Свет

Силен земјотрес во близина на американската територија Гуам во Пацификот

Силен земјотрес во близина на американската територија Гуам во Пацификот

Вашингтон, 23 септември 2018 (МИА) - Земјотрес со јачина од 6,4 степени денеска ја погоди областа во... повеќе...

 
Кинеската војска ги повикува САД да ги повлечат санкциите

Кинеската војска ги повикува САД да ги повлечат санкциите

Пекинг, 23 септември 2018 (МИА) - Кинеската армија изрази силна огорченост поради воведувањето амери... повеќе...

Најмалку 29 лица загина при нападот во Иран

Најмалку 29 лица загина при нападот во Иран

Техеран, 22 септември 2018 (МИА) - Во денешниот напад врз воена парада во иранскиот град Ахваз загин... повеќе...

Расте бројот на жртвите во бродската несреќа во Танзанија

Расте бројот на жртвите во бродската несреќа во Танзанија

Укара, 22 септември 2018 (МИА) - Нуркачите денеска спасија еден маж од бродот што во четвртокот се п... повеќе...

Рохани: Да се откријат одговорните за нападот врз воената парада

Рохани: Да се откријат одговорните за нападот врз воената парада

Техеран, 22 септември 2018 (МИА) - Претседателот на Иран, Хасан Рохани денеска им нареди на безбедно... повеќе...

ИД ја презеде одговорноста за нападот во Иран

ИД ја презеде одговорноста за нападот во Иран

Техеран, 22 септември 2018 (МИА) - Исламска држава ја презеде одговорноста за денешниот напад изврше... повеќе...

Танзанија: Бројот на загинати во потонувањето на траектот се искачи на 161 лице

Танзанија: Бројот на загинати во потонувањето на траектот се искачи на 161 лице

Дар ес Салам, 22 септември 2018 (МИА) – Бројот на потврдени жртви при потонувањето на фериботот во е... повеќе...

Најмалку 24 загинати при напад врз учесници на воена парада во Иран

Најмалку 24 загинати при напад врз учесници на воена парада во Иран

Техеран, 22 септемри 2018 (МИА) - Најмалку 24 лица загинаа, а 53 се повредени во нападот изведен за ... повеќе...

Девет деца загинаа во експлозија на бомба во северен Авганистан

Девет деца загинаа во експлозија на бомба во северен Авганистан

Кабул, 22 септември 2018 (МИА) - Девет деца загинаа синоќа во експлозија на експлозивна направа во п... повеќе...

Најмалку осум војници загинаа во напад на воена парада во иранскиот град Ахваз

Најмалку осум војници загинаа во напад на воена парада во иранскиот град Ахваз

Техеран, 22 септември 2018 (МИА) - Најмалку осум војници се убиени денеска во нападот врз учесниците... повеќе...

„Њујорк тајмс“: Розенстајн предлагал да се прислушкува Трамп, тој демантира

„Њујорк тајмс“: Розенстајн предлагал да се прислушкува Трамп, тој демантира

Њујорк, 22 септември 2018 (МИА) - Американскиот заменик-државен обвинител Род Розенстајн минатата го... повеќе...

Прва официјална Средба на жени - министерки за надворешни работи

Прва официјална Средба на жени - министерки за надворешни работи

Монтреал, 22 септември 2018 (МИА) - Од вкупно околу 30 жени - шефици на дипломатии во светот, речиси... повеќе...

 Во ураганот Флоренс во САД досега загинаа 43 лица

Во ураганот Флоренс во САД досега загинаа 43 лица

Њујорк, 22 септември 2018 (МИА) - Бројот на жртвите од ураганот Фиренца во САД достигна 43, соопштиј... повеќе...

Торнадо предизвика сериозна материјална штета во Канада

Торнадо предизвика сериозна материјална штета во Канада

Отава, 22 септември 2018 (МИА) - Торнадо предизвика сериозна материјална штета во канадскиот главен ... повеќе...

 Мексико: Деветти новинар убиен од почетокот на годината

Мексико: Деветти новинар убиен од почетокот на годината

Мексико, 22 септември 2018 (МИА) - Дописник на локален весник беше застрелан во јужниот дел на Мекси... повеќе...

Дваесет поранешни агенти на чилеанската тајна служби осудени на затвор за убиства за време на диктатурата на Пиноче

Дваесет поранешни агенти на чилеанската тајна служби осудени на затвор за убиства за време на диктатурата на Пиноче

Сантијаго, 22 септември 2018 (МИА) - Дваесет поранешни чилеански агенти на тајната служба се осудени... повеќе...

Иран: Вооружени напаѓачи убија неколкумина на воена парада во Ахваз

Иран: Вооружени напаѓачи убија неколкумина на воена парада во Ахваз

Техеран, 22 септември 2018 (МИА) - Неколку луѓе се убиени откако непознати напаѓачи отворија оган за... повеќе...