• A-
  • A
  • A+
петок, 21 септември 2018, 

Свет

МИА Факт Фајл - Пет факти за ураганите

МИА Факт Фајл - Пет факти за ураганите

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) - Ураганот Флоренс што ги погоди американските држави Северна и Јужн... повеќе...

 
До 2025 роботите ќе извршуваат повеќе од работите наместо луѓето

До 2025 роботите ќе извршуваат повеќе од работите наместо луѓето

Женева, 17 септември 2018 (МИА) - Најдоцна до 2025 година, роботите ќе извршуваат 52 проценти од пос... повеќе...

Повеќе од 28 отсто Јапонци се стари

Повеќе од 28 отсто Јапонци се стари

Токио, 17 септември 2018 (МИА) - Повеќе од 28 отсто од населението во Јапонија сега официјално се кл... повеќе...

Путин и Ердоган ќе разговараат за ситуацијата во сириски Идлиб

Путин и Ердоган ќе разговараат за ситуацијата во сириски Идлиб

Москва, 17 септември 2018 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин се очекува денеска да биде дома... повеќе...

Кубанскиот претседател: Нашите односи со САД се влошуваат

Кубанскиот претседател: Нашите односи со САД се влошуваат

Хавана, 17 септември 2018 (МИА) – Односите меѓу Куба и САД се влошуваат изјави кубанскиот претседате... повеќе...

Амазон истражува дали вработените продаваат доверливи податоци

Амазон истражува дали вработените продаваат доверливи податоци

Вашингтон, 17 септември 2018 (МИА) - Светскиот гигант за продажба на стоки преку интернет и нивна ис... повеќе...

Од ударот на ураганот Флоренс 17 мртви, Вилмингтон отсечен

Од ударот на ураганот Флоренс 17 мртви, Вилмингтон отсечен

Мајами, 17 септември 2018 (МИА) – Ураганот Флоренс што ги погоди американските држави Северна и Јужн... повеќе...

Сеул: Лидерите на Северна и на Јужна Кореја ќе се состанат на 18 и 19 септември

Сеул: Лидерите на Северна и на Јужна Кореја ќе се состанат на 18 и 19 септември

Сеул, 17 септември 2018 (МИА) - Лидерите на Јужна и на Северна Кореја, Мун Џае-ин и Ким Џонг-ун, ќе ... повеќе...

Локални избори во Сирија, за прв пат од 2011 година

Локални избори во Сирија, за прв пат од 2011 година

Дамаск, 16 септември 2018 (МИА) - Во Сирија денеска се одржуваат првите локални избори по 2011 годин... повеќе...

Милиони евакуирани во јужниот дел на Кина, на Филипини 64 жртви од тајфонот Мангкут

Милиони евакуирани во јужниот дел на Кина, на Филипини 64 жртви од тајфонот Мангкут

Хонгконг, 16 септември 2018 (МИА) - Моќниот тајфун Мангкут денеска ја погоди јужната кинеска покраин... повеќе...

Тајфунот Мангхут го погоди југоисточното крајбрежје на Кина

Тајфунот Мангхут го погоди југоисточното крајбрежје на Кина

Хонг Конг. 16 септември 2018 (МИА) - Моќниот тајфун Мангхут, кој претходниве два дена беснееши низ Ф... повеќе...

Климатските промени ги прават бурите помоќни и поразорни

Климатските промени ги прават бурите помоќни и поразорни

Бон, 16 септември 2018 (МИА) - Ураганот Флоренс во САД и тајфунот Мангхут на Филипините деновиве одн... повеќе...

„Волстрит Џурнал“: Трамп ќе воведе нови царини кон Кина

„Волстрит Џурнал“: Трамп ќе воведе нови царини кон Кина

Вашингтон, 16 септември 2018 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп планира најдоцна до утре... повеќе...

Локални избори во Сирија

Локални избори во Сирија

Дамаск, 16 септември 2018 (МИА) - Во деловите на Сирија под контола на Владата во Дамаск денеска се ... повеќе...

Земјотрес на западниот брег на Австралија

Земјотрес на западниот брег на Австралија

Перт, 16 септември 2018 (МИА) - Земјотрес со интензитет од 5,3 степени според Рихтеровата скала е ре... повеќе...

Сирија тврди дека урнала израелски ракети лансирани кон Дамаск

Сирија тврди дека урнала израелски ракети лансирани кон Дамаск

Дамаск, 16 септември 2018 (МИА) - Властите на Сирија соопштија дека сириската противвоздушна одбрана... повеќе...

Најмалку осум загинати при ударот на бурата Флоренс во САД

Најмалку осум загинати при ударот на бурата Флоренс во САД

Вашингтон, 15 септември 2018 (МИА) - Најмалку осум лица загинаа при налетот на тропската бура Флорен... повеќе...