје, 26 септември 2018 (МИА) - Времето денеска ќе биде сончево и свежо со мала до умерена локална... повеќе...

 
Заев од Виница: Со успехот на референдумот го потврдуваме идентитетот, очекувам поддршка од младите

Заев од Виница: Со успехот на референдумот го потврдуваме идентитетот, очекувам поддршка од младите

Виница, 25 септември 2018 (МИА) - Граѓаните на Македонија имаат историска шанса да ја определат ната... повеќе...

Димитров од Струмица: Во демократија граѓаните зборуваат преку гласање

Димитров од Струмица: Во демократија граѓаните зборуваат преку гласање

Струмица, 25 септември 2018 (МИА) - Народот зборува кога гласа. Демократијата значи гласање. И ако о... повеќе...

Почина Ѓоре Ценев, предавач и менаџер на Планетариумот при МКЦ

Почина Ѓоре Ценев, предавач и менаџер на Планетариумот при МКЦ

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Младинскиот културен центар вечерва соопшти дека ненадејно починал... повеќе...

Заев: Со опозицијата имаме консензус по многу прашања, дури и за референдумот

Заев: Со опозицијата имаме консензус по многу прашања, дури и за референдумот

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) – Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важн... повеќе...

Ахмети: На 30 септември се одлучува за европската иднина на земјата

Ахмети: На 30 септември се одлучува за европската иднина на земјата

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Демократската унија за интеграција (ДУИ), вечерва на плоштадот „Ск... повеќе...

Една година од првата емисија на македонски јазик на aлбанска државна телевизија

Една година од првата емисија на македонски јазик на aлбанска државна телевизија

Дебар, 25 септември 2018 (МИА) – Вториот канал на албанската државна телевизија РТШ, на денешен ден ... повеќе...

Возило удрило во столб под старата стоковна „Мост“, нема повредени

Возило удрило во столб под старата стоковна „Мост“, нема повредени

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Возило марка БМВ вечерва удрило во метален столб под старата стоко... повеќе...

Заев: Со еден амандман во Уставот ќе се променат четири работи

Заев: Со еден амандман во Уставот ќе се променат четири работи

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Премиерот Зоран Заев вечерва изјави дека четири работи ќе претрпат... повеќе...

На 2 октомври продолжува сослушувањето сведоци за настаните од 27 април

На 2 октомври продолжува сослушувањето сведоци за настаните од 27 април

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - На 2 октомври во Кривичниот суд во Скопје со сослушување на сведоц... повеќе...

Започнуваат градежни работи на дел од патот за Теферич

Започнуваат градежни работи на дел од патот за Теферич

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Општина Кисела Вода утре ќе започне со изведување на градежни акти... повеќе...

Тевдовски во посета на Општина Кисела Вода

Тевдовски во посета на Општина Кисела Вода

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски денеска и... повеќе...

Заев присуствуваше на отпочнување со градба на новиот станбено-деловен објект Гарден Ресиденс Ин

Заев присуствуваше на отпочнување со градба на новиот станбено-деловен објект Гарден Ресиденс Ин

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Премиерот Зоран Заев денеска присуствуваше на почетокот на изградб... повеќе...

Пренасочување на сообраќајот на потегот од село Давидово до Удово

Пренасочување на сообраќајот на потегот од село Давидово до Удово

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интен... повеќе...

Петмина повредени во сообраќајка на три возила на стариот пат Тетово - Скопје

Петмина повредени во сообраќајка на три возила на стариот пат Тетово - Скопје

Тетово 25 септември 2018 (МИА) - Пет лица се повредени од кои едно потешко во сообраќајна несреќа на... повеќе...

Филипче: Ќе воведеме мобилни тимови по теркот на модерното европско здравство

Филипче: Ќе воведеме мобилни тимови по теркот на модерното европско здравство

Гевгелија, 25 септември 2018 (МИА) - Министерот за здравство Венко Филипче денеска оствари посета на... повеќе...

Гори борова и мешана шума во близина на караулата Чашка на границата со Косово

Гори борова и мешана шума во близина на караулата Чашка на границата со Косово

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Пожар попладнево избувна во близина на караулата Чашка, над селото... повеќе...

Мозаик

Казна за непристојните во градскиот превоз

Многумина, поготово момчињата имаат навика во авто...

Мел Гибсон снима преработка на „Дивата орда“

Познатиот глумец и режисер Мел Гибсон ја подготвув...

Почина уште еден актер од серијата „Синови на анархијата“, втор во три месеци

Глумецот Пол Џон Васкез, кој е познат по улогата в...

Вили на Босфорот се продаваат за цени и до 100 милиони долари

Шеесет луксузни вили на Босфорот, т.е. во Истанбул...

Со масло за јадење бркале зли духови од музеј

Суд во Атина осуди две бугарски државјанки на чети...