• A-
  • A
  • A+
среда, 25 април 2018, 

Свет

Најмалку 18 загинати во поплавите во Руанда

Најмалку 18 загинати во поплавите во Руанда

Кигали, 24 април 2018 (МИА) - Најмалку 18 лица загинаа во одроните и поплавите по обилните дождови в... повеќе...

 
Трамп и Макрон разговараа за Иран, Северна Кореја, Сирија

Трамп и Макрон разговараа за Иран, Северна Кореја, Сирија

Вашингтон, 24 април 2018 (МИА) - Се надевам дека ќе можеме да соработуваме многу отворено и чесно со... повеќе...

Израел се откажа од депортацијата на африкански мигранти

Израел се откажа од депортацијата на африкански мигранти

Ерусалим, 24 април 2018 (МИА) -  Израелската Влада соопшти денеска дека се откажала од планот за нас... повеќе...

Притвор за убиецот од Торонто, обвинение за 10 убиства

Притвор за убиецот од Торонто, обвинение за 10 убиства

Торонто, 24 април 2018 (МИА) - Суд во Торонто денеска одреди притвор за 25-годишниот Алек Минасијан,... повеќе...

Блумберг ќе даде 4,5 милиони долари за климатскиот договор наместо САД

Блумберг ќе даде 4,5 милиони долари за климатскиот договор наместо САД

Вашингтон, 24 април 2018 (МИА) - Поранешниот градоначалник на Њујорк, милијардерот и филантроп Мајкл... повеќе...

Трамп: Договорот со Иран е смешен и луд

Трамп: Договорот со Иран е смешен и луд

Вашингтон, 24 април 2018 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека Иран ќе ... повеќе...

СЗО: Маларијата зема замав  во Венецуела

СЗО: Маларијата зема замав во Венецуела

Женева, 24 април 2018 (МИА) - Маларија брзо се шири во Венецуела, каде има 406.000 случаи во 2017 го... повеќе...

Иран ќе врши девизни трансакции во евра, наместо во долари

Иран ќе врши девизни трансакции во евра, наместо во долари

Техеран, 24 април 2018 (МИА) - Техеран најави дека почнува со вршење девизни трансакции во евра, а н... повеќе...

Трудо: Нападот не ја загрози националната безбедност

Трудо: Нападот не ја загрози националната безбедност

Toронто 24 април, 2018 (МИА) – Канадскиот премиер Џастин Трудо денеска изјави дека канадските власти... повеќе...

Макрон пристигна во Белата куќа

Макрон пристигна во Белата куќа

Вашингтон, 24 април 2018 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп и првата дама Меланија ги пр... повеќе...

Над 13 милиони Сиријци имаат потреба од хуманитарна помош

Над 13 милиони Сиријци имаат потреба од хуманитарна помош

Брисел, 24 април 2018 (МИА) - Над 13 милиони Сиријци имаат потреба од хуманитарна помош од меѓународ... повеќе...

Абе: Успехот на самитите ќе значи и нормализација на односите помеѓу Токио и Пјонгјанг

Абе: Успехот на самитите ќе значи и нормализација на односите помеѓу Токио и Пјонгјанг

Сеул, 24 март 2018 (МИА) - Јапонскиот премиер Шинѕо Абе изјави дека успехот на идните самити на Севе... повеќе...

Рохани го предупреди Трамп да го почитува Договорот за иранската нуклеарна програма

Рохани го предупреди Трамп да го почитува Договорот за иранската нуклеарна програма

Техеран, 24 април 2018 (МИА) - Претседателот на Иран, Хасан Рохани денеска го предупреди американски... повеќе...

Значителен пад на производството на вино во 2017 година

Значителен пад на производството на вино во 2017 година

Париз, 24 април 2018 (МИА) - Поради лошите временски услови во Европа, глобалното производство на ви... повеќе...

Индонезиски политичар осуден на 15 години затвор поради корупција

Индонезиски политичар осуден на 15 години затвор поради корупција

Џакарта, 24 април 2018 (МИА) - Поранешниот претседател на индонезискиот Парламент, Сетја Нованто ден... повеќе...

Вирлпул го продаде бразилски Ембрако на јапонскиот Нидек

Вирлпул го продаде бразилски Ембрако на јапонскиот Нидек

Бентон Харбор, 24 април 2018 (МИА) - Американскиот производител на уреди за домаќинството Вирлпул по... повеќе...

Напаѓачот од Торонто бил повлечен и безопасен

Напаѓачот од Торонто бил повлечен и безопасен

Торонто, 24 април 2018 (МИА) - Напаѓачот кој со комбе усмрти десет лица и повреди најмалку 15 луѓе в... повеќе...