Свет

Бројот на потврдени жртви во потонувањето на фериботот во Танзанија достигна 136 лица

Бројот на потврдени жртви во потонувањето на фериботот во Танзанија достигна 136 лица

Дар ес Салам, 21 септември 2018 (МИА) – Бројот на потврдени жртви при потонувањето на фериботот во е... повеќе...

 
Три бебиња и двајца возрасни повредени во напад во Њујорк

Три бебиња и двајца возрасни повредени во напад во Њујорк

Њујорк, 21 септември 2018 (МИА) – Вкупно три бебиња и двајца возрасни се повредени во напад со нож в... повеќе...

Воена вежба на иранската авијација во Ормутски Проток

Воена вежба на иранската авијација во Ормутски Проток

Техеран, 21 септември 2018 (МИА) - Военовоздухопловните сили на Иран денеска имаат воена вежба во Ор... повеќе...

Заеднички патроли на Турција и САД во северна Сирија

Заеднички патроли на Турција и САД во северна Сирија

Анкара, 21 септември 2018 (МИА) - Турција и САД речиси ги завршија подготовките во врска со започнув... повеќе...

Бројот на загинати во конфликтите во Триполи се искачи на 96

Бројот на загинати во конфликтите во Триполи се искачи на 96

Бенгази, 21 септември 2018 (МИА) - Најмалку 96 лица, меѓу кои и цивили, загинаа во судир меѓу ривалс... повеќе...

Танзанија: Најмалку 86 лица загинаа кога траект потона во езерото Викторија

Танзанија: Најмалку 86 лица загинаа кога траект потона во езерото Викторија

Мванза, 21 септември 20189 (МИА) - Најмалку 86 лица загинаа откако вчера потона траект со стотици па... повеќе...

Кина побара САД да ги повлече санкциите

Кина побара САД да ги повлече санкциите

Пекинг, 21 септември 2018 (МИА) - Министерството за надворешни работи на Кина денеска побара од САД ... повеќе...

Форд е подготвена да сведочи, а не сака да биде  во истата просторија со Кавано

Форд е подготвена да сведочи, а не сака да биде во истата просторија со Кавано

Вашингтон, 21 септември 2018 (МИА) - Жената, која го обвини кандидатот на американскиот претседател ... повеќе...

Во Руанда пронајдени масовни гробници со тела на 5.400 жртви

Во Руанда пронајдени масовни гробници со тела на 5.400 жртви

Кигали, 21 септември 2018 (МИА) - Властите на Руанда пронајдоа масови гробници со тела на 5.400 жерт... повеќе...

Танзанија: Најмалку 79 лица загинаа кога траект потона во езерото Викторија

Танзанија: Најмалку 79 лица загинаа кога траект потона во езерото Викторија

Мванза, 21 септември 20189 (МИА) - Најмалку 79 лица загинаа откако вчера потона траект во езерото Ви... повеќе...

Танзанија: Се преврте траект на езеро, 44 лица загинаа

Танзанија: Се преврте траект на езеро, 44 лица загинаа

Дар ес Салам, 21 септември  2018 (МИА)  - Најмалку 44 лица загинаа, кога на езерото Викторија во Тан... повеќе...

Русија: САД ги снабдувале со оружје терористите во Сирија

Русија: САД ги снабдувале со оружје терористите во Сирија

Москва, 21 септември 2018 (МИА) - САД ги снабдувале со оружје  терористички групи активни во Сирија,... повеќе...

Премиерот на Пакистан упати покана до Индија да ги решат билатералните спорови

Премиерот на Пакистан упати покана до Индија да ги решат билатералните спорови

Исламабад, 21 септември 2018 (МИА) - Пакистан соопшти дека премиерот на земјата Имран Кан му напишал... повеќе...

САД воведоа санкции на Кинеската воена агенција

САД воведоа санкции на Кинеската воена агенција

Вашингтон, 21 септември 2018 (МИА) - САД воведоа санкции на кинеската воена агенција и нејзиниот дир... повеќе...

Почина претседателот на Виетнам, Чан Даи Кванг

Почина претседателот на Виетнам, Чан Даи Кванг

Ханок, 21 септември 2018 (МИА) - Претседателот на Виетнам, Чан Даи Кванг, по тешко боледување почина... повеќе...

Ватикан привремено отстрани индиски бискуп обвинет за силување монахиња

Ватикан привремено отстрани индиски бискуп обвинет за силување монахиња

Делхи, 21 септември 2018 (МИА) - Ватикан го прифати барањето на бискуп од Индија да биде привремено ... повеќе...

Жена уби три лица пред да се самоубие во Мериленд

Жена уби три лица пред да се самоубие во Мериленд

Абердин, 21 септември  2018 (МИА) - Три лица загинаа, а тројца беа повредени синоќа при пукање во ам... повеќе...