• A-
  • A
  • A+
петок, 21 септември 2018, 

Македонија

Во Делчево дебата за актуелизирање на проблемот со дивите депонии

Во Делчево дебата за актуелизирање на проблемот со дивите депонии

Делчево, 19 септември 2018 (МИА) - Претставници од општинскиот инспекторат, јавните институции и гра... повеќе...

 
Мета - Милард: Позитивниот резултат од референдумот во Македонија од големо значење за европската иднина на регионот

Мета - Милард: Позитивниот резултат од референдумот во Македонија од големо значење за европската иднина на регионот

Тирана, 19 септември 2018 (МИА) - Албанскиот претседател Илир Мета и Елизабет Милард, заменик-помошн... повеќе...

Анѓушев: Размислуваме за замрзнување на придонесите на текстилните и кожарските работници

Анѓушев: Размислуваме за замрзнување на придонесите на текстилните и кожарските работници

Штип, 19 септември 2018 (МИА) - Владата размислува за мерката за замрзнување на придонесите на работ... повеќе...

Во Кисела Вода спортски активности и хепенинг за Европската недела на мобилност

Во Кисела Вода спортски активности и хепенинг за Европската недела на мобилност

Скопје, 19 септември  2018 (МИА) - Во паркот Шопен во Општина Кисела Вода денеска се одржаа спортски... повеќе...

Дел од општина Бутел утре без вода

Дел од општина Бутел утре без вода

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Корисниците од улиците „Бутелска“, „Призренска“, „Коле Канински“, ... повеќе...

Презентиран мониторингот на Локалната стратегија за култура на Струмица

Презентиран мониторингот на Локалната стратегија за култура на Струмица

Струмица, 19 септември 2018 (МИА) - Само триесет проценти е исполнета Локалната стратегија за култур... повеќе...

Спасовски: Кооперативност, соработка, комуникација неопходни за справување со проблемот на миграциите

Спасовски: Кооперативност, соработка, комуникација неопходни за справување со проблемот на миграциите

Охрид, 19 септември 2018 (МИА) - Kризата со мигрантите со која се соочивме пред три години покажа де... повеќе...

Од денеска нов повик за грантови за млади земјоделци

Од денеска нов повик за грантови за млади земјоделци

Кавадарци, 19 септември 2018 (МИА) - Платежната агенција објави нов повик за грантови од 10.000 евра... повеќе...

Прекинато судењето за „27 април“, ново рочиште на 21 септември

Прекинато судењето за „27 април“, ново рочиште на 21 септември

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - По разговорот со лекарите од Итната медицинска помош, судијката До... повеќе...

Флекенштајн: Референдумот е прозорец што ретко се отвора (видео)

Флекенштајн: Референдумот е прозорец што ретко се отвора (видео)

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Референдумот е прозорец што ретко се отвора и треба да го искорист... повеќе...

Бакојани: Се чини дека референдумот ќе помине

Бакојани: Се чини дека референдумот ќе помине

Атина, 19 септември 2018 (МИА) - Во овој момент најверојатно сценарио е дека референдумот ќе помине,... повеќе...

Дебата за подигање на јавната свест против дивите депонии во Кочани

Дебата за подигање на јавната свест против дивите депонии во Кочани

Кочани, 19 септември 2018 (МИА) - Дивите депонии и непланското и неселектирано исфрлање на отпадот б... повеќе...

Уапсени две лица од скопско и одземени 12 гасни пиштоли

Уапсени две лица од скопско и одземени 12 гасни пиштоли

Тетово, 19 септември 2018 (МИА) - Дванаесет гасни пиштоли биле одземени, а две лица биле приведени с... повеќе...

Брза помош во Кривичен, му се слоши на Мунир Пепиќ

Брза помош во Кривичен, му се слоши на Мунир Пепиќ

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) – Пред сослушувањето на третиот сведок Курто Дудуш, судењето за наст... повеќе...

Промоција на „Македонски мултиетнички јазли - битки за едно или две општества“

Промоција на „Македонски мултиетнички јазли - битки за едно или две општества“

Тетово 19 септември 2018 (МИА) - На Државниот универзитет во Тетово денеска беше промовирано издание... повеќе...

Форум на ЛИБСЕЕН: Вмрежувањето на либералите важно за демократијата во регионот

Форум на ЛИБСЕЕН: Вмрежувањето на либералите важно за демократијата во регионот

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Лидери од регионот, како и европратеници, денеска во Скопје учеств... повеќе...

Во Битола се одбележува Европската недела на мобилност

Во Битола се одбележува Европската недела на мобилност

Битола, 19 септември 2018 (МИА) - Општина Битола се приклучи на јавната кампања која во Европа ја ре... повеќе...