Македонија

Гордана Хаџи Николова Малашев добитник на наградата „Владимир Георгиевски“

Гордана Хаџи Николова Малашев добитник на наградата „Владимир Георгиевски“

Струмица, 23 септември 2018 (МИА) - Авторката Гордана Хаџи Николова Малашев за скулптурата реализира... повеќе...

 
Мицкоски: Договорот со Грција е против македонските национални интереси и држава

Мицкоски: Договорот со Грција е против македонските национални интереси и држава

Охрид, 23 септември 2018 (МИА) – Договорот за менување на името е штетен и треба да се отфрли. Тој е... повеќе...

Претставено меѓународното жири на ИФФК „Браќа Манаки“

Претставено меѓународното жири на ИФФК „Браќа Манаки“

Битола, 23 септември 2018 (МИА) - Кинематограферите од светот кои годинава учествуваат во натпревару... повеќе...

Кај гевгелиското село Смоквица откриени 83 мигранти

Кај гевгелиското село Смоквица откриени 83 мигранти

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - Македонската полиција денеска кај село Смоквица пронајде 83 илегал... повеќе...

МВР Билтен (ДПЛ)

МВР Билтен (ДПЛ)

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - Утринава во 6:00 часот К.З (21) од околната гостиварска населба Ци... повеќе...

Село Двориште ќе добие фекална канализација со пречистителна станица

Село Двориште ќе добие фекална канализација со пречистителна станица

Берово, 23 септември 2018 (МИА) - Министерството за животна средина и просторно планирање и Општин... повеќе...

Османи: Иванов претставува се она што сакаме на 30 септември да го прекинеме

Османи: Иванов претставува се она што сакаме на 30 септември да го прекинеме

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи коментирајќи ја изј... повеќе...

Македонија го започнува процесот на скрининг за преговорите со ЕУ (ДПЛ и видео)

Македонија го започнува процесот на скрининг за преговорите со ЕУ (ДПЛ и видео)

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - На 27 септември започнува подготвителниот период за процесот на пр... повеќе...

Македонија на пат да стане членка на Европската асоцијација за зоолошки и аквариуми

Македонија на пат да стане членка на Европската асоцијација за зоолошки и аквариуми

Атина, 23 септември 2018 (МИА) - Со 830 учесници, од 365 институции, во изминатите пет дена во Атина... повеќе...

Столтенберг: Ве чекаме во НАТО (видео)

Столтенберг: Ве чекаме во НАТО (видео)

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - Сега е време вашите гласови да бидат слушнати. Ова е можност што... повеќе...

Шестмина Иранци без документи затекнати на автобуската станица во Охрид

Шестмина Иранци без документи затекнати на автобуската станица во Охрид

Охрид, 23 септември 2018 (МИА) – Во охридската полиција утрово се приведени шест лица, странски држа... повеќе...

Македонија го започнува процесот на скрининг за преговорите со ЕУ (видео)

Македонија го започнува процесот на скрининг за преговорите со ЕУ (видео)

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - На 27 септември започнува подготвителниот период за процесот на пр... повеќе...

Спасовски: Институциите гарантираат беспрекорно спроведување на референдумот (видео)

Спасовски: Институциите гарантираат беспрекорно спроведување на референдумот (видео)

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - Правото на глас е неприкосновено и никој не смее да го загрози. Та... повеќе...

Ибрахими: МИА со објективност ги снабдува медиумите во Македонија

Ибрахими: МИА со објективност ги снабдува медиумите во Македонија

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - МИА е типичен пример за формата на информирање на македонските гра... повеќе...

УХМР: Од утре заладување со силен ветер

УХМР: Од утре заладување со силен ветер

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) -  Значителна промена на времето со заладување и силен ветер од утре... повеќе...

На ИФФК „Браќа Манаки“ претставен краткиот филм „Љубовникот“ во режија на Игор Иванов

На ИФФК „Браќа Манаки“ претставен краткиот филм „Љубовникот“ во режија на Игор Иванов

Битола, 23 септември 2018 (МИА) - ИФФК „Браќа Манаки“-Битола го претстави македонскиот краток филм „... повеќе...

Во Арачиново нападнато момче со нож во расправија за движење по улица

Во Арачиново нападнато момче со нож во расправија за движење по улица

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - Поради расправија за движење по улица во скопското село Арачиново ... повеќе...

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...