Свет

Бил Козби оди во затвор поради сексуален напад

Бил Козби оди во затвор поради сексуален напад

Лос Анџелес, 25 септември 2018 (МИА) – Американскиот актер Бил Козби е осуден денеска на затворска к... повеќе...

 
Ненадејна оставка на директорот на Централната банка на Аргентина

Ненадејна оставка на директорот на Централната банка на Аргентина

Буенос Аирес, 25 септември 2018 (МИА) - Аргентинските власти соопштија денеска дека директорот на Це... повеќе...

Трамп во ОН: Отфрламе глобализам, прифаќаме патриотизам

Трамп во ОН: Отфрламе глобализам, прифаќаме патриотизам

Њујорк, 25 септември 2018 (МИА) - Претседателот на САД Доналд Трамп во денешниот говор на  Генерално... повеќе...

САД воведоа санкции за првата дама на Венецуала и соработници на Мадуро

САД воведоа санкции за првата дама на Венецуала и соработници на Мадуро

Вашингтон, 25 септември 2018 (МИА) -  Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп  де... повеќе...

Гутереш: Мултикултурализмот е на удар кога ни е најпотребен

Гутереш: Мултикултурализмот е на удар кога ни е најпотребен

Њујорк, 25 септември 2018 (МИА) - Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш изјави д... повеќе...

Од Либан од почетокот на 2018 се вратиле 50.000 Сиријци

Од Либан од почетокот на 2018 се вратиле 50.000 Сиријци

Бејрут, 25 септември 2018 (МИА) - Од Либан, од почетокот на годината, се вратиле 50.000 Сиријци дома... повеќе...

Нетанјаху: Израел ќе продолжи со воени операции во Сирија

Нетанјаху: Израел ќе продолжи со воени операции во Сирија

Ерусалим, 25 септември 2018 (МИА) - Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави денеска дека Израе... повеќе...

Трамп: Не планирам да се сретнам со претседателот на Иран

Трамп: Не планирам да се сретнам со претседателот на Иран

Њујорк, 25 септември 2018 (МИА) - Претседателот на САД Доналд Трамп изјави денеска дека нема планови... повеќе...

Иран го отфрли предлогот за средба на високо ниво со САД

Иран го отфрли предлогот за средба на високо ниво со САД

Техеран, 25 септември 2018 (МИА) - Високиот советник на иранскиот врховен верски водач ајатолахот Ал... повеќе...

Иранската новинска агенција Фарс објави видео со закани кон Абу Даби и Ријад

Иранската новинска агенција Фарс објави видео со закани кон Абу Даби и Ријад

Техеран, 25 септември 2018 (МИА) – Иранската новинска агенција Фарс, за која се верува дека е блиска... повеќе...

Иран ги обвини исламистичките сепаратисти за нападот во Ахваз

Иран ги обвини исламистичките сепаратисти за нападот во Ахваз

Техеран, 25 септември 2018 (МИА) - Иранските власти денеска соопштија дека нападот врз воената парад... повеќе...

Американските сили убија 25 цивили во два напади во Авганистан

Американските сили убија 25 цивили во два напади во Авганистан

Кабул, 25 септември 2018 (МИА) - Американски воени авиони извршија два напада во Авганстан, при што ... повеќе...

Кина: САД ни држат нож под грло во трговскиот спор

Кина: САД ни држат нож под грло во трговскиот спор

Пекинг, 25 септември 2018 (МИА) - Со воведувањето царини за увоз на кинески стоки, САД и „држат нож ... повеќе...

Сириската армија префрлила 400 џихадисти во Идлиб

Сириската армија префрлила 400 џихадисти во Идлиб

Дамаск, 25 септември 2018 (МИА) - Сирискиот Центар за мониторинг на човековите права објави дека сир... повеќе...

Потписничките на нуклеарниот договор подготвуваат механизам за продолжување на трговските врски со Иран (ДПЛ)

Потписничките на нуклеарниот договор подготвуваат механизам за продолжување на трговските врски со Иран (ДПЛ)

Њујорк, 25 септември 2018 (МИА) - Пет од државите потписници на нуклеарниот договор со Техерна се до... повеќе...

Во Иран уапсени 22 лица во врска со нападот на воената парада

Во Иран уапсени 22 лица во врска со нападот на воената парада

Техеран, 25 септември 2018 (МИА) - Иранските власти соопштија дека уапсиле 22 лица во врска со минат... повеќе...

Основачите на Инстаграм ја напуштаат компанијата

Основачите на Инстаграм ја напуштаат компанијата

Сан Франциско, 25 септември 2018 (МИА) - Основачите на популарната социјална мрежа Инстаграм, Кевин ... повеќе...