Свет

Авион се врати во Мумбај откако 30 патници прокрвавија поради исклучен систем за притисок

Авион се врати во Мумбај откако 30 патници прокрвавија поради исклучен систем за притисок

Делхи, 20 септември 2018 (МИА) - Триесет лица се почувствуваа лошо за време на лет на авионот на „Џе... повеќе...

 
Десет загинати и десетици исчезнати при свлечиште на Филипините (ДПЛ)

Десет загинати и десетици исчезнати при свлечиште на Филипините (ДПЛ)

Манила, 20 септември 2018 (МИА) - Најмалку 10 лица, меѓу кои и едно дете, загинаа, а десетици други ... повеќе...

Помпео: Кина е поголема закана за САД од Русија

Помпео: Кина е поголема закана за САД од Русија

Вашингтон, 20 септември 2018 (МИА) - Американскиот државен секретар Мајк Помпео смета дека Кина е по... повеќе...

Четворица загинати и десетици исчезнати при свлечиште на Филипините

Четворица загинати и десетици исчезнати при свлечиште на Филипините

Манила, 20 септември 2018 (МИА) - Најмалку четири лица, меѓу кои и едно дете, загинаа, а десетици др... повеќе...

Мун во Пјонгјанг: Да го отфрлиме непријателството и да се обединиме

Мун во Пјонгјанг: Да го отфрлиме непријателството и да се обединиме

Пјонгјанг, 20 септември 2018 (МИА) - Јужнокорејскиот претседател Мун Џае-ин одржа говор во Пјонгјанг... повеќе...

Шинѕо Абе реизбран за лидер на јапонската Либерално-демократска партија

Шинѕо Абе реизбран за лидер на јапонската Либерално-демократска партија

Токио, 20 септември 2018 (МИА) - Јапонскиот премиер Шинѕо Абе со големо мнозинство е реизбран за лид... повеќе...

Сеул ќе формира кабелска телевизија наменета за Северна Кореја

Сеул ќе формира кабелска телевизија наменета за Северна Кореја

Сеул, 20 септември 2018 (МИА) - Во Јужна Кореја следната година ќе почне со работа нова кабелска тел... повеќе...

Мјанмарски новинар заработи седум години затвор за критикување на Су Чи

Мјанмарски новинар заработи седум години затвор за критикување на Су Чи

Јангун, 20 септември 2018 (МИА) - Мјанмарски суд го осуди поранешниот политички коментатор Нгар Мин ... повеќе...

Странски хакери продолжуваат да ја напаѓаат приватната електронска пошта на американските сенатори

Странски хакери продолжуваат да ја напаѓаат приватната електронска пошта на американските сенатори

Вашингтон, 20 септември 2018 (МИА) - Владини хакери од странски земји продолжуваат да ја напаѓаат пр... повеќе...

Трамп упати досега најостра критика кон некој свој министер

Трамп упати досега најостра критика кон некој свој министер

Вашингтон, 20 септември 2018 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп жестоко го критикуваше м... повеќе...

Вашингтон подготвен за обнова на преговорите со Пјонгјанг

Вашингтон подготвен за обнова на преговорите со Пјонгјанг

Вашингтон, 19 септември 2018 (МИА) - САД денеска ги поздравија „важните презмени обврски“ од страна ... повеќе...

Бројот на терористичките напади лани намален за 23 проценти

Бројот на терористичките напади лани намален за 23 проценти

Вашингтон, 19 септември 2018 (МИА) - Бројот на терористички напади во светот во текот на 2017 година... повеќе...

Москва ги поздрави резултатите од средбата Ким-Мун

Москва ги поздрави резултатите од средбата Ким-Мун

Москва, 19 септември 2018 (МИА) - Русија денеска ги поздрави резултаите од средбата во Пјонгјанг меѓ... повеќе...

Трамп го поздрави напредокот во преговорите меѓу двете Кореи

Трамп го поздрави напредокот во преговорите меѓу двете Кореи

Вашингтон, 19 септември 2018 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп денеска го поздрави „одл... повеќе...

Консултации Путин - Меркел за конфликтите во Сирија и Украина

Консултации Путин - Меркел за конфликтите во Сирија и Украина

Москва, 19 септември 2018 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин разговарал денеска телефонски с... повеќе...

Бројот на жртви од ураганот Флоренс во САД се искачи на 37

Бројот на жртви од ураганот Флоренс во САД се искачи на 37

Вашингтон, 19 септември 2018 (МИА) - Бројот на загинати при налетот на ураганот Флоренс на источниот... повеќе...

Јужнокорејскиот претседател засади дрво во Пјонгјанг

Јужнокорејскиот претседател засади дрво во Пјонгјанг

Сеул, 19 септември 2018 (МИА) - Јужнокорејскиот претседател Мун Џе-ин, кој се наоѓа во Пјонгјанг на ... повеќе...

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...