Свет

Во бурата Флоренс загинаа 23 лица, најавени големи поплави

Во бурата Флоренс загинаа 23 лица, најавени големи поплави

Вашингтон, 18 септември 2018 (МИА) – Бурата Флоренс, иако ослабена, и понатаму предизвикува огромна ... повеќе...

 
Над 100 лица загинаа во поплавите во Нигерија

Над 100 лица загинаа во поплавите во Нигерија

Абуџа, 18 септември 2018 (МИА) – Најмалку 100 луѓе загинаа во поплави во централна и јужна Нигерија,... повеќе...

На протести од огнено оружје  ранети  26 Палестинци

На протести од огнено оружје ранети 26 Палестинци

Ерусалим, 18 септември 2018 (МИА) – Министерството за здравство во Појасот Газа соопшти дека 26 Пале... повеќе...

САД сметаат дека рускиот авион, кој исчезна над Средозменото Море, бил соборен од сириската артилерија

САД сметаат дека рускиот авион, кој исчезна над Средозменото Море, бил соборен од сириската артилерија

Вашингтон, 18 септември 2018 (МИА)- САД сметаат дека рускиот воен авион, кој, според руски медиуми, ... повеќе...

Јужнокорејскиот претседател пристигна во Пјонгјанг заради средби со Ким Џонг-ун

Јужнокорејскиот претседател пристигна во Пјонгјанг заради средби со Ким Џонг-ун

Пјонгјанг, 18 септември 2018 (МИА) - Јужнокорејскиот претседател Мун Џае-ин пристигна во Пјонгјанг н... повеќе...

Средба на пратеникот на ОН за Јемен со лидерот на Хутите

Средба на пратеникот на ОН за Јемен со лидерот на Хутите

Сана, 17 септември 2018 (МИА) - Пратеникот на ОН за Јемен, Мартин Грифитс денеска во Сана се сретна ... повеќе...

САД наскоро можат да воведат нови царини за кинески стоки во вредност од 200 милијарди долари

САД наскоро можат да воведат нови царини за кинески стоки во вредност од 200 милијарди долари

Њујорк, 17 септември 2018 (МИА) – Наскоро може да биде донесена одлука за воведување нови американск... повеќе...

Путин и Ердоган договорија создавање демилитаризирана зона во Идлиб

Путин и Ердоган договорија создавање демилитаризирана зона во Идлиб

Сочи, 17 септември 2018 (МИА) - Претседателите на Русија и Турција, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ерд... повеќе...

Голем пожар во трговски центар во Бруклин

Голем пожар во трговски центар во Бруклин

Њујорк, 17 септември 2018 (МИА) - Дваесетина пожарникари и граѓани се повредени во пожар што избувна... повеќе...

Ники Хејли: Русија ги поткопува санкциите на ОН кон Северна Кореја

Ники Хејли: Русија ги поткопува санкциите на ОН кон Северна Кореја

Њујорк, 17 септември 2018 (МИА) - Американската амбасадорка во ОН, Ники Хејли денеска ја обвини Руси... повеќе...

Во напади на талибанците убиени 27 авганистански полицајци и војници

Во напади на талибанците убиени 27 авганистански полицајци и војници

Кабул, 17 септември 2018 (МИА) – Најмалку 27 припадници на авганистанските безбедносни сили се убиен... повеќе...

Глобал Тајмс: Кина нема да „игра само одбрана“ во трговската војна

Глобал Тајмс: Кина нема да „игра само одбрана“ во трговската војна

Пекинг, 17 септември 2018 (МИА) - Кинеското Министерство за надворешни работи соопшти денеска дека В... повеќе...

Марк Бениоф - нов сопственик на весникот „Тајм“

Марк Бениоф - нов сопственик на весникот „Тајм“

Њујорк, 17 септември 2018 (МИА) - Коосновачот на Salesforce,com Марк Бениоф и неговата сопруга го ку... повеќе...

Јапонска подморница првпат на воена вежба во Јужнокинеското Море

Јапонска подморница првпат на воена вежба во Јужнокинеското Море

Токио, 17 септември 2018 (МИА) - Јапонска подморница по првпат учествуваше во воена вежба во Јужноки... повеќе...

Шиф: Големите банки пред ризик поголем од кога и да е

Шиф: Големите банки пред ризик поголем од кога и да е

Вашингтон, 17 септември 2018 (МИА) - Светот се соочува со нова економска криза, која ќе биде поголем... повеќе...

МИА Факт Фајл - Пет факти за ураганите

МИА Факт Фајл - Пет факти за ураганите

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) - Ураганот Флоренс што ги погоди американските држави Северна и Јужн... повеќе...

До 2025 роботите ќе извршуваат повеќе од работите наместо луѓето

До 2025 роботите ќе извршуваат повеќе од работите наместо луѓето

Женева, 17 септември 2018 (МИА) - Најдоцна до 2025 година, роботите ќе извршуваат 52 проценти од пос... повеќе...