• A-
  • A
  • A+
понеделник, 28 мај 2018, 

Свет

Кина: Воените бродови на САД во Јужното Кинеско Море - провокација

Кина: Воените бродови на САД во Јужното Кинеско Море - провокација

Пекинг, 27 мај 2018 (МИА) - Кинеското Министерството за одбрана денеска изјави дека е провокација то... повеќе...

 
„Вашингтон пост“: Официјални претставници на САД во Северна Кореја разговараат за подготовките на самитот

„Вашингтон пост“: Официјални претставници на САД во Северна Кореја разговараат за подготовките на самитот

Вашингтон, 27 мај 2018 (МИА) - Американски официјални претставници денеска отпатуваа во Северна Коре... повеќе...

Иран: Немирите ги поттикнуваат САД, решително ќе реагираме

Иран: Немирите ги поттикнуваат САД, решително ќе реагираме

Техеран, 27 мај 2018 (МИА) - Иранските безбедносни сили „решително се спротивстават" на какви било ... повеќе...

Јемен: Во судирите 150 мртви

Јемен: Во судирите 150 мртви

Сана, 27 мај 2018 (МИА) - Најмалку 150 лица загинаа во жестоките судири меѓу провладините сили и шии... повеќе...

Четворица руски војници убиени при напад на бунтовниците во Сирија (ДПЛ)

Четворица руски војници убиени при напад на бунтовниците во Сирија (ДПЛ)

Москва, 27 мај 2018 (МИА) - Четворица руски војници загинаа, а тројца други се ранети, при на напад ... повеќе...

Четворица руски војници убиени при напад на бунтовниците во Сирија

Четворица руски војници убиени при напад на бунтовниците во Сирија

Москва, 27 мај 2018 (МИА) - Четворица руски војници загинаа, а тројца други се ранети, при на напад ... повеќе...

Претседателски избори во Колумбија

Претседателски избори во Колумбија

Богота, 27 мај 2018 (МИА) - Колумбиските граѓани со право на глас денеска ќе бираат претседател на д... повеќе...

Катар забрани продажба на стоки од Саудиска Арабија, Египет, ОАЕ и Бахреин

Катар забрани продажба на стоки од Саудиска Арабија, Египет, ОАЕ и Бахреин

Доха, 27 мај 2018 (МИА) - Властите на Катар им наредија на продавниците во земјата од своите рафтови... повеќе...

Трамп: „Њујорк Тајмс“ користи „измислен извор“ во Белата куќа

Трамп: „Њујорк Тајмс“ користи „измислен извор“ во Белата куќа

Вашингтон, 27 мај 2018 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп го обвини весникот „Њујорк Тај... повеќе...

Абе: Јапонија ќе соработува со Русија за денуклеаризација на Корејскиот Полуостров

Абе: Јапонија ќе соработува со Русија за денуклеаризација на Корејскиот Полуостров

Москва, 27 мај 2018 (МИА) - Јапонија ќе сорботува со Русија за отстранување на нуклеарното оружје од... повеќе...

Двете Кореи разгледуваат склучување мировен договор, Ким сака средба со Трамп (ДПЛ)

Двете Кореи разгледуваат склучување мировен договор, Ким сака средба со Трамп (ДПЛ)

Сеул, 27 мај 2018 (МИА) - Северна и Јужна Кореја разгледуваат отпочнување преговори за склучување ми... повеќе...

Трамп: САД сакаат Самит со Северна Кореја на 12 јуни во Сингапур

Трамп: САД сакаат Самит со Северна Кореја на 12 јуни во Сингапур

Вашингтон, 27 мај 2018 (МИА) - САД продолжуваат да се залагаат за одржување на првиот во историјата ... повеќе...

Двете Кореи разгледуваат склучување мировен договор, Ким сака средба со Трамп

Двете Кореи разгледуваат склучување мировен договор, Ким сака средба со Трамп

Сеул, 27 мај 2018 (МИА) - Северна и Јужна Кореја разгледуваат отпочнување преговори за склучување ми... повеќе...

Трамп: Во Администрацијата на САД нема несогласување околу Северна Кореја

Трамп: Во Администрацијата на САД нема несогласување околу Северна Кореја

Вашингтон, 26 мај 2018 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп денеска објави дека неговата А... повеќе...

Флорида се подготвува за налетот на бурата Алберто

Флорида се подготвува за налетот на бурата Алберто

Мајами, 26 мај 2018 (МИА) - Гувернерот на Флорида, Рик Скот денеска прогласи вонредна состојба во 67... повеќе...

Белата куќа и натаму работи на подготовка за средба Трамп-Ким

Белата куќа и натаму работи на подготовка за средба Трамп-Ким

Вашингтон, 26 мај 2018 (МИА) - Белата куќа денеска соопшти дека нејзин тим ќе отпатува за Сингапур к... повеќе...

Крај бреговите на Либија за два дена пресретнати над 1.500 мигранти

Крај бреговите на Либија за два дена пресретнати над 1.500 мигранти

Тунис, 26 мај 2018 (МИА) - Над 1.500 илегални мигранти биле пресретнати изминативе два дена крај бре... повеќе...