• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Македонија

Минчев: Најдоброто во партнерството меѓу МИА и БТА допрва претстои

Минчев: Најдоброто во партнерството меѓу МИА и БТА допрва претстои

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Генералниот директор на Бугарската телеграфска агенција (БТА) Макс... повеќе...

 
Заев во Вашингтон на средба со потпретседалот на САД, Мајк Пенс

Заев во Вашингтон на средба со потпретседалот на САД, Мајк Пенс

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Премиерот Зоран Заев утре во Вашингтон ќе оствари средба со потпре... повеќе...

Владиката Пимен ќе гласа „за“ на референдумот (видео)

Владиката Пимен ќе гласа „за“ на референдумот (видео)

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Митрополитот Европски, Пимен, се приклучи на кампањата „Излези ЗА ... повеќе...

Утре без струја делови од пет скопски општини

Утре без струја делови од пет скопски општини

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Без струја утре од осум до 15 часот во општина Гази Баба ќе бидат ... повеќе...

Деца - херои од битката со ракот

Деца - херои од битката со ракот

Струга, 19 септември 2018  Насмевката на нивните лица и сјајот во очите на 40-тината учесници на ко... повеќе...

Поенти референдум: Со членството во ЕУ повеќе европски пари за локален развој

Поенти референдум: Со членството во ЕУ повеќе европски пари за локален развој

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) – Со доближувањето и членството на Македонија во Европската унија ќе... повеќе...

ФАЦ: Да се каже вистината што ако референдумот не успее

ФАЦ: Да се каже вистината што ако референдумот не успее

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Ако на претстојниот референдум Македонците го отфрлат постигнатиот... повеќе...

Буш: Гласајте и учествувајте во донесувањето на историската одлука

Буш: Гласајте и учествувајте во донесувањето на историската одлука

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Договорот од Преспа е храбар и фер компромис што ќе ја стави Макед... повеќе...

Во Скопје вчера 15 сообраќајки, санкционирани и пет пешаци

Во Скопје вчера 15 сообраќајки, санкционирани и пет пешаци

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) – Едно лице го загуби животот, 14 други се со телесни повреди во вку... повеќе...

ФАЦ: Да се каже вистината што ако референдумот не успее

ФАЦ: Да се каже вистината што ако референдумот не успее

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Ако на претстојниот референдум Македонците го отфрлат постигнатиот... повеќе...

Монографија на НГМ за творештвото на Адем Кастрати

Монографија на НГМ за творештвото на Адем Кастрати

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - По отворањето на ретроспективната  изложба на дела од Адем Кастрат... повеќе...

Конференција за подобрување на општинското управување

Конференција за подобрување на општинското управување

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Министерот за локална самоуправа, Сухејил Фазлиу денеска ќе учеств... повеќе...

Мерачи на брзина на возење кај пет училишта во Скопје

Мерачи на брзина на возење кај пет училишта во Скопје

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) -  Дигитални мерачи на брзина ќе бидат поставени  во близина на пет ... повеќе...

Форум на лидери од Мрежата на либерали на ЈИЕ

Форум на лидери од Мрежата на либерали на ЈИЕ

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Мрежата на либералите на Југоисточна Европа (ЛИБСЕЕН) по повод 10-... повеќе...

Eвропски ден без жртви во сообраќајот

Eвропски ден без жртви во сообраќајот

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Под мотото на кампањата „Намалувањето на брзината, спасува животи“... повеќе...

Регионален состанок за унапредување на состојбата на децата во Западен Балкан и Туција

Регионален состанок за унапредување на состојбата на децата во Западен Балкан и Туција

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Заштита на децата од насилство и за унапредување на социјалната ин... повеќе...

Ден за високи гости на вежбата „Сеопфатен одговор - ВОДНО 2018“

Ден за високи гости на вежбата „Сеопфатен одговор - ВОДНО 2018“

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - На вежбата „Сеопфатен одговор Водно 2018“ денеска ќе се одржи Ден ... повеќе...

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...